کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

جدول عیدی پایان سال 11 گروه حقوقی


کد خبر : ۳۶۵۲سه شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۴:۵۴۵۶۹۶ بازدید

طبق قانون مصوب مجلس مشمولان قانون کار این روزها 974 هزارتومان تا 1 میلیون و 461 هزارتومان عیدی دریافت می کنند

طبق قانون مصوب مجلس مشمولان قانون کار این روزها 974 هزارتومان تا 1 میلیون و 461 هزارتومان عیدی دریافت می کنند. در عین حال، افرادی که حداقل دستمزد ماهیانه آنها تا 710هزارتومان باشد می توانند 2 برابر این رقم را به عنوان عیدی پایان سال دریافت کنند، اما کسانی که حداقل مزدشان بالاتر از میزان یادشده باشد هم به صورت ثابت و بدون افزایش بالاتر تا سقف همان 1.4 میلیون را دریافت خواهند کرد. نمایندگان کارگران می گویند تخلف جدید کارفرمایان در دورزدن قانون و پرداخت حداقل عیدی 974هزارتومانی به تمامی پایه های حقوقی، مورد اعتراض ربیعی و صدور بیانیه وزارت کار شده است.

هر ساله که از سوی شورای عالی کار حداقل دستمزد سالیانه مشمولان قانون کار به تصویب می رسد، بندی نیز با عنوان سایر گروه های شغلی پیش بینی می شود که در واقع همان افرادی هستند که حداقل دستمزد آنها به هر دلیلی (تخصص، نظر کارفرما، سابقه کار، سطح تحصیلات، پست مدیریتی و ...) بالاتر از رقم مصوب شده شورای عالی کار است.به عبارتی گروه هایی از شاغلان مشمول قانون کار در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند که حداقل دستمزد آنها 2 تا 3 برابر و در مواردی نیز شاید 4 برابر رقم 487 هزار و 125 تومانی امسال باشد. طبق نظر شورای عالی کار و قوانین موجود، هیچ کارفرمایی حق پرداخت رقم کمتر از 487 هزارتومان مصوب شورای عالی کار در سال 92 را ندارد ولی بالاتر از آن تا هر رقمی می تواند با نظر کارفرما صورت گیرد.

4 میلیون بیمه شده حداقل بگیرند

کارشناسان بازار کار می گویند آمار دقیقی از تعداد شاغلان حداقل بگیر مشمول قانون کار و همچنین سایر گروه های شغلی وجود ندارد، اما برآورد می شود دریافتی پایان ماه دستکم 35 درصد افراد بیمه شده کشور در بخش کارگری ( بیش از 4 میلیون نفر) همان رقم 487 هزارتومان مصوب شورای عالی کار باشد که البته ممکن است حتی حق بیمه نیز از آن کسر شود و رقم نهایی دریافتی کمتر هم باشد.

اگر اینگونه باشد، می توان تخمین زد حدود 7.5 میلیون نفر شاغل تحت پوشش قانون کار کشور در حال حاضر در ردیف سایر گروه های شغلی قرار می گیرند که حداقل دستمزد آنها بالاتر از 487 هزارتومان امسال بوده و حداقل از 500 هزارتومان در ماه های 30 روزه شروع می شود.میزان عیدی پیش بینی شده امسال که در این روزها از سوی کارفرمایان در حال پرداخت است و بخش قابل توجهی از شاغلان تحت پوشش قانون کار نیز تا دو هفته آینده عیدی خود را دریافت خواهند کرد، طبق فرمول مصوب مجلس حداقل 974 هزارتومان و حداکثر نیز 1 میلیون و 461 هزارتومان است.سقف معافیت مالیاتی عیدی امسال کارگران نیز 833 هزارتومان است که افراد باید به ازاء دریافت مبالغ بیشتر از این میزان، 10 درصد مالیات بپردازند. کارشناسان بازار کار بر این باورند که تا 3 میلیون شاغل بیمه شده واحدهای کوچک کشور امکان دریافت عیدی پایان سال را نمی یابند.
 

توقف افزایش 2 برابری حقوق برای عیدی تا 711 هزارتومان

بر پایه این گزارش، با وجود اینکه طبق قانون مصوب مجلس در سال 75، کارگران مشمول قانون کار باید در پایان سال 2 تا نهایتا 3 برابر حداقل دستمزد خود را به عنوان عیدی پایان سال دریافت کنند، اما برای رعایت عدالت در این بخش و به جهت اینکه میزان عیدی دریافتی شاغلان مشمول قانون کار تفاوت چشمگیری مانند آنچه که در حقوق ها اعمال می شود نداشته باشد، سقف عیدی تا 3 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بدون توجه به حداقل حقوق افراد در نظر گرفته شده است.به عبارت دیگر در سال جاری عیدی پایان سال از 2 برابر حداقل دستمزد 487 هزارتومانی آغاز می شود و تا 710 هزارتومان ادامه خواهد داشت. بنابراین افرادی که حداقل حقوق ماهیانه آنها بین این دو رقم قرار دارد، قطعا 2 برابر حقوق پایه خود را به عنوان عیدی دریافت خواهند کرد.

پس از آن افرادی که حداقل حقوق ماهیانه آنها از 711 هزارتومان در سال جاری شروع و تا بالاتر ادامه می یابد نیز تا سقف 1 میلیون و 461 هزارتومان را دریافت می کنند و طبق قانون امکان افزایش 2 برابری حداقل حقوق این گروه ها وجود نخواهد داشت.بنابراین اگر حداقل حقوق فردی در سال جاری 800 هزارتومان باشد دیگر امکان دریافت 1 میلیون و 600 هزارتومان را به عنوان عیدی نخواهد داشت و تا سقف 1 میلیون و 461 هزارتومان برای وی قابل اعمال خواهد بود. به بیان ساده تر، درصد قابل توجهی از افرادی که در سایر گروه های شغلی قرار می گیرند امکان دریافت عیدی به میزان 2 برابر حداقل حقوق خود را نخواهند داشت.
 

جدول عیدی 10 گروه حقوقی در سال 92

(بدون کسر مالیات - ارقام به تومان)

qojhr4g5isurjz35rvi.png


فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه خوشبیانه 35 درصد مشمولان قانون کار حداقل بگیر هستند گفت: افرادی را سراغ داریم که حتی با مدرک دکترا و به دلیل عدم داشتن سابقه کار، از حداقل دستمزد 487 هزارتومانی کار خود را شروع کرده اند.رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: متاسفانه در سال جاری با فرار برخی کارفرمایان در اجرای قانون پرداخت عیدی مواجه هستیم و این مسئله حتی نارضایتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را نیز در پی داشته است.

واکنش وزیر کار به تخلف عیدانه کارفرمایان

توفیقی با تاکید بر اینکه برخی کارفرمایان در پرداخت عیدی امسال مشمولان فانون کار، به جای در نظر گرفتن حداقل مزد افراد در پرداخت عیدی کف پرداختی را اعمال کرده اند و همان 974 هزارتومان را به همه نیروهای خود پرداخت کرده اند.

وی ادمه داد: در حالی که کارفرما نمی تواند به نیروهای خود که دارای پایه حقوقی بالاتر از 487 هزارتومان مصوب شورای عالی کار هستند، عیدی پایین بپردازد. به عنوان نمونه اگر فردی دارای پایه حقوقی 600 هزارتومانی باشد، باید دو برابر آن را به عنوان عیدی دریافت کند، اما در این مورد کارفرما عیدی حداقل دستمزد 487 هزارتومانی را به وی پرداخته است که این موضوع تخلف محسوب می شود.این مقام مسئول کارگری کشور تاکید کرد: معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز علاوه بر وزیر در واکنش به این اقدام برخی کارفرمایان اعلام کرده است که وزارت کار بیانیه ای را در این مورد صادر کرده است.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها