کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

خودروسازان ایرانی در داخل گران‌تر می‌فروشند !


کد خبر : ۳۲۲۸دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۸:۲۸۶۶۲۲ بازدید

صادرات پژو پارس 132درصد ارزان‌تر از قیمت مصرف‌کننده ایرانی به عراق یا ارسال پیکاپ 104درصد زیر قیمت ایران به بنین؛ این تنها بخشی از دستاورد صادرات خودرو کارخانجات خودروساز ...
خودروسازان ایرانی در داخل گران‌تر می‌فروشند !خودروسازان ایرانی در داخل گران‌تر می‌فروشند !

تا 60 درصد ارزان‌فروشی در بازارهای خارجی

روزنامه شرق : صادرات پژوپارس 132درصد ارزان‌تر از قیمت مصرف‌کننده ایرانی به عراق یا ارسال پیکاپ 104درصد زیر قیمت ایران به بنین؛ این تنها بخشی از دستاورد صادرات خودرو کارخانجات خودروساز در سال جاری است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که صنعت خودروسازی آن، ارز از کشور به خاطر واردکردن رادیاتور، پیچ و مهره یا دیسک کلاچ خودرو «پیکان» خارج می‌کند (منبع: آمار واردات خودرو براساس اطلاعات موجود و کارشناسی‌نشده طی 9ماهه سال 1392، گمرک ج ا. ا، ردیف‌های: 26، 4201169) سال‌هاست ادعای تولید خودرو ملی دارد، اما قیمت محصولات آن با بالاوپایین‌شدن قیمت ارز به‌شدت تغییر می‌کند و وقتی صنعت خودرو تحریم می‌شود، ناگهان عرضه خودرو ملی نیز با مشکل مواجه می‌شود و اختلاف قیمت کارخانه و بازار آزاد سر به فلک می‌کشد. کارخانجات غیردولتی «خودروساز» همگی مونتاژکار قطعات چینی هستند و برای واردکردن قطعات میلیاردها‌دلار ارز از کشور خارج می‌کنند و تولیداتشان را به قیمت خارق‌العاده‌ای به مصرف‌کننده ناچار از انتخاب بین گزینه‌های موجود به‌فروش می‌رسانند. حالا در همین کشور، که داشتن برخی خودروها مستلزم خواب پول نزد خودروسازان تا 6-9 ماه است و خودروسازان محصول آماده برای تحویل به مشتری به‌صورت نقدی ندارند «صادرات خودرو» هم داریم! در اینجا بر اساس آمار گمرک جمهوری‌اسلامی‌ایران، به بررسی قیمت صادراتی محصولات خودروسازان داخلی پرداختیم. گفتنی آنکه در آمار مزبور، بعضا ردیف‌هایی با شرح تعرفه دو تا چند خودرو درج شدند که قابل تفکیک نبودند. این موارد در جداول ذکر شدند.

اوکراینی‌ها رانا و تیبا دوست دارند!
در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور به کشور اوکراین انواع تیبا و رانا صادر شده است. قیمت هر دستگاه تیبای صادراتی به اوکراین بیش از 18میلیون‌تومان ثبت شده است، همچنین قیمت هر دستگاه خودرو رانا که به این کشور صادر شده است نیز بیش از ‌تومان قیمت‌گذاری شده است. ارزش کل صادرات 168 دستگاه خودرو به این کشور طی مدت یادشده بیش از سه‌میلیاردو34میلیون‌تومان ثبت شده است.
جمهوری آذربایجان: رتبه دوم
رتبه دوم مقصد صادرات خودرو ایرانی به جمهوری آذربایجان با 24درصد سهم از کل صادرات خودرو اختصاص دارد. یک‌هزارو147 دستگاه انواع خودرو سواری از ابتدای امسال تاکنون به ارزش بیش از 21میلیاردتومان به کشور آذربایجان صادر شده است. خودروهای صادراتی به این کشور را ال90، پراید، تیبا، سمند و پیکاپ تشکیل داده‌اند. در آذرماه 443 دستگاه، در آبان‌ماه 196 دستگاه، در مهرماه نیز 196 دستگاه، در شهریورماه 68 دستگاه، در مردادماه 92 دستگاه، در خردادماه نیز 92 دستگاه و در اردیبهشت امسال 60 دستگاه از خودروهای یادشده به این کشور صادر شده است.به ترتیب خودروهای ال90 و پراید بیشترین سهم را در جریان این معامله داشتند.

بنین مشتری قدیمی نصف قیمت!
ظاهرا خودروسازان علاقه خاصی به صادرات بیش از نصف قیمت خودرو پیکاپ به کشور بنین دارند. برای آنها که شاید نشناسند باید گفت بنین کشوری است با هشت‌میلیون‌نفر جمعیت در غرب آفریقا و ما از زمانی که صادرات خودرو را آغاز کردیم تاکنون همواره پیکاپ را به قیمت بسیار پایین‌تر از ایران به این کشور صادر کرده‌ایم.  امسال نیز به سبک و سیاق سال‌های گذشته، پیکاپ‌ها را در تیرماه به ارزش هر دستگاه بیش از 37میلیون‌تومان به این کشور فرستادیم، این در حالی است که قیمت این محصول در داخل نزدیک 82میلیون‌تومان است. خودرو تیانا نیز که در ایران 140میلیون‌تومان قیمت دارد، به این کشور به قیمت هر دستگاه 86میلیون‌تومان صادر شده است. ارزش کل صادراتمان به ترکمنستان زیاد نیست و جمعا نزدیک به یک‌میلیاردو200میلیون‌تومان بوده است.

عراق: بزرگ‌ترین بازار
عراق، بازار قدیمی صادرات خودرو ایرانی، در گذشته نه‌چندان دور، در کنار سوریه بزرگ‌ترین مقصد صادرات خودرو ایرانی بود که پس از سوریه یکه‌تازی می‌کند. هم‌اکنون مقصد بیش از 53درصد صادرات خودروی ما را عراق به خود اختصاص داده است. ال90، انواع پراید، پژو405، پژو پارس، سمند و تیبا از جمله خودروهایی هستند که به این کشور صادر کرده‌ایم. این صادرات در فروردین، مهر، آبان و آذر صورت گرفته است.

مصر: بازار جدید
مصر بازار جدیدی برای خودروهای ایرانی به شمار می‌رود اما در همین مدت نیز توانسته سهم خوبی داشته باشد. 13درصد صادرات امسال خودرو ما به مصر بوده است. پراید و تیبا دو خودرویی هستند که در شهریورماه و آذرماه به این کشور بی‌ثبات صادر شده‌اند.

در آلمان کسی سوار پراید نمی‌شود
البته ما صادرات خودرو به چین، کره‌جنوبی، روسیه، حتی آلمان نیز داشتیم. اما این صادرات یا به‌صورت موردی بود، یا برای مثال یک دستگاه از یک خودرو به چین صادر شده است که احتمالا برای اهداف تحقیقاتی یا مشابه آن صورت گرفته وگرنه، احتمال اینکه در آلمان یا کره‌جنوبی کسی متقاضی خودرو پراید باشد کمی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد! در شرح تعرفه‌ها متاسفانه بعضا مدل خودروهای صادراتی ذکر نشده یا چند خودرو در یک ردیف قرار گرفتند. بر همین اساس از آنجا که عموما اجناس باکیفیت برای صادرات در نظر گرفته می‌شوند، در این مطلب آنجا که مدل دقیق ذکر نشده بود معیار قیمت داخلی محصولات، باکیفت‌ترین آنها در نظر گرفته شده است و از دیگر سو درصد اختلاف قیمت نیز قیمت کارخانه بوده است. هنوز هیچ مقام مسوولی درباره توجیه اقتصادی این صادرات توضیحی نداده است! برای مثال، قطعات خودرو پیکاپ باید با دلاری که مدت‌هاست در کشور وضع خاصی دارد وارد شود، در ایران تولید شود، قیمت آن (اگر عرضه شود) در ایران بیش از 80میلیون‌تومان باشد، بعد این خودرو که تولید شد، آن را به قیمت 37میلیون به بنین صادر کنیم!
 

اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها