کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

لطفا در روز تاسوعا و عاشورا به شهر ابیانه نروید!


کد خبر : ۲۸۶۸۶دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۴:۵۸۲۳۷۷ بازدید

«روستای تاریخی ابیانه، در روزهای 20 و 21 مهر ماه - مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی - صرفا آماده پذیرایی از ابیانه‌ای‌هاست.»

«روستای تاریخی ابیانه، در روزهای 20 و 21 مهر ماه - مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی - صرفا آماده پذیرایی از ابیانه‌ای‌هاست.»

تاسوعا- عاشورای حسینی- شهر ابیانه

احمد نجیبی، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی ابیانه با اعلام این خبر گفت: سنت‌ها و آیین‌های روستای تاریخی ابیانه جایگاه خاصی نزد ابیانه‌ای‌های ساکن در نقاط مختلف کشور و جهان دارد و هر ساله آنها را در این روستا گردهم می‌آورد. این آیین‌ها کاملاً شکل اعتقادی و سنتی دارد و اهالی ابیانه تمایلی برای نمایشی کردن آن ندارند، چون تمرکز بر عمق و محتوای این آیین‌هاست که باعث حفظ و تداوم آنها در طول زمان خواهد شد.

او افزود: در ایام تاسوعا و عاشورا حدود شش هزار نفر از ابیانه‌ای‌های سراسر کشور و خارج از کشور در روستای آبا و اجدادی خود گرد هم می‌آیند تا آیین سوگواری را با اصول سنتی آن اجرا کنند؛ بنابراین، با توجه به ظرفیت محدود بافت تاریخی ابیانه، شرایط لازم برای حضور گردشگران وجود ندارد.

نجیبی با تاکید بر این‌ که مردم ابیانه، افرادی مهمان‌نواز هستند، ادامه داد: اهالی ابیانه با توجه به مهمان‌نوازی و حساسیتی که نسبت به پذیرایی بهینه از گردشگران دارند، از آنها می‌خواهند که بازدید از این روستای تاریخی را برای سایر ایام سال برنامه‌ریزی کنند.

براساس این گزارش، محمد عادلی، دهیار روستای تاریخی ابیانه نیز گفت: بر اساس سنت همه ساله مراسم تاسوعا و عاشورای ابیانه شامل «جغ‌جغه زنی»، «شِده‌گردانی»، «پرسه»، «نخل گردانی ذاکری» و «طلوع‌خوانی» برگزار می‌شود.

وی افزود: این مراسم با حضور همه اهالی غیر ساکن ابیانه از سراسر ایران و جهان برگزار می‌شود و به دلیل محدودیت در فضای برگزاری مراسم، امکان حضور گردشگران مذهبی فراهم نیست؛ بنابراین از همه هموطنان عزیز تقاضا داریم کمک کنند تا این آیین‌ها بدون دخل و تصرف و محدودیت‌های فضا برگزار شود.
او تأکید کرد: در این شرایط ابیانه در تاسوعا و عاشورا نمی‌تواند پذیرای گردشگران باشد.

روستای تاریخی ابیانه از توابع شهرستان نطنز، یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری در استان اصفهان است. بافت تاریخی این روستا در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و  در حال حاضر تلاش می‌شود تا علاوه بر معماری و بافت روستا، فرهنگ عمومی و آیین‌های سنتی آن نیز مورد حفاظت قرار گیرداخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو