کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

مقایسه وضعیت مرخصی زایمان در 8 کشور


کد خبر : ۲۸۴۳۳سه شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۳:۳۸:۴۷۲۰۶۱ بازدید

مرخصی زایمان و مرخصی والدین از جمله تسهیلاتی است که شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی در کشورهای مختلف به کارمندان خود ...

مرخصی زایمان و مرخصی والدین از جمله تسهیلاتی است که شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی در کشورهای مختلف به کارمندان خود ارائه می‌دهند. درحال حاضر این مرخصی در ایران 6 ماه است که عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است: «اجرای افزایش مرخصی زایمان مادران از 6 ماه به 9 ماه بار مالی بسیاری برای دولت دارد و اجرایی شدن آن نیازمند تأمین بودجه است.»

همچنین مادران می توانند در دوران شیردهی روزانه یک ساعت را بدون محاسبه مرخصی برای شیردهی نوزادان خود استفاده کنند که البته ممکن است این قانون در برخی بخش های خصوصی چندان مورد توجه قرار نگیرد.همچنین در کشورهای مختلف شرایط و مقررات این مرخصی‌ها برای کارمندان متنوع است به گونه‌ای که در برخی کشورها این مرخصی تنها به زنان اختصاص دارد و در تعدادی از کشورها پدر نیز می‌تواند از این امکان بهره‌مند شود.گلف نیوز در این گزارش به ارائه جزئیاتی درباره شرایط مرخصی زایمان در برخی از کشورهای مختلف جهان پرداخته‌ که به شرح زیر است:

آمریکا: در آمریکا مدت زمان مشخصی برای مرخصی مادران در سطح ملی تعیین نشده است. هرچند شرکت‌هایی که دارای ۵۰ کارمند یا بیشتر هستند، متعهد هستند به دلیل افزایش تعداد اعضای خانواده ۱۲ هفته مرخصی زایمان بدون حقوق در نظر گیرند.

بلغارستان: زنان شاغل باردار در بلغارستان از ۴۱۰ روز مرخصی زایمان برخوردار هستند که ۴۵ روز آن را می‌توانند پیش از وضع حمل استفاده کنند. همچنین در این مدت حداقل ۹۰ درصد پایه حقوق آنان از طریق صندوق بیمه سلامت ملی پرداخت می‌شود. زمانی که کودک به سن ۶ ماهگی می‌رسد مادر می‌تواند ادامه مدت زمان مرخصی باقی مانده را به پدر کودک یا پدر بزرگ / مادربزرگ که شاغل هستند و از بیمه اجتماعی برخوردارند منتقل کند.

هند: در ماه اوت قانونی در این کشور به تصویب رسید که مدت مرخصی زایمان از ۱۲ هفته به شش ماه افزایش پیدا کرد و شامل تمامی بخش‌ها از جمله شرکت‌های خصوصی می‌شود.

فیلیپین: در اوایل سال جاری قانونی در این کشور به تصویب رسید که بر اساس آن مدت مرخصی مادران شاغل در بخش‌های خصوصی و دولتی به ۱۰۰ روز یا حدود ۳ ماه رسید.

کانادا: در این کشور زنان شاغل حداکثر ۱۷ هفته به مرخصی زایمان می‌روند. همچنین مادران می‌توانند از مرخصی زایمان و مرخصی والدین با هم استفاده کنند که در این صورت مدت مرخصی نباید از ۳۷ هفته فراتر رود.

استرالیا: طبق اعلام دپارتمان کار استرالیا مرخصی والدین شامل مرخصی زایمان، مرخصی پدر شدن و مرخصی فرزندخواندگی است. کارمندان زن و مرد اجازه دارند مدت ۱۲ ماه به مرخصی والدین بروند.

انگلیس: مرخصی قانونی زایمان در این کشور ۵۲ هفته است که ۲۶ هفته آن مرخصی زایمان معمول و ۲۶ هفته دیگر مرخصی زایمان مازاد در نظر گرفته می‌شود. همچنین میزان حقوق پرداختی به این افراد ۹۰ درصد میانگین درآمد هفتگی پیش از محاسبه مالیات و حق بیمه است.

اتریش: هنگام مرخصی زایمان در اتریش یک دوره منع کامل اشتغال برای مادر در نظر گرفته می‌شود که حقوق کامل فرد پرداخت می‌شود. این دوره از هشت هفته پیش از زایمان شروع و هشت هفته پس از تولد تمام می‌شود.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها