کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


رسوب 45 هزار خودرو در پارکینگ به علت نبود ریز تراشه


کد خبر : ۹۱۹۱۹سه شنبه، ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸:۴۰۳۶۳۵ بازدید

به گفته مدیرعامل ساپکو، اغلب خودرو‌های تولید شده سال گذشته تجاری شده و کمتر از ۱۰ درصد آنها رسوب کرده و ۸ درصد...
رسوب 45 هزار خودرو در پارکینگ به علت نبود ریز تراشهرسوب 45 هزار خودرو در پارکینگ به علت نبود ریز تراشه

پیرمحمدی می گوید: حدود ۳۵ درصد از ارزبری مربوط به قطعات برق الکترونیک می‌شود و مربوط به صنعت خودرو نیست.

به گفته مدیرعامل ساپکو، اغلب خودرو‌های تولید شده سال گذشته تجاری شده و کمتر از ۱۰ درصد آنها رسوب کرده و ۸ درصد آن ها ناقص مانده که به خودروهای تجاری امسال منتقل شده است.

امسال تاکنون ۳۸۰ هزار خودرو طبق برنامه تولید شده که از این میزان کل خودرویی که تجاری شده ۳۳۵ هزار دستگاه است. حدود ۴۵ هزار دستگاه از خودرو‌های امسال ایران خودرو تجاری نشده است.

تعداد خودرویی که در ایران خودرو طی سال گذشته تولید شده بالغ بر ۵۰۱ هزار دستگاه بوده، تعداد خودرویی که تجاری شده و دست مشتری هم رسیده حدود ۴۷۰ هزار دستگاه بوده است.

به گفته خودروسازان، علت تجاری نشدن خودروهای کف پارکینگ نقص در کمبود ریزتراشه هایی است که مشکل جهانی دارند. این ریزتراشه ها مرتبط با صنعت برق الکترونیک است که در کشور امکان ساخت آنها وجود ندارد.

باشگاه خبرنگاران نوشت: شرکت‌های خودروسازی از جنرال موتورز تا استلانتیس و هوندا موتور خطوط مونتاژ کارخانه هایشان را به دلیل کمبود تراشه تعطیل کرده اند. البته بخشی از این کمبود ناشی از تحریم‌هایی است که دولت سابق آمریکا علیه کارخانه‌های تراشه سازی چینی وضع کرده است. برخی از شرکت‌ها کارکنانشان را مرخص کرده اند.

کارخانه‌های تولید ریزتراشه‌ها که عمدتا متعلق به شرکت‌های آسیایی است و معمولا تراشه‌هایی با پیشرفتگی کمتر تولید می‌کنند، به دلیل سرمایه گذاری اندک در سال‌های اخیر در مضیقه قرار گرفته اند. اکثر این کارخانه‌ها برای تولید تراشه‌های خودرو استفاده می‌شوند.

بازرس‌کل امور صمت سازمان بازرسی کل کشور گفته بود  براساس آخرین آمار، بالغ بر ۱۷۸ هزار خودرو ناقص در پارکینگ‌ها انباشت شده است و برداشت این است که نیاز به نهادی تنظیم کننده برای تامین قطعات وجود دارد. خودروسازان مجبورند پیش فروش کنند، زیرا زیان انباشته و مشکل نقدینگی دارند.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها