کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کدام منطقه ایران طولانی‌ترین شب یلدا را داشت؟


کد خبر : ۳۱۸۰۷یکشنبه، ۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۱:۱۰۵۹۹ بازدید

طولانی بودن شب یلدا به نظر کارشناسان در بسیاری نقاط ایران از مرز یک دقیقه هم عبور نمی‌کند و تنها تحولات جغرافیایی و فصلی چنین باوری ...

طولانی بودن شب یلدا به  نظر کارشناسان در بسیاری نقاط ایران از مرز  یک دقیقه هم عبور نمی‌کند و تنها تحولات جغرافیایی و فصلی چنین باوری را در ذهن مردم تداعی کرده که باید شاهد طولانی‌ترین شب سال در همه نقاط باشیم.

اما این طولانی شدن شب یلدا و قیاس آن در برخی نقاط ایران جالب توجه خواهد بود چرا که این اختلاف زمانی شب تا صبح نخستین روز زمستان در بعضی شهرهای ایران از یک ساعت هم عبور کرده است.

به عنوان مثال شب یلدا در شهر ماکو استان آذربایجان غربی از سایر نقاط ایران طولانی تر بود به‌طوری که اختلاف ساعت این منطقه با شهر چابهار به یک ساعت و ۱۰ دقیقه رسید. یعنی مردم ماکو یک ساعت و ۱۰ دقیقه بیشتر از مردم جابهار و یا سایر هموطنان شب را گذراندند و این اتفاق فقط به خاطر پهناوری ایران زمین و اختلاف عرض جغرافیایی بوده است.

این اختلاف زمانی شب یلدا میان ماکو و چابهار نه تنها در شب یلدا یا فصل زمستان وجود دارد بلکه در سایر فصلها همچون تابستان نیز چنین پدیده‌ای رخ می‌دهد و اختلاف زمانی در طول شب روز میان این دو منطقه از ایران ایجاد می‌شود. ماکو آذربایجان غربی در عرض ۴۰ درجه جغرافیایی قرار دارد و چابهار نیز در عرض ۲۵ درجه جغرافیایی واقع شده است که نشان دهنده عمق اختلاف جغرافیایی، دمایی و زمانی میان این دو منطقه است.

خورشید در تابستان به صورت عمود بر چابهار می‌تابد و ماکو نیز نور خورشید را به صور مایل دریافت می‌کند؛ این اختلاف جغرافیایی همان موضوعی است که در قطب و استوا نیز رخ می‌دهد و موجب تفاوت مناطق در فصلهای مختلف سال خواهد شد.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری