کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

انتقال پایتخت هزینه مالی دارد، فعلا بررسی نشود


کد خبر : ۴۸۴۰یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۴:۰۶۲۴۴۱ بازدید

با اخطار چند نماینده و تایید رییس مجلس، طرح انتقال پایتخت از دستور کار امروز مجلس خارج شد.

 پس از چند ماه رایزنی و بررسی و البته مشخص شدن گزینه های احتمالی پایتخت جدید سیاسی ، قرار بود طرح انتقال پایتخت امروز در مجلس بررسی شود، اما با یک اخطار از سوی محمدمهدی مفتح و تایید رییس مجلس، دوباره به کمیسیون برگشت. 

اخطار مفتح به دیده نشدن بار مالی طرح بود. او در اخطاری با استناد به اصل 75 قانون اساسی گفت: طرح انتقال پایتخت مغایر اصل 75 قانون اساسی است و دارای بار مالی است. باید در بررسی جزئیات طرح مشکل بار مالی را رفع می‌کردیم تا در شورای نگهبان رد نشود.

محمدحسین میرمحمدی و احمد توکلی نیز با تایید اخطار مفتح تذکر دادند که رییس مجلس هم اخطار آنان را وارد دانست.

علی لاریجانی گفت: برای بررسی موضوع امکان‌سنجی انتقال پایتخت قطعا هزینه قابل توجهی باید صرف شود بنابراین متحمل بار مالی است از این رو بنده اخطار را وارد می‌دانم.

رییس مجلس سپس اخطار مفتح را به رای گذاشت که از 225 نماینده حاضر در جلسه، 129 نفر با این اخطار موافقت کردند.

لاریجانی پی از این گفت: شور اول و بررسی کلیات ملاک ما نیست چون ممکن بود اشکال بار مالی در بررسی جزئیات رفع می‌شد ولی این اتفاق در کمیسیون نیفتاد بنابراین این طرح را به کمیسیون برمی‌گردانیم تا مشکل بار مالی رفع شود. البته تا جایی که می‌دانم دولت مخالفتی با این طرح ندارد ولی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور موضوع را در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با نمایندگان بررسی کند.

به گفته او اگر دولت موافق این طرح است کتبا به مجلس اعلام کند.

گفتنی است پیش از این حسن روحانی، رییس جمهور کارگروهی را برای بررسی طرح و امکان سنجی انتقال پایتخت به ریاست وزیر راه و شهرسازی تشکیل داده است. حتی مجری بررسی طرح هم از سوی وزیر مشخص شده. اینها در حالی است که پیش از این پیش بینی شده که انتقال پایتخت 10 برابر بودجه عمومی دولت است؛ 786 میلیارد دلار  .

دولت این بودجه را به هرحال فعلا ندارد و چند باری هم به این نداری برای خاصه‌خرجی‌های این چنینی اعتراف کرده است. اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو