کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

پول نفت که برسد، ایران دوباره خوشبخت می شود


کد خبر : ۲۴۴۳چهارشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۱:۱۶۳۱۸۳ بازدید

نشریۀ اقتصادی فرانسوی می‌نویسد: در صورتی که پول نفت به ایران برسد، این کشور جایگاه از دست دادۀ خویش را پیدا خواهد کرد.
پول نفت که برسد، ایران دوباره خوشبخت می شودپول نفت که برسد، ایران دوباره خوشبخت می شود

به گزارش  سایت اقتصادی چلنج در یادداشتی به قلم نیکلا استیل با عنوان: "ایران می تواند با درآمدهای نفتی دوباره جایگاه خوب گذشتۀ خود را بازیابد" می نویسد: با توافق هسته ای صورت گرفته میان ایران و گروه 1+5( ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، فرانسه،انگلستان به اضافۀ آلمان) ژئوپولیتیک نفتی تغییر کرده است. 

ایران با سقوط پول ملی (که دو سوم ارزش خود را در طی چند ماه از دست داد) وارد بحران اقتصادی شده و صادرات خام این کشور نیز سقوطی معادل 60% را تجربه کرده است. ایران در حال فرو رفتن در باتلاقی بود که تحریم ها برای این کشور ایجاد کرده بود. در صورتی که تحریم ها از روی ایران برداشته شود، این کشور که سومین ذخایر نفتی جهان را دارد، می تواند دوباره جایگاه بزرگترین قدرت نفتی خود را بازیابد. بازگشت ایران به صحنۀ بین الملل می تواند اوپک - سازمانی که ایران یکی از اعضای آنست- را نیز در مرکز توجه قرار دهد. 
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که در سال 2035 سهم اوپک در تولید جهانی نفت 46% خواهد بود در حالیکه این رقم در سال 2012، 41% بوده است و بدین ترتیب خاورمیانه در مرکز صنعت نفت جهان قرار خواهد گرفت. نویسنده در ادامۀ یادداشت خود ضمن ترسیم نموداری از مهمترین وقایع اقتصادی- نفتی جهان که تولید ایران و عربستان را تحت تأثیر قرار داده، چند سناریوها را برای آینده پیش بینی کرده است: 

*افزایش تولید: پیش بینی می شود تولید نفت ایران که از سال 2010 نزدیک به 35% کاهش یافته است، شاهد افزایش مجدد باشد. در صورتی که توافق صورت گرفته میان ایران و غرب در تابستان آینده تأئید شود، با برداشته شدن تحریم های این کشور، صادرات دوباره افزایش خواهد یافت. امروز حجم صادرات این کشور بسیار محدود است و اکثراً به چین و هند است. 

*محدودیت‌ها: از سرگیری تولید، می تواند ظرفیت های محدود این کشور را به کندی افزایش دهد. در گام اول، کارشناسان افزایش 15 درصدی را برای آن پیش بینی می کنند. اما این درآمدها باید در تأسیسات نفتی کشور سرمایه گذاری شود. در هر حال؛ به نظر می رسد بازگشت ایران به سطح سالهای دهۀ 1970 در کوتاه مدت کمی دور از ذهن باشد. 

*جبران خسارات: توافق میان ایران و غرب، بر روی جریان و قیمت نفت خام که از ماه سپتامبر 15% کاهش یافته، تأثیر خواهد داشت. کاهشی که متأثر از افزایش تولیدِ برنامه ریزی شدۀ نفت در برزیل، آمریکا و عراق است. برای جبران این خسارات و ثبات قیمت ها، عربستان سعودی باید سطح تولید خود را کاهش دهد.


در نمودار ذیل مهمترین تحولات اقتصادی- نفتی جهان از سال 1971 تا 2012 که میزان تولید نفت ایران و عربستان را تحت الشعاع قرار داده را مشاهده می کنید:
 

 اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب