کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

امحای 2 میلیارد اسکناس با حذف 3 صفر


کد خبر : ۲۷۴۸شنبه، ۷ دی ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۱:۳۵۲۸۳۱ بازدید

دبیر کل بانک مرکزی با اشاره به ملاحظات بانک مرکزی برای انتشار اسکناس ‌درشت‌تر، گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، با اجرای طرح حذف صفر‌ها، باید 2 میلیارد اسکناس درشت‌تر امحاء شود؛ بنابراین بهتر است نیازها از طریق ایران چک تامین شود.

محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی در گفت‌وگو با فارس، در مورد انتشار اسکناس درشت‌تر توسط بانک مرکزی، اظهارداشت: بانک مرکزی آمادگی انتشار اسکناس درشت‌تر را دارد، اما در این بین مسائلی هم وجود دارد. 
 
وی افزود: در جامعه این تصور وجود دارد که انتشار اسکناس درشت به معنای کاهش ارزش پول ملی است و با توجه به اینکه مردم، «ایران چک» را پذیرفته‌اند، بهتر است فعلا موج جدیدی برای تغییر و تحول در این زمینه ایجاد نشود. دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه هنوز شورای پول و اعتبار مجوزی برای انتشار اسکناس درشت‌تر به بانک مرکزی نداده است، گفت: در حال حاضر از لحاظ بیرونی شرایط برای انتشار اسکناس درشت‌تر مهیا نیست و به نظر می‌رسد، تامین نیازها از طریق ایران چک، گزینه بهتری است. 
 
انتشار اسکناس درشت‌تر راهکار جایگزین ایران چک 
 
وی تصریح کرد: بانک مرکزی فعلا انتشار اسکناس درشت‌تر را به عنوان یک راهکار جایگزین ایران چک در دستور کار خود دارد. 
 
احمدی با اشاره به تغییر واحد پولی در کشورهای اروپایی، افزود: کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مدت چهار سال اسکناس یورو را منتشر کرده، امکانات لجستیک را ارزیابی و میزان توزیع آن را در هر منطقه برآورد کردند؛ در کشور ما با توجه به پهناور بودن، برای فراهم کردن زمینه توزیع اسکناس درشت‌تر، کار طولانی مدتی را می‌طلبد. 
 
وی ادامه داد: حداقل مدت زمان مورد نیاز برای انتشار و توزیع اسکناس ۲۰ و ۵۰ هزار تومانی با ایران چک، دو سال است. 
 
اگر حذف صفر‌ها اجرایی شود، باید ۲ میلیارد قطعه اسکناس درشت‌تر را از بین ببریم 
 
دبیر کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش ارزش پول ملی، اظهار داشت: با توجه به این مساله باید به سایر اجزای این مساله توجه شود، زیرا اگر طرح حذف صفر می‌خواهد اجرا شود، باید ۲ میلیارد قطعه اسکناس امحاء و اسکناس‌های طراحی شده در طرح حذف صفر‌ها منتشر شود. 
 
وی افزود: به همین دلیل به نظر می‌رسد با ملاحظات بیشتری در این زمینه اقدام کنیم تا برخی مسائل مانند حذف صفر‌ها تعیین تکلیف شود؛ هشت مولفه مهم در این زمینه وجود دارد که به همین دلیل ترجیح می‌دهیم، تا یکی دو سال آینده به همین شکل کار را پیش برده و پس از تعیین تکلیف آن مسائل، اقدام کنیم. اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

مالتینا

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
مالتینا