کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

دریافت حق سرویس در رستورانها غیرقانونی است


کد خبر : ۳۱۵۶۲یکشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۸:۵۵۲۸۲۴ بازدید

مدیر کل نظارت بر شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان: دریافت حق سرویس تحت هر عنوان در رستوران‌ها، غیرقانونی است.

مدیر کل نظارت بر شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان: دریافت حق سرویس تحت هر عنوان در رستوران‌ها، غیرقانونی است.

به گزارش شاتا؛ اکبر تقوی شوازی گفت: بر اساس ماده 57 قانون اصلاح قانون نظام صنفی مصوب سال 1392 عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به بهایی بیش از نرخ های تعیین شده و هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به زیان خریدار گردد از مصادیق گرانفروشی است. نظر به اینکه دریافت مبلغی تحت عنوان حق سرویس موجب افزایش نرخ اغذیه و اشربه مورد عرضه در رستوران ها و چلوکبابی ها خواهد شد بنابراین دریافت هرگونه وجه اضافی علاوه بر قیمت های اعلامی غیر قانونی و تخلف گران فروشی محسوب می گردد و با متخلفین برخورد خواهد شد.

وی افزود: در رستوران ها تمام هزینه های مرتبط و عوارض قانونی در قیمت اغذیه و اشربه لحاظ شده و تمام رستوران ها در جهت حمایت از حقوق مصرف کنندگان ملزم به نصب تابلو قیمت هستند و از آنجایی که دریافت هر گونه مبلغی تحت عنوان حق سرویس موجب افزایش نرخ اغذیه و اشربه مورد عرضه در رستورانها و چلوکبابی ها خواهد شد لذا دریافت هرگونه وجه اضافی مازاد بر نرخ مصوب و تحت هر عنوان ازجمله حق سرویس ازجانب رستورانها ممنوع است .

مدیر کل نظارت بر شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت با اشاره به ماده 91 قانون نظام صنفی و نیز بند ب مصوبه صد ویازدهمین جلسه هیئت عالی نظارت بر سازمانهای صنفی کشور گفت: از آنجائی که واحدهای پذیرایی تحت پوشش سایر دستگاهها از جمله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری (رستورانهای بین راهی، سفره خانه های سنتی و مهمان‍‍پذیرها ) علاوه‌ بر دریافت‌ پروانه فعالیت ‌دستگاههای ‌اجرایی‌ متبوع‌ ، ملزم به دریافت پروانه کسب از اتحادیه های صنفی مرتبط نیز می باشند؛ لذا به لحاظ تعیین و رعایت قیمت، عرضه کالا و خدمات تابع قانون نظام صنفی می باشند لذا دریافت حق سرویس ازجانب اینگونه واحدها نیز تخلف محسوب شده و بر اساس قوانین تعزیرات حکومتی و نظام صنفی قابل پیگیری و رسیدگی می باشد . 

تقوی شوازی همچنین گفت: با توجه به غیرقانونی بودن دریافت حق سرویس ازجانب رستوران ها و چلوکبابی ها و صنوف مشابه، بدیهی است هیچ سازمان یا ارگانی نظیر اتحادیه صنفی و غیره قبل از کسب مجوزهای قانونی نمی تواند مجوزی برای اینکار صادر کند.

وی افزود: مردم عزیز می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه ، مراتب را از طریق تلفن 124 به سامانه دریافت و رسیدگی به شکایات مردمی سازمانهای صنعت ، معدن و تجارت استانها و یا اتحادیه مذکور در سراسر کشور اعلام تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

این‌ مقام ‌مسئول همچنین از انجام نظارت‌های ‌محسوس و غیر محسوس بر عملکرد رستورانها خبر می دهد و خاطرنشان می سازد اگر در این نظارتها ، مواردی از تخلف مشاهده شود پیگیری و برابر قانون برخورد خواهد شد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو