کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

حقوق 812 هزار تومانی ‌زیر خط فلاکت است


کد خبر : ۳۰۴۲۶شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۹:۰۹۳۹۴۳ بازدید

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: بنا به اعلام کارشناسان درآمد ماهیانه 2 میلیون تومان به عنوان خط فقر عنوان‌شده این ...

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: بنا به اعلام کارشناسان درآمد ماهیانه 2 میلیون تومان به عنوان خط فقر عنوان‌شده این در حالی است که حقوق کارگران کف دریافت است یعنی ماهیانه 812 هزار تومان این رقم دیگر خط فقر نیست خط فلاکت است.

اکبر شوکت عصر امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز تصویب قانون کار با اشاره به اینکه این قانون تنها قانون حمایتی از نیروی مولد کشور است اظهار داشت: هدف از تصویب این قانون حمایت از نیروی کار بوده تا در سایه آن حداقل‌ها درباره زندگی کارگران رعایت و از دیگر سو مانعی در ایجاد برده‌داری در کشور شود.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 95 درصد کارگران کشور با وجود مستمر بودن فضای شغلی اما قرارداد موقت دارند افزود: لازم است راهکارهایی از سوی قانون‌گذار  برای اجرای قوانین موجود تعریف شود.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور ادامه داد: در راستای اجرای هر چه بهتر قوانین حمایتی از جامعه کارگری یکی از اقداماتی که می‌تواند تأثیر به سزایی در ارتقای سطح کیفی زندگی کارگران ایجاد کند حمایت و تقویت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی است.

به گفته وی، در حال حاضر تشکل‌های کارگری و کارفرمایی هیچ نقشی در تصمیم گیری‌های اقتصادی کشور ندارند از همین رو لازم است نیروی مولد کار و جامعه کارفرمایی به عنوان بخش عظیمی از جامعه تقویت شوند چرا که متعاقب آن تولید و بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد.

شوکت با بیان اینکه با افزایش سطح مزد و معیشت کارگران سطح بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد درنتیجه آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش می‌یابد تصریح کرد: بنا به اعلام کارشناسان درآمد ماهیانه 2 میلیون تومان به عنوان خط فقر عنوان‌شده این در حالی است که حقوق کارگران کف دریافت است یعنی ماهیانه 812 هزار تومان این رقم دیگر خط فقر نیست خط فلاکت است.

عضو کانون عالی کارگران ایران با تأکید بر لزوم تقویت فعالیت تعاونی‌های کارگری عنوان کرد: بیش از 30 درصد مشاغل کارگری در حوزه بنگاه‌های اقتصادی دولتی و شبه‌دولتی اعم از معادن، پالایشگاه‌ها و نیروهای خدماتی شهرداری است که این فعالیت‌ها توسط پیمانکاران که نقش دلال دارند انجام می‌شود.

وی وجود نیروهای کارگری اتباع خارجی را یکی از مشکلات پیش روی جامعه کارگری کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: لازم است برای حمایت و تقویت قانون کار اشتغال کارگران غیر ایرانی را در مشاغلی که نیروهای کار ایرانی فعالیت دارند ممنوع کند و مشاغل ویژه‌ای را برای این افراد تعریف کند.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور با اشاره به حوادث مشاغل کارگری گفت: بر اساس آمار اعلام‌شده روزانه 5 نفر در حوادث جان خود را از دست می‌دهند که از این تعداد 3 نفر مربوط به کارگران مشاغل ساختمانی و 2 نفر کارگران صنعتی است.

شوکت با بیان اینکه در بهداشت حرفه‌ای نیز متأسفانه آمار خوشایند نیست اظهار داشت: روزانه 25 تا 30 نفر به خاطر بیماری‌های شغلی فوت می‌کنند که عمدتاً هم مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور است همچنین در همین مشاغل افراد 5 تا 7 سال پس از بازنشستگی بر اثر بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور با ابراز تأسف از اینکه قوانین کارگری ضمانت اجرایی ندارند تصریح کرد:‌33 درصد بیماری‌های ناشی از کار بعد از بازنشستگی مربوط به سرطان ریه است.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها