کانال تلگرام ایران جیب

بررسی آیین‌نامه اصلاحی قانون دفاتر اسناد رسمی در قوه قضائیه

کدخبر:۷۴۶۶۸سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳:۵۲۱۹۰۸ بازدید

پیش‌نویس آیین‌نامه اصلاحی قانون دفاتر از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای بررسی نهایی به قوه قضائیه ارسال شده است.

پیش‌نویس آیین‌نامه اصلاحی قانون دفاتر از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای بررسی نهایی به قوه قضائیه ارسال شده است.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیش‌نویس آیین‌نامه قانون دفاتر را به قوه قضائیه ارسال کرده است. این پیش‌نویس در حال حاضر در معاونت حقوقی قوه قضائیه در حال بررسی است.

از جمله موارد اصلاحی پیشنهادی، تغییر ماده 69 قانون فعلی است که در آن چگونگی انتقال دفاتر ثبت اسناد رسمی در زمان بازنشستگی و یا فوت سردفتر دچار تغییرات می‌شود. در این باره و در ماده 3 قانون اصلاحی، یک تبصره با 2 عنوان پیشنهادی پیش‌بینی شده است:

تبصره 3 ـ حکم مقرر در ماده 69 در مورد کسانی که از سال 1397 به بعد به‌عنوان سردفتر منصوب می‌شوند، اعمال نمی‌گردد.

تبصره 3 ـ مستفاد از تبصره 2 ماده 7 قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که در تعارض با ماده 69 قانون دفاتر می‌باشد و موجب نسخ ضمنی این ماده شده است، پذیرش سردفتر به طریق ماده 69 قانون دفاتر ممنوع است.

گفتنی است؛  ماده 69 قانون دفاتر مصوب سال 1354 است و در آن آمده است: "سردفتر شاغل که بازنشسته می‌شود می‌تواند شخص واجد صلاحیت طبق مقررات این قانون را برای تصدی دفترخانه خود به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی کند؛ مدت لازم برای معرفی در مورد بازنشستگی الزامی دو ماه قبل از تاریخ بازنشستگی است و در غیر این مورد باید معرفی مذکور ضمن تقاضانامه بازنشستگی به عمل آید ورثه سردفتر متوفی که حین‌الفوت شاغل بوده است تا شش ماه از تاریخ فوت سردفتر می‌تواند مجتمعاً به ترتیب شخص واجد صلاحیت را معرفی کنند در صورتیکه سردفتر یا وراث او در مهلت‌های مذکور شخص واجد صلاحیت معرفی نکنند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌توانند تصدی دفترخانه را با رعایت مقررات این قانون به شخص واجد شرایط دیگری واگذار نماید."/ تسنیم

کارگزاری فارابیاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:


بیمیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
کارگزاری فارابی