کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

جزئیات 2 افزایش جدید قیمت گاز از فروردین


کد خبر : ۴۱۵۳یکشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۳:۵۷۴۵۳۶ بازدید

از ابتدای فروردین ماه سال جاری با مصوبه دولت تدبیر و امید قبوض گاز خانگی 2 افزایش قیمت را تجربه کرده است. محاسبات بار مالی قبوض با قیمت‌های جدید نشان می‌دهد اکثر مشترکان برای هر دوره باید ...

از ابتدای فروردین ماه سال جاری با مصوبه دولت تدبیر و امید قبوض گاز خانگی 2 افزایش قیمت را تجربه کرده است. محاسبات بار مالی قبوض با قیمت‌های جدید نشان می‌دهد اکثر مشترکان برای هر دوره باید هزینه 40 تا 65 هزارتومان برای مصرف گاز پرداخت کنند.

قبوض گاز مشترکان خانگی از ابتدای فروردین ماه سال جاری شامل دو افزایش قیمت و هزینه شده است به طوری که در اولین افزایش قیمت، مطابق با مصوبه دولت تدبیر و امید بهای هر مترمکعب گاز مشترکان خانگی با 20 درصد افزایش قیمت روبرو شده است.همچنین از ابتدای سال جاری، هزینه عوارض فروش هر متر مکعب گاز طبیعی به مشترکان خانگی از 10 تومان سال گذشته به 13 تومان افزایش یافته تا عملا متوسط قیمت هر مترمکعب فروش گاز مشترکان از 70 تومان فاز اول هدفمندی یارانه ها به حدود 100 تومان در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها افزایش یابد.

نحوه محاسبه قبوض گاز با قیمت های جدید گاز هم به این شکل است که پس از اجرای فاز اول هدفندی یارانه‌ها، مطابق با فرمول قیمت گذاری گاز خانگی 12 ماهه سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی سال تقسیم بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.از این رو همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به پنج و سپس چهار اقلیم (سرد یک، دو، سه، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و 12 دامنه جدید مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال شد.
 
با اجرای سیاست شهرستانی - منطقه ای در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی، متوسط مصرف گاز طبیعی در 363 شهر ایران مطابق با پنج اقلیم آب و هوایی تعیین شد که بر این اساس شهرهای سردسیر مجاز به مصرف گاز بیشتری نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.با توجه به این ساز و کار فروش گاز که در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها هم تغییری در آن اعمال نشده است مشترکان خانگی تا 18 اردیبهشت ماه بهای گاز خود را مطابق با فرمول فصول سرد سال پرداخت می کنند و این قیمت از نیمه اردیبهشت با تغییرات جدیدی روبرو خواهند شد.

جزئیات افزایش قیمت گاز در سال 93 

hhrrljquabcnbjzjuboj.png

بر اساس محاسبات انجام شده با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها که رسما در حوزه گاز از اول فروردین ماه سال جاری ابلاغ و اجرایی شده، متوسط بار مالی قبوض مشترکان کم مصرف که در هر دوره بین 300 تا 350 متر مکعب گاز مصرف می‌کنند به حدود 20 تا 25 هزار تومان افزایش می یابد که باید به آن هزینه بیمه و آبونمان هم معادل 1500 تومان اضافه کرد.

مطابق با آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران در طول چند سال گذشته اکثر مشترکان خانگی کشور در هر دوره معادل 400 تا 450 مترمکعب گاز مصرف می‌کنند که با قیمت ها و عوارض جدید متوسط قیمت هر مترمکعب گاز این مشترکان 97 تومان است و عملا با احتساب هزینه آبونمان این مشترکان در هر دوره باید بیش از 40 هزار تومان هزینه مصرف گاز پرداخت کنند.

در این بین محاسبات انجام شده نشان می دهد بار مالی قبوض مشترکان پله اول و دوم مصرف حدود 15 تا 25 هزار تومان، پله سوم و چهارم بین 40 تا 65 هزار تومان، پله پنجم و ششم بین 100 تا 140 هزار تومان، پله هفتم و هشتم بین 200 تا 260 هزار تومان، پله نهم و دهم بین 300 تا 400 هزار تومان، پله یازده و دوازدهم بین 500 تا 540 هزار تومان خواهد بود.

در همین حال پیشتر محمدرضا غروی معاون مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه شیب ملایمی در بخش خانگی برای افزایش قیمت گاز تعریف شده تا تاثیر زیادی بر هزینه پرداختی مشترکان گاز وارد نکند، گفته بود: در مرحله نخست تنها قیمت ها افزایش یافت و در این فرآیند مبلغی به عنوان یارانه بین همه مردم تقسیم شد، این در حالی است که به اهداف دیگر این طرح پرداخته نشد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو