کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

لوازم خانگی ایرانی یا خارجی، کدام را بخریم؟


کد خبر : ۲۹۳۳۴سه شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۳:۲۳۳۱۶۴ بازدید

بازار امین حضور به عنوان اصلی‌ترین مکان عرضه لوازم خانگی تهران است که قطعا اغلب متقاضیان خرید لوازم خانگی خارجی و ایرانی حتما برای ...
لوازم خانگی ایرانی یا خارجی، کدام را بخریم؟لوازم خانگی ایرانی یا خارجی، کدام را بخریم؟

اگرچه تنوع کالا، برند و قیمت از مشخصه‌های بازار لوازم خانگی امین حضور است، اما نکته مهم قیمت‌ بالای کالا به ویژه در اجناس خارجی است که خرید لوازم‌خانگی را با توجه به درآمد پایین قشر کارگر و کارمند تبدیل به کاری سخت می‌کند.

بازار امین حضور به عنوان اصلی‌ترین مکان عرضه لوازم خانگی تهران است که قطعا اغلب متقاضیان خرید لوازم خانگی خارجی و ایرانی حتما برای یک بار به این بازار مراجعه کرده‌اند. تنوع کالاهای ایرانی و خارجی و قیمت‌های متنوع یکی از مشخصه‌های این بازار بزرگ است که اگر خریدار قبل از ورود به بازار مذکور برند کالای مورد تقاضایش را تعیین نکرده باشد، قطعا انتخابی سخت خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، در این بازار بزرگ لوازم خانگی، اگر متقاضی برای خرید کالایی از فروشندگان مغازه‌ها راهنمایی بخواهد، قطعا فروشندگان برندهای موجود در مغازه خود را به عنوان بهترین برند به خریدار معرفی می‌کنند، بنابراین براساس راهنمایی فروشندگان نمی‌توان تصمیمی برای خرید کالا گرفت و به نظر می‌رسد، بهترین راه برای خرید یک کالا در این بازار هزار رنگ، شناسایی کیفیت کالا از طریق دوستان و آشنایانی است که قبلا از یک کالا و برندی استفاده کرده باشند. 

اگرچه تنوع کالا، برند، قیمت از مشخصه‌های خوب این بازار بزرگ است و برای هر نوع سلیقه‌ای کالایی قابل عرضه وجود دارد، اما نکته مهم قیمت‌های بالای لوازم خانگی به ویژه در اجناس خارجی است که به نظر می‌رسد، خرید لوازم خانگی را با توجه به درآمدهای پایین قشر کارگر و کارمند تبدیل به کاری سخت می‌کند. 

براساس این گزارش:  قیمت لوازم خانگی خارجی در این بازار رنگارنگ بسیار بالاست و معمولا قیمت یخچال فریزرها از 5 میلیون تومان آغاز می‌شود و تا حدود 18 میلیون تومان است، البته در بعضی از فروشگاه‌ها یخچال و فریزرهای دو قلو حتی بیش از 18 میلیون تومان هم قیمت دارد.

البته یخچال و فریزرهای ایرانی را می‌توان با قیمت حدود 3 میلیون تومان تا حدود 6 میلیون تومان خریداری کرد. 

همچنین در این بازار تنوع اجاق گاز همچون سایر لوازم خانگی آن قدر زیاد است که واقعا خریدار برای انتخاب سردرگم می‌شود، اما نکته جالب این است که قطعا قیمت‌های سرسام‌آور شما را در انتخاب محدود می‌کند و قطعا ناچار می‌شوید که بر حسب بودجه‌ای که در اختیار دارید، کالایی را انتخاب کنید. 

قیمت انواع اجاق گاز خارجی اغلب از 6 میلیون تومان آغاز می‌شود و حتی برخی از انواع و مدل‌های آن به 15 میلیون تومان می‌رسد، اما معمولا قیمت اجاق گاز‌های وارداتی بین 7 تا 10 میلیون تومان است.

ناگفته نماند که در کنار اجاق گازهای خارجی اجاق گازهای با کیفیت ایرانی هم به چشم می‌خورد که از نظر ظاهر چیزی کمتر از اجاق گازهای خارجی ندارند و فروشندگان در مورد اجاق‌گازهای ایرانی تاکید می‌کنند که اغلب اجاق گازهای ایرانی کیفیت خوبی هم دارد. 

یکی از فروشندگان این بازار می‌گفت: اگر کسی واقعا بودجه خرید اجاق گاز خارجی را ندارند، می‌تواند با خیال راحت اجاق گاز ایرانی را خریداری کند و اطمینان داشته باشد که کیفیت آن در حد کیفیت اجاق گازهای خارجی است. 

وی گفت: به هرحال تفاوت‌هایی وجود دارد، اما تفاوت آن قدر نیست که شما به جای خرید یک اجاق گاز 2 و نیم میلیون تومانی تولید داخل بخواهید یک اجاق گاز 6 و نیم میلیون تومانی وارداتی بخرید. 

این فروشنده اظهار داشت: به دلیل تعرفه واردات و هزینه‌های مختلف واردات قیمت اجازه گازهای وارداتی بسیار گران می‌شود، بنابراین وقتی اجاق گاز با کیفیت داخلی وجود دارد، توصیه می‌شود از اجاق گاز ایرانی استفاده کرد. 

این گزارش می‌افزاید: قیمت انواع اجاق گاز‌ ایرانی هم در این بازار از حدود یک میلیون و 300 هزار تومان تا حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان است.

در مورد وضعیت قیمت‌ها از یکی از فروشندگان سوال کردم و گفتم که آیا اخیرا قیمت‌ لوازم خانگی افزایش داشته است، که در جواب گفت بله، در یک ماه اخیر بین 10 تا 15 درصد قیمت‌ها افزایش یافته است. 

وی دلیلی را برای این افزایش قیمت عنوان نکرد و اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد که قیمت‌ها به قیمت‌های قبلی بازگردد. 

اگرچه این فروشنده از افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت لوازم خانگی خبر داد، اما اغلب فروشگاه‌هایی که منحصرا به عنوان نمایندگی یک برند کالایی آن برند را عرضه می‌کردند، موضوع افزایش قیمت را قبول نداشتند و گفتند که از ابتدای سال تاکنون هیچ‌گونه افزایش قیمتی در کالاهایمان نداشته‌ایم.

ناگفته نماند که در چند ساعتی که در این بازار حضور داشتم خلوت بودن بازار بسیار محسوس بود، به طوری که در اغلب مغازه یا خریداری مشاهده نمی‌شد و یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت یک نفر برای خرید حضور داشت. 

از یکی از فروشندگان دلیل این موضوع را سؤال کردم که گفت: مردم در ایام محرم و صفر کمتر برای خرید مراجعه می‌کنند، اما بطور کلی می‌توان گفت که بازار لوازم خانگی، بازار پر رونقی نیست. 

وی اظهار داشت: امیدواریم پس از طی ایام محرم و صفر بازار کمی رونق گیرد. 

این فروشنده همچنین در پاسخ به این سوال که متقاضیان معمولا کالای ایرانی خریداری می‌کنند، یا خارجی بیان داشت: مردم بیشتر بر حسب بودجه خود خرید انجام می‌دهند. 

وی تصریح کرد: برخی به کیفیت کالاهای ایرانی اطمینان ندارند، اما برخی هم به ناچار و با توجه به اینکه توان مالی تهیه کالای خارجی را ندارند، لوازم خانگی ایرانی خریداری می‌کنند. 

این فروشنده بیان داشت: البته دور از انصاف است که بگوییم همه کالای ایرانی دارای کیفیت نامناسب است، زیرا برخی از برندهای داخلی واقعا کالاهای با کیفیتی تولید می‌کنند که اگر خریداران تجربه استفاده از آن کالا را داشته باشند، قطعا به دیگران هم پیشنهاد خرید و استفاده از این کالا‌ها را می‌دهند. 

از خانمی که برای خرید یخچال و فریز به یکی از فروشگاه‌های واقع در این بازار مراجعه کرده بود، پرسیدم شما چه کالایی را خریداری می‌کنید ایرانی یا خارجی، که در پاسخ گفت: برای اطمینان خاطر یخچال و فریزر خارجی می‌خرم، اما یکی از دوستانم حدود دو سال است که یک یخچال فریزر ایرانی خریده است و از آن راضی است. 

از وی پرسیدم شما چرا از همان برند ایرانی خرید نمی‌کنید که در پاسخ گفت: تجربه خوبی از خرید یخچال و فریزر ایرانی در گذشته نداشته‌ام و نمی‌خواهم تجربه را تکرار کنم، اما هم‌اکنون در منزل ماشین لباسشویی ایرانی دارم و از آن بسیار راضی هستم. 

در این بازار قیمت انواع ماشین ظرفشویی وارداتی بین 4 میلیون تا 5 میلیون و 500 هزار تومان و قیمت ماشین ظرف شویی ایرانی هم حدود 3 میلیون تومان و حتی کمتر است. 

براساس این گزارش، قیمت انواع مایکرویو (غذاگرم کن موجی برقی) هم بسیار متنوع است، اما انواع وارداتی آن اغلب بین 2 میلیون تومان تا 2 میلیون و 900 هزار تومان عرضه می‌شود. 

قیمت جاروبرقی وارداتی هم اغلب از یک میلیون تومان آغاز و در برخی موارد به بیش از 2 میلیون تومان می‌رسد. اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو