کانال تلگرام ایران جیب

تعطیلات بدون تسهیلات برای اصناف!

کدخبر:۸۱۸۴۴دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳:۲۶۸۹۲ بازدید

بدیهی است اگرچه تا زمان انجام واکسیناسیون گسترده احتمال بازگشت موج های شیوع کرونا محتمل است و تنها راه مقابله با این ویروس ...
تعطیلات بدون تسهیلات برای اصناف!

بدیهی است اگرچه تا زمان انجام واکسیناسیون گسترده احتمال بازگشت موج های شیوع کرونا محتمل است و تنها راه مقابله با این ویروس حفظ فاصله اجتماعی و انجام محدودیت هاست اما نمی توان این محدودیت ها و تعطیلی گسترده اصناف را بدون جبران حداقلی زیان های آنان یا اعمال بخشودگی هایی در بخش مالیات و  پرداخت تسهیلات و استمهال دریافت این وام ها اجرایی کرد .در همین باره مسئولان اصناف از ناهماهنگی های صورت گرفته در اجرای یکپارچه و موثر تصمیمات ضد کرونا و همچنین غفلت از تسهیلات حتی غیر مادی برای اصناف در ایام تعطیلی اجباری، به شدت گلایه مندند.

در این  خصوص دبیر اتاق اصناف، زیان کرونا بر اصناف را 250 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. از سوی دیگر برخی آمارها نشان می دهد زیان ناشی از محدودیت های معقول کرونا به مراتب کمتر از تعطیلی سراسری آن ها بوده و بنابراین تصمیمات مبتنی بر سهل گیری کرونایی با هدف حمایت از اصناف، نظیر حمایت از سفرهای نوروزی، زیان های بعدی بزرگ تر را به همراه می آورد.پس از گذشت یک ماه رها کردن وضعیت شهرهای مختلف، کرونا آن قدر گسترش یافته که مسئولان ستاد مبارزه با کرونا چاره ای جز اعمال برخی محدودیت ها و تعطیل کردن برخی مشاغل را ندارند و بر همین اساس، تعطیلی 10 روزه مشاغل گروه های دو تا چهار اعلام شده است.

در این خصوص اگر چه عمل به دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا یک امر مسلم است، اما باید توجه داشت بخشی از این تصمیمات موجب آسیب مالی به بخش خصوصی و اصناف خواهد شد که لازم است در چنین شرایطی دولت تمهیدات و تسهیلاتی را برای این قشرها در نظر بگیرد. نظیر تخفیف یا تسهیل در  دریافت مالیات، حق بیمه کارگری و پرداخت تسهیلات ارزان. مواردی که بعضاً در سال گذشته نیز به اجرا درآمد.

با این اوصاف، گزارش فارس از گلایه مسئولان و نمایندگان اتاق اصناف در خصوص مشکلات این قشر در پی محدودیت های کرونا حکایت دارد. در این خصوص مجتبایی دبیر کل اتاق اصناف، حجم زیان وارد شده به اصناف در اثر کرونا را 250 هزار میلیارد تومان دانست. از سوی دیگر ابراهیم درستی نماینده وزیر صمت و نایب رئیس اتاق اصناف، ابعاد بیشتری از لزوم یکپارچگی تصمیمات کرونایی دولت را بیان کرد و گفت: در ایام محدودیت فعالیت صنوف بانک ها فعال و اصناف تعطیل هستند. در این صورت وقتی چک به بانک مرکزی می رود، در صورت نبود موجودی، اعتبار کسبه از بین می رود.

برای همین به نظر می رسد در ایام تعطیلات کرونایی باید فکری برای چک های کسبه شود. نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به این که تعداد قابل توجهی از واحدهای صنفی اجاره‌ای هستند، بیان کرد: کاسبان با مغازه های بسته چگونه توان پرداخت  اجاره بها را خواهند داشت؟ همچنین (بدون در نظر گرفتن عواقب تعطیلی)، سازمان امور مالیاتی دیرکرد مالیات خود را مطالبه می کند و تامین اجتماعی نیز خواهان وصول طلب های خود است.

سبک و سنگین محدودیت یا تعطیلی کرونایی

بنا بر این گزارش، علاوه بر زیان مستقیم اصناف از تعطیلی کرونایی، زیان مضاعفی نیز در خصوص ناهماهنگی دستگاه های دولتی در وضع و اجرای محدودیت ها گریبان گیر اصناف می شود. رهاسازی نسبی کرونا در یک ماه گذشته، اتخاذ تصمیم های منجر به صف نظیر صف مرغ، بی تدبیری در مدیریت سفرهای نوروزی، بی تدبیری در کنترل ازدحام در حمل و نقل عمومی و ... از جمله مواردی  است که همچنان  زبانه های کرونا را بر نظام سلامت و بعد از آن از طریق تداوم محدودیت ها بر اقتصاد و بازار روشن نگه می دارد.

در این زمینه روزنامه فرهیختگان در آماری قابل توجه، زیان اصناف از تعطیلی کرونایی را حتی از درآمد آن ها در شرایط سهل گیری کرونا (مانند سفرهای نوروزی) بیشتر  دانسته  و آورده است: آمارها نشان می‌دهد در صورت نبود کرونا و هیچ محدودیت کرونایی، گردش مالی سفرهای نوروزی حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، این درحالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد محدودیت ۱۰ روزه کرونایی که در آذر سال ۹۹ پس از جهش کرونا اجرا شده، مبادلات مالی در سامانه شاپرک را حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان کاهش داده است. بنابراین به نظر می‌رسد در فروردین  امسال که مقرر شده مشاغل سطح ۲، ۳ و ۴ در شهرهای قرمز کشور ۱۰ روز تعطیل شوند و برای شهرهای نارنجی نیز محدودیت‌هایی درنظر گرفته‌شده، آسیب ناشی از تعطیلی‌ها ضرر و زیان چشمگیری را به ثبت برساند که به‌هیچ‌وجه با درآمدهای اصناف در سفرهای نوروزی قابل‌مقایسه نیست.

قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها