کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کارشناسان آلمانی و پیش بینی رونق اقتصادی در آمریکا


کد خبر : ۳۰۸۰۱دوشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹:۱۴۲۰۰۴ بازدید

سیاست‌های اقتصادی و مالی دولت آینده ترامپ هم بر اقتصاد این کشور تاثیر می‌نهد و هم بر اقتصاد جهانی. حال موسسه آلمانی Ifo با انجام یک ...

نتیجه یک نظرسنجی: اقتصاد آمریکا در دوران زمامداری دونالد ترامپ رونق خواهد یافت. علت این رونق اقتصادی افزایش سرمایه‌گذاری در این کشور است.

سیاست‌های اقتصادی و مالی دولت آینده ترامپ هم بر اقتصاد این کشور تاثیر می‌نهد و هم بر اقتصاد جهانی. حال موسسه آلمانی Ifo با انجام یک نظرسنجی تلاش داشته، تاثیرات احتمالی انتخاب ترامپ بر اقتصاد  این کشور و همچنین بر اقتصاد آلمان را پیش بینی کند.

سرمایه‌گذاری در اقتصاد آمریکا، بار دیگر باعث افزایش آهنگ رشد اقتصادی آمریکا خواهد شد. این نتیجه نظرسنجی است که موسسه Ifo انجام داده است. Ifo موسسه پژوهش‌های اقتصادی آلمان است که در شهر مونیخ مستقر است. وظیفه اصلی این موسسه پیش بینی تحولات اقتصادی در آلمان و در دیگر نقاط جهان است.
لازم به یادآوری است که نتایج تحقیقات و پژوهش‌های این موسسه قابل استناد بوده و از سوی دولت ‌آلمان و همچنین شرکت‌های اقتصادی این کشور مورد توجه قرار می‌گیرد.
حال موسسه پژوهش‌های اقتصادی Ifo نظر ۱۳۰پروفسور اقتصاد را درباره تحولات اقتصادی احتمالی ناشی از پیروزی دونالد ترامپ جویا شده است. بر اساس نتیجه این نظرسنجی، رئیس جمهوری آینده آمریکا جانی تازه به اقتصاد آن کشور خواهد بخشید. اما در عین حال همین نظرسنجی نشان می‌دهد که دو نگرانی بزرگ نیز بر باورهای این کارشناسان اقتصادی سنگینی می‌کند.

دونالد ترامپ نه تنها در کارزار انتخاباتی خود، بلکه حتی ظرف هفته‌های گذشته بارها از افزایش سرمایه‌گذاری در اقتصاد آمریکا سخن رانده است. او گفته که با فراهم آوردن شرایط لازم، زمینه‌های این سرمایه‌گذاری را آماده خواهد ساخت.

۸۰ درصد از کارشناسان امور اقتصادی که توسط موسسه پژوهش‌های اقتصادی مورد پرسش قرار گرفته‌اند، معتقدند که آهنگ رشد اقتصادی در آمریکا در اثر این سرمایه‌گذاری‌ها افزایش می‌یابد. ۱۵ درصد کارشناسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، حتی به رشد اقتصادی چشمگیر آمریکا در دوران زمامداری ترامپ باور دارند.
۷۵ درصد این کارشناسان حتی معتقدند که بازار کار آمریکا رونق خواهد یافت و فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد خواهد شد. البته این دو پیش بینی مثبت مشروط به آن است که ترامپ بودجه قابل ملاحظه‌ای را صرف بهبود زیرساخت‌های اقتصاد و جامعه آمریکا بکند. اما اینکه ترامپ این بودجه را چگونه و از کجا تامین خواهد کرد، موجب نگرانی کارشناسان Ifo شده است.

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود بارها از وضعیت زیرساخت‌های آمریکا، و بویژه پل‌ها، جاده‌ها و فرودگاه‌های کشور انتقاد کرده بود و آمریکا را از  این حیث یک کشور جهان سومی نامیده بود.

استقراض از سیستم بانکی

کارشناسان اقتصادی که در نظرسنجی Ifo شرکت کرده‌اند نگران برنامه‌های مالیاتی و تجارت خارجی دولت ترامپ هستند. نیکلاس پوترافکه، مسئول بخش اقتصاد سیاسی و سیاست‌های مالی موسسه Ifo معتقد است که محدود کردن زمینه‌های تجارت و در عین حال افزایش میزان استقراض دولت ترامپ از سیستم بانکی همچون داروی تلخی هستند که گرچه می‌تواند تاثیرات مثبتی برای رشد اقتصادی آمریکا به همراه داشته باشد، اما عوارض منفی نیز در پی خواهد داشت.

برخلاف سیاست‌هایی که دونالد ترامپ در زمینه مالیات‌ها مطرح کرده، کارشناسان اقتصادی آلمان معتقدند، که راه صحیح برای تامین بودجه لازمه برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی آمریکا، افزایش مالیات‌هاست. این در حالی است که ترامپ بارها عنوان کرده که تصمیم به کاهش مالیات‌ها دارد و از استقراض از سیستم بانکی کشور و افزایش کسری بودجه واهمه‌ای ندارد. لازم به یادآوری است که قرض دولتی آمریکا بیش از ۱۰۰ درصد تولید ناخالص مالی این کشور  است.

در ارتباط با ارزیابی سیاست‌های مالیاتی دولت ترامپ و استقراض بیشتر از سیستم بانکی این کشور، کارشناسان اقتصادی موسسه Ifo نظر واحدی ندارند. اکثریت این کارشناسان البته افزایش کسری بودجه آمریکا را برای اقتصاد این کشور مضر تشخیص می‌دهند، حال آنکه ۲۰ درصد کارشناسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، چنین باوری ندارند.

سیاست ترامپ در عرصه بازرگانی خارجی

ترامپ بارها از پیمان‌های همکاری اقتصادی و همچنین سیاست بازرگانی دولت‌های پیشین انتقاد کرده بود. مهم‌ترین آن تصمیم دولت ترامپ برای خروج از پیمان تجارت آزاد ترانس پاسیفیک  است. در همین رابطه اکثر کارشناسان شرکت کرده در این نظرسنجی معتقدند که سیاست‌های دولت آمریکا در زمینه محدود کردن تجارت خارجی و افزودن بر موانع گمرگی و عوارض واردات تاثیری منفی بر اقتصاد آن کشور خواهد داشت. از آنجا که بخش قابل ملاحظه‌ای از کالاهای تولیدی آلمان روانه بازارهای آمریکا می‌شود، اقتصاد آلمان نیز در اثر چنین سیاستی آسیب خواهد دید. کارشناسان امور اقتصادی موسسه Ifo از همین رو خواهان پیروزی کلینتون در انتخابات آمریکا بودند، و تنها یکی از این کارشناسان از پیروزی ترامپ در این انتخابات استقبال کرده است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها