کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نباید ظرفیت اقتصاد ایران را دست‌کم گرفت


کد خبر : ۲۶۵۴یکشنبه، ۱ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۱:۴۱۲۲۱۱ بازدید

اقتصاد ایران با وجود آسیب دیدن از تحریم‌های اقتصادی غرب، لنگان لنگان به پیش می‌رود. خیابان‌ها مملو از اتومبیل است، دستگاه‌های خودپرداز پول نقد به مردم می‌دهند و تجار راه‌هایی مبتکرانه برای دورزدن تحریم‌ها می‌یابند.

به گزارش پایگاه اینترنتی واشنگتن پست، خبرنگار پایگاه گزارش می‌دهد: اقتصاد ایران با وجود آسیب دیدن از تحریم‌های اقتصادی غرب، لنگان لنگان به پیش می‌رود. خیابان‌ها مملو از اتومبیل است، دستگاه‌های خودپرداز پول نقد به مردم می‌دهند، بانک‌ها کارت‌های اعتباری صادر می‌کنند و تجار راههایی مبتکرانه برای دورزدن تحریم‌ها می‌یابند.

هرچند میزان صادرات نفت به‌صورت رسمی کاهش یافته است، اما چند ایرانی به من می‌گویند، هزاران بشکه نفت به‌صورت مخفیانه از طریق عراق به بازارهای جهانی صادر می‌شوند. یک تاجر ایرانی می‌گوید: اگر شما 12 تا 15 درصد مبلغ اضافه بپردازید، می‌توانید هر چیزی را تهیه کنید.اگر ایران نتواند به توافقی در زمینه پرونده هسته‌ای با غرب برای کاهش تحریم نفتی و بانکی دست یابد، هزینه تحریم‌ها برای اقتصاد ایران بیشتر خواهد شد.

سعید لیلاز، تحلیلگر و مفسر اقتصادی که به صنعت خودروسازی کشور مشاوره می‌دهد، گفت: «وضعیت از نظر اقتصادی خیلی بد است. این بر هیچ‌کسی پوشیده نیست.» وی افزود: تولید خودرو در دو سال اخیر به‌شدت افت کرده است. تولید خودرو در ایران از سال 1989 که وی شروع به کار کرد، از 6000 هزار دستگاه در سال به 1.5 میلیون دستگاه در سال 2011 رسیده بود.

محمد خوش‌چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: خروجی کلی اقتصاد ایران در سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است. این رقم به عدد 5.6 درصدی اعلام شده در روز پنج‌شنبه از سوی مؤسسه مالیه بین المللی در واشنگتن نزدیک است.

هزینه اجاره آپارتمان برای یک خانواده چهارنفره در مرکز تهران حداقل 500 دلار در ماه است. هزینه تأمین مواد غذایی خانواده نیز 700 دلار است. بنابراین با 1200 دلار در ماه، که بیشتر از درآمد اکثر مشاغل در ایران است، تنها می‌توان هزینه مسکن و خوراک خانواده را تأمین کرد. معمولاً زن و شوهر هر دو باید کار کنند تا بتوانند از عهده مخارج خانواده بربیایند.

خوش‌چهره دراین‌باره گفت: «من تأثیر تحریم ها را منکر نیستم، اما وزن سوء مدیریت بیشتر است».
به‌گفته سعید لیلاز، دولت حسن روحانی، نمرات خوبی در زمینه مدیریت اقتصادی و گشایش در روابط با غرب گرفته است. از زمان انتخاب وی در ماه ژوئن، تورم کاهش یافته، سرمایه گذاری خارجی بیشتر شده و ارزش پول ملی نیز تقویت شده است.دست‌کم گرفتن ظرفیت اقتصاد ایران یک اشتباه است. ایران کشوری است که از 8 سال جنگ خونین با عراق سر برآورده و ایرانی‌ها می‌دانند چگونه سختی‌ها را تحمل کنند. تیم اقتصادی روحانی بودجه سال آینده کشور را با فرض پابرجا ماندن تحریم‌ها تقدیم مجلس کرده است. این بدان معناست که آنها می‌توانند وضعیت فعلی را تحمل کنند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها