کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

جدیدترین رده‌بندی کیفی خودروها منتشر شد


کد خبر : ۱۴۰۸یکشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ۰۷:۱۱:۳۴۸۹۵۱ بازدید

جدیدترین گزارش کیفی خودروهای سواری تولید داخل در حالی اعلام شد که در آن تنها نام 15 محصول به چشم می‌آید و ابتدا و انتهای جدول رده بندی نیز همچنان در اختیار نیسان تیانا و پراید است.
جدیدترین رده‌بندی کیفی خودروها منتشر شدجدیدترین رده‌بندی کیفی خودروها منتشر شد

این گزارش که به شهریورماه مربوط می‌شود و شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد آن را تهیه کرده، 15 خودرو سواری را در خود جای داده و این خودروها در 9 معیار «سیستم تعلیق و فرمان»، «سیستم موتور و انتقال قدرت»، «ترمز»، «صداهای غیرعادی»، «نفوذ آب»، «تجهیزات الکتریکی»، «تزئینات داخلی و خارجی»، «رنگ» و «بدنه» مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته‌اند و بر حسب نمرات منفی کسب شده، رده‌های اول تا پانزدهم جدول را به خود اختصاص داده‌اند.در این بین، نیسان تیانای مونتاژی همچنان صدر جدول را در اختیار دارد و پشت سر آن نیز خودروهایی مانند مزدا، مگان و تندر به چشم می‌آیند. رده‌های میانی جدول هم به پژوها و سمند اختصاص یافته و در انتها نیز پرایدها جا خوش کرده‌اند. 


طبق گزارش شرکت بازرسی، در بخش عيوب فني و عملكردي خودروهاي سواري (عیوب مربوط به سیستم تعلیق، موتور، ترمز و تجهیزات الکتریکی)، پراید مدل X131 و MVM530 بيشترين نمرات منفي را كسب کرده‌اند. میانگین نمره منفی خودروهای تحت ارزیابی، در عیوب فنی و عملکردی، 6/4 درصد نسبت به گزارش ماه قبل کاهش یافته كه خودروهاي پژو پارس خراسان و سمند بيشترين تاثير را در اين روند داشته‌اند. همچنین در بخش تزئينات و مونتاژي (عیوب مربوط به تزئینات داخلی و خارجی و صداهای غیرعادی)، پژو 405 خراسان و پژو 405 تولید مرکز، بيشترين نمرات منفي را به دست آورده‌اند، ضمن آنکه در این بخش شاهد بهبود 6/1 درصدي ميانگين نمره منفي نسبت به ماه قبل هستيم. خودروهاي نیسان تیانا و رنو مگان بيشترين تغيير را در این عیوب به خود اختصاص داده‌اند، اما در بخش بدنه نيز دو خودرو پراید X131 سایپا و پراید X131 پارس خودرو بيشترين نمرات منفي را دارند و در مجموع نیز میانگین نمرات منفی خودروها در این بخش، 9/7 درصد نسبت به ماه قبل جهش داشته است. بيشترين تاثير در اين روند را پژو پارس خراسان و MVMX33 داشته‌اند. در بخش رنگ، نیز خودروهاي MVM530 و MVMX33 بيشترين نمرات منفي را كسب کرده‌اند، هرچند که در مجموع با کاهش 2/9 درصدي میانگین نمره منفی این بخش نسبت به ماه قبل هستیم. طبق گزارش شرکت بازرسی، خودروهای پژو 405 خراسان و پراید X131 نقش بسزایی در این روند رو به بهبود دارا هستند. 

در مجموع نیز ايرادات مهم و اساسي روند رو به رشد و 7/16 درصدي را به خود می‌بینند که این موضوع بیشتر با عیوب پراید X131 در ارتباط است. در نهايت ميانگين نمره منفي خودروهاي سواري تولید داخل در شهریورماه، 1/3 درصد در مقایسه با ماه قبل بهبود داشته که از جمله دلايل آن می‌توان به تولید مجدد خودرو نیو مزدا3 اشاره کرد. بر اساس گزارش شرکت بازرسی، اصلی‌ترین ایراد خودروهای داخلی به تزئینات داخلی و خارجی آنها مربوط می‌شود، به نحوی که بیشتر خودروهای تحت ارزیابی، بالاترین نمرات منفی خود را در این معیار می‌بینند. در بین خودروهای تحت ارزیابی، فقط نیسان تیانا است که در تزئینات داخلی و خارجی نمره منفی ندارد و پژو 405 هم رکورددار کسب امتیاز منفی در این بخش به حساب می‌آید. پس از تزئینات داخلی و خارجی، دومین ایراد مهم خودروهای داخلی به بدنه آنها مربوط می‌شود که در این بین، تیانا کمترین و پراید پارس خودرو بیشترین نمرات منفی را به خود اختصاص داده‌اند. در واقع تزئینات داخلی و خارجی به همراه بدنه، دو ایراد اصلی خودروهای تولید داخل به حساب می‌آیند. همچنین کم ایرادترین معیار نیز به نفوذ آب مربوط می‌شود، چه آنکه آب در بیشتر خودروهای تحت ارزیابی، نفوذ نمی کند. 

ژاپنی‌ها در صدر 

اما به سراغ جدول رده بندی کیفی خودروهای داخلی در شهریورماه برویم و ببینیم اوضاع کیفیت آنها به چه شکل است. طبق گزارش شرکت بازرسی، نیسان تیانا در این رده بندی نیز اول شده و تنها 6/2 نمره منفی را به خود می‌بیند. این نمرات در دو بخش بدنه و رنگ به دست آمده‌اند و این نشان می‌دهد تیانا در سایر معیارها عیب و ایرادی ندارد. پشت سر این مونتاژی ژاپنی، با هموطنش مزدا3 روبه‌رو می‌شویم که 12 نمره منفی کسب کرده است. تزئینات داخلی و خارجی، بدنه و رنگ سه معیاری هستند که مزدا3 در آنها نمره منفی به دست آورده و بیشترین آنها نیز به رنگ مربوط می‌شود. مزدا3 نیز مانند تیانا محصولی مونتاژی (متعلق به بخش خصوصی) به شمار می‌رود و سومین خودرو گران قیمت داخلی در بازار کشور است. از ژاپنی‌ها که بگذریم، با سه فرانسوی به نام‌های مگان، پارس تندر و تندر-90 در رده‌های سوم تا پنجم جدول رده‌بندی روبه‌رو می‌شویم. در این بین، مگان که تنها در سیستم تعلیق و موتور و نفوذ آب نمره منفی ندارد، رده سوم جدول را در اختیار گرفته و باکیفیت‌ترین فرانسوی تولید داخل به حساب می‌آید. این محصول که اتفاقا کلی ثبت نام‌کننده چشم انتظار را به خود می‌بیند، بیشترین نمره منفی‌اش را در بخش تزئینات داخلی و خارجی به دست آورده است. پس از مگان، در حالی پارس تندر (تغییر شکل یافته تندر-90) توانسته در جایگاه چهارم بنشیند که فقط در معیارهای سیستم تعلیق، موتور و ترمز نمره منفی ندارد. اصلی‌ترین ایراد پارس تندر به بدنه آن مربوط می‌شود. در گزارش کیفی شهریورماه، نامی از تندر-90 ایران خودرو به چشم نمی آید و این موضوع به احتمال فراوان با افت تولید شدید آن در ماه موردنظر، در ارتباط است. 

اما در رده ششم جدول در حالی با لیفان چینی (مدل X60) روبه‌رو می‌شویم که در آن فقط آب نفوذ نمی کند. به عبارت بهتر، لیفان X60 در هشت معیار حائز نمره منفی شده که بیشترین آن به بدنه مربوط می‌شود. در جدول کیفی شهریورماه، نام دو خودرو چینی دیگر نیز به چشم می‌آید که با نام‌های MVM مدل 530 و MVM مدل X33 ، رده‌های دوازدهم و سیزدهم جدول را به خود اختصاص داده‌اند. مدل 530 در تجهیزات الکتریکی، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نمره منفی ندارد و اصلی‌ترین ایراد آن نیز به تزئینات داخلی و خارجی مربوط می‌شود. این خودرو البته کمترین کیفیت را در بخش سیستم تعلیق و فرمان و فنربندی بین 15 خودرو تحت ارزیابی شهریورماه، دارد.  مدل X33 نیز در سیستم تعلیق و ترمز و صداهای غیرعادی و نفوذ آب هیچ نمره منفی کسب نکرده و آن طور که از گزارش شرکت بازرسی برمی‌آید، ایراد اصلی این خودرو نیز مانند مدل 530، با تزئینات داخلی و خارجی آن در ارتباط است. X33 در بخش تجهیزات الکتریکی بیشترین نمرات منفی را بین خودروهای تحت ارزیابی به خود اختصاص داده و کم کیفیت‌ترین رنگ را نیز دارد. 

از چینی‌ها رد شویم و سری هم به قدیمی‌های جاده مخصوص یعنی پژو پارس و سمند و 405 بزنیم، که رده‌های هفتم تا یازدهم را در اختیار دارند. در این بین، پارس (تولید ایران خودرو خراسان) بهترین کیفیت را دارد، هرچند به جز سیستم موتور، تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب، در سایر معیارها نمره منفی به خود می‌بیند. اصلی‌ترین ایراد پژو پارس نیز مانند بیشتر خودروهای داخلی به تزئینات داخلی و خارجی مربوط می‌شود. سمند نیز که پشت سر پارس قرار گرفته، ایراد اصلی‌اش با تزئینات داخلی و خارجی در ارتباط است. این خودرو در تمام معیارها نمره منفی به خود می‌بیند. بیشترین صداهای غیرعادی بین 15 خودرو تحت ارزیابی شهریورماه، نيز در سمند می‌پیچد. همچنین پژو 405 تولید ایران خودرو نیز که جایگاه نهم جدول را به خود اختصاص داده، در همه معیارها دارای نمره منفی است و باز هم تزئینات داخلی و خارجی رکورددار نمرات منفی به حساب می‌آید. پژو 405 تولید سایت خراسان هم در تزئینات داخلی و خارجی بیشترین نمره منفی خود را به دست آورده است. این محصول در معیارهای تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب هیچ نمره منفی به خود نمی بیند. 

اما به سراغ پراید و تیبا برویم. در این بین، تیبا توانسته کیفیت بهتری را در مقایسه با خودروهای چینی MVM به دست بیاورد، اما پایین‌تر از پژو 405 قرار دارد. این خودرو که در رده یازدهم جدول جا خوش کرده، در تمام معیارها حائز نمره منفی شده است. اصلی‌ترین ایراد تیبا نه به تزئینات داخلی و خارجی، که به بدنه آن مربوط می‌شود. تیبا رکورددار کسب نمره منفی در سیستم موتور و انتقال قدرت به حساب می‌آید. همچنین در بین دو پرایدی که نامشان در جدول کیفی شهریورماه به چشم می‌آید، مدل 131 سایپا اوضاع بهتری دارد و یکی به آخر است. این محصول در همه معیارها نمره منفی دارد و اصلی‌ترین آن نیز به بدنه مربوط می‌شود. ترمز این خودرو از باقی همنوع‌هایش ضعیف‌تر است و بیشترین آب نیز در آن نفوذ می‌کند. پراید 131 پارس خودرو هم ضمن کسب نمره منفی در همه معیارها، اصلی‌ترین ایراد خود را در بدنه می‌بیند. در واقع پراید پارس خودرو ضعیف‌ترین بدنه را در بین 15 خودرو تحت ارزیابی شهریورماه داراست. 


3u0fj2fkah8vah0rycek.jpgاخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

مالتینا

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
مالتینا