کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

تحریم جدید ایران را مجبور به ترک مذاکره می کند


کد خبر : ۲۰۶۷شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۵:۵۲۵۷۳۵ بازدید

یک پایگاه اینترنتی صهیونیستی نوشت آخرین ارزیابی اطلاعاتی امریکایی ها این است که ایران زیر بار تسلیم کامل در برنامه هسته ای خود نخواهد رفت.

 پایگاه صهیونیستی آژانس خبری یهود (جوییش نیوز) روز اول آذر از قول یک دیپلمات بلند پایه امریکایی نوشت: «از ميان دو گزينه تسليم كامل و حركت به سوي سلاح هسته اي، ايران گزينه سلاح هسته اي را انتخاب خواهد كرد. رويكرد مد نظر اسرائيل باب ديپلماسي را خواهد بست و قطعا به جنگ منتهي خواهد شد».

این مقام امریکایی که در یک محفل خصوصی سخن می گفته، تاکید کرده است اسراییل بهتر است با توافق موقت با ایران موافقت کند چرا که این توافق فرصتی 6 ماهه به آن خواهد داد تا علیه توافق نهایی با ایران لابی کند.

بنابر ادعای جوییش نیوز این مقام امریکایی درخواست های امریکا از ایران در گام اول را چنین برشمرده است:

1- غني سازي اورانيوم 20 درصد ايران به مدت 6 ماه متوقف خواهد شد

2- به ذخاير اورانيوم 20 و 5 درصد اين كشور رسيدگي خواهد شد

3- توسعه رآكتور آب سنگين اراك نيز به حالت تعليق در خواهد آمد

4- نصب سانتريفيوژهاي جديد نيز از سوي ايران متوقف مي شود

5- علاوه بر نصب، توليد سانتريفيوژهاي جديد نيز متوقف خواهد شد

این مقام امریکایی در پایان سخنانش به دو دلیل با تصویب تحریم جدید علیه ایران در کنگره مخالفت کرده است.

دلیل اول این است که وی می گوید تحریم های جدید ایران را مجبور به ترک میز مذاکرات خواهد کرد.

دلیل دوم هم این است که این تحریم ها با نشان دادن عدم جدیت امریکا در رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک، انگیزه دیگر کشورها را برای اجرای تحریم ها نیز به شدت کاهش می دهد و به فروپاشی اجماع جهانی برای اجرای تحریم ها خواهد انجامید.

همچنین عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای امریکا در 1+5 گفت امریکا به شرطی که برنامه غنی سازی ایران و راکتور آب سنگین اراک محدود شود، آماده پذیرش آن در توافق نهای خواهد بود.

گری سیمور در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی امریکا در تاریخ 2 آذر درباره حق غنی سازی ایران گفته است: «ایالات متحده حق هیچ کشوری را برای غنی سازی اورانیوم به رسمیت نمی شناسد و آن چه که اهمیت دارد پیمان ان پی تی است. این که در مذاکرات جاری توافق بستگی به مساله غنی سازی نداشته باشد یعنی غنی سازی نه پیش شرطی باشد که از سوی ایران مطرح می شود و نه مساله ای باشد که در واقع از سوی غرب یا از سوی گروه 1+5 مطرح شود. اگر بتوانند که این مساله را خنثی نگه دارند و در حالتی که نه به توافق برسند و نه نرسند و بگذارند که جزئیات و ابعادش بعدا مطرح شود فعلا پرونده آن را کنار بگذارند بعد ممکن است دو طرف به توافقی برسند و زمانی که چنین توافقی حاصل شود بعد راه را هموار می کند برای ادامه یافتن مذاکرات و آن زمان ادامه یافتن مذاکرات است که می شود جزئیات مساله غنی سازی اورانیوم را هم مطرح کرد و مورد بحث قرار داد اما اکنون تنها راه اجتناب از اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران حصول این توافق است و آن هم مستلزم این است که پرونده فعالیت های غنی سازی اورانیوم دست کم فعلا بسته بماند».

سیمور درباره شرایط توافق نهایی از دید امریکا می گوید: «در توافق نهایی، ایالات متحده حاضر به این خواهد شد که تمامی تحریم های اقتصادی و سیاسی را که علیه ایران اعمال کرده بردارد و آقای اوباما نیز خواستار آن است که با ایران همکاری کند، ارتباط داشته باشد و در نهایت تعامل میان دو کشور به بهبود روابط و ادامه روابط و همکاری در راستای منافع مشترک باشد اما در این راستا دولت آمریکا خواهان این است که ایران فعالیت های غنی سازی اش و برخی رآکتورها را محدود کند».

وی همچنین توافق هسته ای با ایران را گشاینده راه همکاری های دیگر میان ایران و امریکا دانسته و گفته است: «حتی اگر این مساله هم حل شود در موارد دیگری هم نیاز است که میان دو کشور صورت بگیرد و طبیعی است که برای تعامل و همکاری که بالقوه وجود داشته باشد. میان واشنگتن و تهران مسائل دیگری همچون سوریه و همین طور اختلاف میان اعراب و اسرائیل هم مسائل دیگری است که در حال حاضر در باره ان ها میان ایران و آمریکا اختلاف نظر وجود دارد بنابراین طبیعی است که اگر توافقی حاصل بشود، این ممکن است که این امکان را ایجاد کند برای تسهیل و تسریع حصول توافق در موارد سیاسی دیگر که مورد اختلاف دو کشور است».

اظهارات سیمور از این رو مهم است که وی تا همین اواخر دستیار ارشد اوباما و عضو تیم مذاکره کننده امریکا با ایران بوده و بنابرین احتمالا به سیاست های واقعی دولت امریکا دسترسی دارد.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب