کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

نرخ‌های جدید پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی در تهران


کد خبر : ۴۹۵۴یکشنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۲:۰۰۴۶۵۸ بازدید

ستون امروز نبض بازار به بازتاب واکنش یکسری از متقاضیان خرید مسکن در رابطه با وضعیت کنونی حاکم بر بازارمسکن از لحاظ قیمت‌های پیشنهادی فروش و رفتار فروشنده‌ها پرداخته است که به نکات جالبی اشاره مي‌كند.
نرخ‌های جدید پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی در تهراننرخ‌های جدید پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی در تهران

یک خریدار مسکن، اطلاعاتی از نحوه کنترل بازار مسکن در برخی از کشورها را این چنین تحلیل کرده است: قانونی که تقریبا در اکثر کشورها (ایالات متحده، کانادا، استرالیا، انگلستان، فرانسه، آلمان، اسپانیا، روسیه و...) وجود دارد، اخذ کلکسیونی از مالیات‌ها از بازار زمین و مسکن است. یکی از انواع عمومی این مالیات‌ها، مالیات مستقیم از املاک است به طوري كه يك حداقلی براي قیمت (برای افراد مجرد کمتر و برای افراد متاهل بیشتر) و برای داشتن ملک تعیین می‌شود و از آن به بالا مالیات پلکانی تعیین می‌شود که این امر باعث می‌شود هزینه نگهداری برای ملک ایجاد شود. 

وی در ادامه تاکید کرد: اکنون در ایران هزینه نگهداری یک سیم‌کارت اعتباری 5 هزار تومانی بیشتر از یک ملک 500 ميليون تومانی است. این امر باعث احتکار مسکن و بورس بازی شده و قیمت ملک را به شکل غیر منطقی بالا می‌برد. با پایین آمدن قیمت زمین و ملک، امکانات برای افرادی که توانایی ساخت‌وساز دارند، مهیا خواهد شد و این افراد توانایی تولید و سودآوری و در پی آن توان پرداخت مالیات را خواهند داشت. این روند یعنی سوق دادن زمین از یک کالای سرمایه‌ای به سمت یک کالای مصرفی.مالیات در تمامی کشورهای مترقی ابزاری برای برقراری تعادل در جامعه است. نبود این ابزار در بخش مسکن و زمین و بودن آن در بخش تولید باعث ایجاد پتانسیل منفی در بخش تولید و سرازیر شدن سرمایه‌ها به بخش زمین و مسکن خواهد شد.

یک متقاضی در بازار مسکن برای مانع شدن از افزایش قیمت در بازار مسکن پیشنهاد کرد: یکی از اقداماتی که برای کنترل قیمت مسکن می‌تواند موثر باشد، تعيين مهلت استفاده برای ساخت زمین‌های باير است که شرایط ساخت را دارند، اما به‌دلیل صعود قيمت طی مرور زمان، ساخت آنها به تعویق می‌افتد. در این موارد شهرداری‌ها می‌توانند برای مالکان زمین‌های موجود در همه شهرها با تعیین مهلت ساخت برای آنها مالیات سنگین در نظر بگیرند و این امر می‌تواند در رونق ساخت‌وساز، افزایش عرضه و در نتیجه کاهش قیمت مسکن بسیار موثر باشد.

وی در ادامه افزود: با زیر نظر گرفتن این دسته از مالکان هم از کمبود عرضه جلوگیری می‌شود و از طرف دیگر احتکاری که در نهایت به گرانی موجب شود در بازار مسکن صورت نمی‌گیرد. همچنین منتقد دیگری از وضعیت حاکم بر بازار مسکن، عنوان کرد: در حال حاضر اکثر سازنده‌ها از ابتدای سال جديد به طور چشمگیری قیمت‌های پیشنهادی فروش واحدهای خود را بدون توجه به نرخ تورم و نرخ ارز با نوسان رو به رو کرده‌اند درحالی که هميشه تورم ابتدا از نرخ ارز و مواد اوليه شروع می‌شد، اما اين مرتبه تورم با رفتار این چنینی فروشنده از بازار مسكن دارد شروع مي‌شود.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها