کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ایجاد ۱۰۰ هزار شغل تا پایان سال


کد خبر : ۱۰۱۷۸۶شنبه، ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵:۰۸۲۶۳۴ بازدید

وزیر صمت از ایجاد ۱۰۰ هزار شغل تا پایان سال خبر داد و گفت: توپ واردات خودرو در زمین وارد کنندگان...
ایجاد ۱۰۰ هزار شغل تا پایان سال ایجاد ۱۰۰ هزار شغل تا پایان سال

وزیر صمت از ایجاد ۱۰۰ هزار شغل تا پایان سال خبر داد و گفت: توپ واردات خودرو در زمین وارد کنندگان است و هر جا به مانع برخورد کنند ما آن را برطرف می‌کنیم.

به گزارش تسنیم، سید رضا  فاطمی امین شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در هفت ماهه اول سال نزدیک 160 هزار شغل در بخش صنعت و معدن ایجاد شده که در بین وزراتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف رتبه یک را دارد، اظهار داشت: برآورد ما این است که تا پایان سال حداقل 100 هزار شغل دیگر ایجاد می‌‌شود.  


وی با اشاره به تدوین برنامه برای واحدهای نیمه تعطیل و کاملا تعطیل کشور، افزود: 16 هزار واحد صنعتی که در طول سال‌های گذشته تعطیل شدند که یک برنامه زمان‌بندی وجود دارد و برآورد ما این است که  مثل سال گذشته حداقل 2 هزار واحد را در طول سال بتوانیم فعال کنیم.


وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد خوب تجارت خارجی کشور در شش ماهه نخست امسال عنوان کرد: نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته 13 درصد رشد داشتیم،کارهای زیادی در حال انجام است که یکی از این کارها ایجاد مراکز تجاری در کشورهای دیگر است که این مراکز تجاری خودشان کسب و کار هستند و بخش دولتی نیستند و این شرکت‌ها در کشورهای ارمنستان، روسیه، امارات و عمان ایجاد شده‌اند، این شرکت‌ها به بازرگانان ایرانی و صادرکنندگان خدمات بازاریابی، مشاوره و دفتر کار می‌دهد. 


وی بیان کرد: یکی از کارهای مهم پیمان‌های منطقه‌ای است که در ما در این پیمان کشورهای عضو اورآسیا را پیش رو داریم که تا چند ماه آینده ایران هم به آنها ملحق می شود، این کشورها 180 میلیون نفر جمعیت دارند و 800 میلیارد دلار حجم تجارت آنها است و کشورهایی که در بازرها رقیب ما هستند در این پیمان‌ها حضور ندارند و تعرفه ما این کشورها صفر می شود و این می‌تواند خیلی کمک کرده و جهش ایجاد کند. 


فاطمی امین گفت: پیمان سازمان همکاری شانگهای و پیمان‌های منطقه‌ای بین ایران و پاکستان در حال انجام  مذاکراتی برای یک سری اقلام و تعرفه را صفر کنیم.
وی با بیان اینکه روند تجاری ایران مثبت و روبه رشد است، تصریح کرد: چندین نمایشگاه در کشور روسیه در زمینه مصالح ساختمانی، مواد غذایی و قطعات خودرو انجام شد و ما هم با 20 روش مختلف در حال رفتن به جلو هستیم.


وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نظارت دولت بر روی قطعات خودرو خاطرنشان کرد: اینکه کیفیت خودروها ارتقا پیدا کند به قطعه‌سازان و خودروسازان و رابطه بین این دو بر می‌گردد، وقتی که نقدینگی به اندازه کافی نباشد و پول قطعه‌سازان به موقع داده نشود، می‌تواند در کیفیت محصول یک مقداری مشکل ایجاد کند، ما الزاماتی را ایجاد کردیم، یکی از این الزامات این است که 55 قطعه از خودرو که بسیار مهم هستند باید کد رهگیری داشته باشند.


وی افزود: تا امروز بیش از 300 میلیون کد رهگیری صادر شده است، مردم از این به بعد وقتی می‌خواهند قطعه‌ای را بخرند و در تعمیرگاهی می‌برند حتما کنترل کنند که آن قطعه کد رهگیری دارد یا نه و اگر ندارد یک کالای قاچاق، تقلبی و بی‌کیفیت است. 

فاطمی امین در پاسخ به سوالی در رابطه با تعویق واگذاری خودرو به مردم گفت: معوقات یعنی خودرویی که در موعد مقرر تحویل داده نشده، در حال حاضر معوقات 20 درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده که نتیجه افزایش تولید خودرو است، ولی باز هم زیاد است، ما باید به جایی برسیم که معوقات به صفر برسد.


وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی در مورد افزایش قیمت خودرو و واردات خودرو عنوان کرد: کارهایی که دولت باید انجام دهد انجام داده، ما باید آیین‌نامه را آماده کنیم که تصویب شده، در مجلس شورای اسلامی یک ایراداتی گرفته شد که آن هم در دولت  اصلاح شد، فرایند ثبت سفارش باید فعال می‌شد و تمام کارهایی که ما به عنوان دولت باید انجام می‌دادیم انجام شده است، در حال حاضر باید کسانی که وارد کننده هستند در مسیر حرکت کرده و کارهایشان را انجام دهند و هر جا به مانع برخورد کنند ما در اسرع وقت آن را برطرف می‌کنیم.


وی بیان کرد: جهت واردات خودرو  کار بر روی روال است، وارد کنندگان  برای بستن قرار داد با خارجی‌ها رفتند، قبلا مطرح می‌شد که خودروهای بی‌کیفیت وارد می‌شود، تمرکز و  اولویت ما خودروهای زیر 10 هزار دلار است از واحدهای تولیدی معتبری ثبت سفارش‌ها در حال انجام است، در حال حاضر دیگر توپ در زمین واردکنندگان است و اگر در هر مرحله‌ای کار دچار کندی شود ما پیگیری و حل و فصل می‌کنیم.


فاطمی امین با اشاره به اینکه از شهریورماه  سال گذشته کارهای خوبی در حوزه معدن انجام شده، خاطرنشان کرد: اولین کار شناسایی ذخائر است، یک مشکل جدی که ما داریم به خوبی از ذخایر معدنی کشور مطلع نیستیم که به خاطر همین پروژه‌ای از سال گذشته شروع شده و تمام معادن کشور که امکان و ظرفیت ذخائر معدنی دارند به سه منطقه تقسیم شده که در منطقه اول و دوم کارهای اکتشاف را جزو اولویت قرار دادیم، سال گذشته از خراسان جنوبی شروع شد و این کار به مدت یک سال تمام شد، قبلا این کار سه سال به طول می‌کشید که این کار در استان‌های کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کرمانشاه در حال انجام است و به تدریج کل مناطقی که مستعد هستند کار شناسایی اولیه انجام می‌شود و استان لرستان هم در مراحل بعدی است.


وی با اشاره به مزایده معادن، افزود: معادنی که به نوعی خلعیت شده و پیمانکار قبلی خوب کار نکرده یا اینکه در محدوده‌هایی باید اکتشاف انجام شود، بیش از پنج هزار محدوده معدنی به صورت پرونده اکتشاف و جواز برداشت را در طول چهار ماه از مهرماه به مزایده گذاشتیم، 10 هزار مزایده در هم در بهمن‌ماه و خردادماه سال آینده انجام می‌شود که این کار سبب فعال شدن تمام  ظرفیت‌ها می‌شود. 


وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ماشین‌آلات معدنی که برداشت انجام می‌دهد، تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل 100 درصد رشد تولید در ماشین‌آلات معدنی را داشتیم و تخصیص واردات به اندازه کل سال هم در این شش ماه انجام شده است.

 

وی با اشاره به بحث فراوری، اصلاح قواعد معدن و معدن‌کاری عنوان کرد: قبل از تیرماه امسال بیش از 320 مصوبه داشتیم که با متناقض بود و سبب ابهام و ایجاد رانت و فساد شود که همه آنها را ابطال کرده و دستورالعمل 80 صفحه‌ای برای کسانی که می‌خواهند در این حوزه فعالیت کنند، سه سند بیشتر ندارند که کار خیلی شفاف شده و کار بسیار مهمی که انجام شد این است که کسانی که کار فرآوری معدن می‌کنند در اولویت واگذاری قرار گرفتند.


فاطمی امین با اشاره به سفر به لرستان و شهرستان الشتر گفت: الشتر و دلفان بخش‌هایی از استان لرستان هستند که در حوزه صنعت عقب ماندگی‌هایی دارند که ما در قالب یک پروژه کلان ملی که توزان سرمایه‌گذاری است به دنبال این هستیم که در مناطقی که ظرفیت‌های صنعتی و معدنی پایین است به طور ویژه کاری را انجام دهیم که در الشتر یک طرحی که به آن مفتول‌های استیل کورد می‌گویند و در تولید لاستیک‌های خودرو کاربرد دارد که از خارج وارد می‌شود، یک واحد پیش‌بینی شد و سه سرمایه‌گذار قوی از جمله فولاد مبارکه، شرکت توسعه مناطق و فلزات و یک شرکت خصوصی با هم شریک شده تا این واحد را که اشتغال خوبی برای این منطقه ایجاد می کند را احداث کنند.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری