کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


جدول 14 ساله پرداخت حق فرزند


کد خبر : ۵۶۷۴جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۷:۰۵۵۲۱۴ بازدید

براساس قوانین فعلی هر کارگر مشمول قانون کار می تواند ماهیانه به عنوان مزایای جانبی حقوق تا 121 هزارتومان به عنوان حق اولاد 2 فرزند دریافت کند و هم اکنون برای فرزندان بیشتر خانوارهای کارگری ...

براساس قوانین فعلی هر کارگر مشمول قانون کار می تواند ماهیانه به عنوان مزایای جانبی حقوق تا 121 هزارتومان به عنوان حق اولاد 2 فرزند دریافت کند و هم اکنون برای فرزندان بیشتر خانوارهای کارگری رقمی پرداخت نمی شود. در راستای اجرای سیاست‌های جدید جمعیتی کشور احتمال اصلاح قانون فعلی وجود دارد به نحوی که شرایط پرداخت حق اولاد به فرزندان سوم به بعد نیز فراهم شود که البته این موضوع می تواند منجر به گرایش کارفرمایان به جذب نیروهای مجرد و یا کارگران با تعداد فرزندان کمتر برای مهار هزینه ها شود.

پرداخت حق اولاد به کارگران تا دو فرزند در هر ماه از مزایای جانبی پیش بینی شده برای کمک به افزایش دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار است که بر اساس آن، در سال جاری به ازاء هر فرزند ماهیانه به صورت ثابت و با هر میزان حقوق و دستمزد افراد 60 هزار و 888 تومان پرداخت می شود.

این مبلغ برای دو فرزند 121 هزار و 776 تومان است و طبق قوانین فعلی برای بیشتر از 2 فرزند خانوار کارگری، رقمی بابت حق اولاد پرداخت نمی شود. همچنین طبق قوانینی پرداخت حق اولاد تا سن مشخصی برای دختران و پسران صورت می گیرد و پس از آن حتی به شرط عدم ازدواج و یا اشتغال افراد هم حق اولاد قطع می شود.

پرداخت حق اولاد تا 2 فرزند برای کارگران و مشمولان قانون کار سالیان متمادی است که انجام می شود اما اخیرا بر اساس سیاست های جدید جمعیتی کشور، برخی اقدامات در تمامی زمینه ها برای رفع موانع پیش روی خانواده ها برای فرزندآوری آغاز شده است.

هرچند هدف این گزارش این نیست که بگوید برقرار شدن آیتم پرداخت ماهیانه 60 هزارتومان حق اولاد به عنوان نمونه برای فرزند سوم و حذف قانون پرداخت حق اولاد دو فرزندی می تواند به صورت بالقوه در افزایش جمعیت موثر باشد و خانواده ها امروز معطل چنین ارقامی هستند؛ اما اصلاح اینگونه قوانین می تواند گام های موثری در جهت رفع موانع افت شدید جمعیت در کشور باشد که در کنار اصلاح موارد دیگری همچون اصلاح ارائه خدمات بیمه ای به فرزندان چهارم خانوار و اقدامات دیگر، قابل توجه خواهد بود.

سیاست های جدید جمعیتی کشور بر رفع موانع پیش روی خانواده ها تاکید دارد. از آنسو، جامعه معتقد است مسائل فراوانی از جمله اشتغال فرزندان، مسکن، فراهم شدن امکان زندگی بهتر و ... باعث شده تا نگاه جامعه به فرزندآوری تغییر کند؛ بنابراین اگر واقعا قرار است تلاشی در جهت تغییر نگرش مردم در این موضوع صورت گیرد، باید زمینه های آن در کشور ایجاد شود.

بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم، فراهم شدن امکان اشتغال جوانان، متعادل شدن قیمت مسکن و ارائه کمک های موثر از سوی دولت در این بخش و ارتقاء سطح زندگی مردم مهم ترین مواردی است که در اعمال سیاست های جدید جمعیتی باید مدنظر قرار گیرد.

نگاهی به روند افزایش حق اولاد در سال های گذشته با قانون تا دو فرزند نیز نشان می دهد که حق اولاد 5679 تومانی سال 80 برای هر اولاد به 33030 تومان در سال 90 افزایش یافته است. همچنین میزان حق اولاد برای یک فرزند در سال 91 به میزان 38970 تومان و در سال گذشته نیز 48712 تومان بوده است.

ابوالفضل فتح الهی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط جدید جمعیتی کشور باید پرداخت حق اولاد تا دو فرزند اصلاح شود گفت: به تازگی تاکید شده است که همه موانع فرزندآوری در کشور برداشته شود.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: در حال حاضر، از فرزند سوم به بعد حق اولاد دریافت نمی کند و فرزندان چهارم به بعد خانواده ها نیز بیمه نمی شوند.فتح الهی ادامه داد: البته برداشتن این موانع در راستای سیاست های جمعیتی کشور، یعنی ایجاد الزامات و تعهدات بیشتر برای کارفرمایان که این مسئله می تواند نگرش کارفرمایان به نیروهای خود را تغییر دهد.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: ممکن است در صورت اصلاح رویه های فعلی، برخی کارفرمایان برای کنترل هزینه های خود اقدام به جذب نیروهای مجر و یا افراد با فرزندان کمتر کنند.وی گفت: بنابراین شاید کارفرمایان در اینباره برای کاهش هزینه های خود شرایط دشوارتری را برای نیروهای متقاضی کار ایجاد کنند و رفته رفته تمایل به جذب نیروهای با تعداد فرزندان بالاتر در بنگاه ها کاهش یابد.

p16eujvzyce0sv1jmow.pngاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها