کانال تلگرام ایران جیب

شرط گران نشدن دوباره محصولات لبنی اعلام شد


کدخبر:۷۴۳۱۱شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰:۰۷۶۲۷۶ بازدید

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: اگر وضع عوارض بر صادرات شیرخشک صورت نگیرد، قیمت شیرخام از حدود 3 هزار تومان کنونی به حدود ...
شرط گران نشدن دوباره محصولات لبنی اعلام شد

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: اگر وضع عوارض بر صادرات شیرخشک صورت نگیرد، قیمت شیرخام از حدود 3 هزار تومان کنونی به حدود 6 هزار تومان تحریک قیمت خواهد داشت و به تبع آن قیمت محصولات لبنی نیز افزایش خواهد یافت.

سید محمدرضا بنی طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی در گفت و گو با تسنیم، ضمن اشاره به انتقادها از وضع عوارض بر صادرات شیر خشک اظهار کرد: وقتی برای تولید شیرخام، یارانه با ارز ترجیحی 4200 تومانی اختصاص یافته، انتظار اینکه محصولات لبنی از جمله شیرخشک بدون عوارض به سایر کشورها صادر شود، انتظاری نادرست، منفعت گرایانه و خلاف منافع کشور است.

بنی طبا افزود: اینکه برای تولید هر کیلوگرم شیرخشک قریب به 12 کیلو شیرخام استفاده می شود و در هر کلیو شیرخام بطور متوسط هزار تومان یارانه استفاده شده، صادرات هر ده هزار تن شیر خشک را معادل خروج 27 میلیون دلار از یارانه مصرف کننده ایرانی به سفره مصرف کننده خارجی است.

بنی طبا گفت: آنچه از آن به عنوان مازاد شیرخشک یاد می شود در حقیقت، سهم دهک های محورم جامعه است. وقتی در کشورما سرانه مصرف شیر و لبنیات بطور خوشبینانه 80 کیلو برای هر فرد در سال است و وقتی این عدد با متوسط 150 کیلو برای هر فرد در جهان بسیار فاصله دارد، ما نمیتوانیم بگوئیم که مازاد شیرخشک داریم و در حقیقت این سهم دهک های محروح جامعه است که در سبد آنها قرار نگرفته و تبدیل به شیر خشک شده است.

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده های لبنی با اشاره به قانون برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه در حوزه وظایف وزارت جهادکشاورزی گفت: مطابق برنامه های توسعه، وزارت جهادکشاورزی موظف است از محل عوارض بر خوراکی های ناسالم مانند روغن، نوشابه و مانند آن، در حوزه افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات هزینه کند اما با پاک کردن صورت مسئله و راهی کردن سهم دهک های محورم به خطوط شیرخشک، با افزایش مازاد مواجه شدیم.

وی اضافه کرد: علت دیگر در این موضوع جذابیت قیمت و مابه التفاوت قیمت داخلی شیرخشک با قیمت جهانی آن است.

بنی طبا با اشاره به ادعای افزایش قیمت محصولات لبنی در صورت توقف صادرات شیرخشک، این گزاره را اشتباه دانست و گفت: انجام صادرات شیرخشک بدون وضع عوارض مناسب باعث می شود قیمت شیرخام به عنوان ماده اصلی محصولات لبنی تحریک شده و افزایش یابد و در نتیجه قیمت محصولات لبنی نیز افزایش پیدا کند.

وی اظهار داشت: به همین دلیل در سال 98 صادرات شیرخشک ممنوع شد و در حال حاضر نیز ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت به درستی بر صادرات این محصول عوارض وضع کرده اند.

عوارض صادرات شیر خشک برداشته شود قیمت قیمت شیر دو برابر می‌شود

بنی طبا گفت: در حقیقت اگر وضع عوارض بر صادرات شیرخشک صورت نگیرد، قیمت شیرخام از حدود 3 هزار تومان کنونی به حدود 6 هزار تومان تحریک قیمت خواهد داشت و به تبع آن قیمت محصولات لبنی نیز افزایش خواهد یافت.

بنی طبا با اشاره به اینکه مشکلاتی از این دست ناشی از اختصاص ارز 4200 تومانی به نهاده های دامی و در پی آن دخالت دولت در بازار  و به هم زدن نظام عرضه و تقاضاست گفت: علی رغم اختصاص منابع ارزی گسترده به نهاده های دامی، دامدار، تولیدکننده و مصرف کننده راضی نیستند.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: پیشنهاد ما این است که با حذف اختصاص ارز ترجیحی به هر حلقه از زنجیره صنعت و یکسان سازی تعرفه ها و حمایت ها در طول زنجیره، حمایت های دولت به سوی مصرف کننده سوق پیدا کند و اجازه داده شود تا منطق عرضه و تقاضا بر بازار صنعت لبنیات حاکم شود.

بنابراین گزارش اوایل تیرماه  سال جاری و با تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت انواع لبنیات به‌طور رسمی 22 تا 28 درصد افزایش یافته است.قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها