کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پس از جیره‌بندی آب درکلانشهرها نوبت به قطع برق رسید

کدخبر:۵۶۳۱چهارشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۹:۲۸۳۴۸۹ بازدید

هنوز اولین ماه تابستان به نیمه نرسیده اما وضعیت آب و برق در کشور بحرانی است. وزارت نیرو در اطلاعیه‌های مختلف خبر از مصرف شدید آب و برق و کمبود منابع ...

هنوز اولین ماه تابستان به نیمه نرسیده اما وضعیت آب و برق در کشور بحرانی است. وزارت نیرو در اطلاعیه‌های مختلف خبر از مصرف شدید آب و برق و کمبود منابع می‌دهد و عاجزانه از مردم می‌خواهد در مصرف خود صرفه‌جویی کنند.

وضعیت به‌گونه‌ای است که توانیر اعلام کرده اگر مردم همکاری نکنند اختلالاتی در خدمت‌رسانی برق به وجود می‌آید. جالب اینکه خاموشی‌ها و موضوع برق موجب تشدید اختلافات بین وزارت نفت و نیرو شده است. بیژن زنگنه، وزیر نفت اردیبهشت ماه سال جاری با حضور در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت افزایش صادرات گاز طبیعی ایران، گفت: نباید کاری کنیم که با صادرات برق، رقیب خودمان شویم! وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هر مترمکعب گاز با ۴۵ سنت صادر می‌شود، در حالی که هر مترمکعب گاز به ۵/۸ کیلووات ساعت برق تبدیل می‌شود، تصریح کرد: در این شرایط به جای درآمد ۴۵ سنت، این گاز به قیمت ۲۰ سنت به بخش برق داده می‌شود. این اظهارات وزیر نفت با واکنش مسؤولان وزارت نیرو مواجه شد به طوری‌که هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: صادرات برق ایران از محل نیروگاه‌های برقابی انجام می‌گیرد. همزمان با رد و بدل شدن این اظهارنظرها، وزارت نفت از ابتدای سال جاری تاکنون ارسال فرآورده‌های نفتی بویژه گازوئیل را به نیروگاه‌ها بشدت کاهش داده است. مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم خرداد ماه سال‌جاری در جمع مدیران نفتی با بیان اینکه کاهش عرضه سوخت مایع به نیروگاه‌ها از اولویت‌های امسال شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی است، گفت: کاهش عرضه سوخت مایع به بخش نیروگاهی کشور با هدف جایگزینی گازطبیعی، انجام می‌شود.

صادرات برق به نصف کاهش یافت

پس از انتقاد صریح وزارت نفت از قراردادهای صادرات برق و عرضه قطره‌چکانی سوخت مایع به نیروگاه‌ها و از سوی دیگر جهش بی‌سابقه مصرف برق در داخل کشور، وزارت نیرو حجم صادرات برق کشور را کاهش داد.  در حالی که خرداد و اردیبهشت ماه سال جاری به طور متوسط روزانه حدود 2200 تا 2300 مگاوات برق به کشورهای مختلف همسایه صادر یا تبادل می‌شد در نخستین روزهای تیر ماه سال‌جاری حجم تبادل برق کشور به حدود یکهزار و 200 مگاوات کاهش یافت.

 کاهش حجم صادرات برق رسما مورد تایید وزارت نفت و نیرو قرار گرفته به طوری که هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو رسما از کاهش 30 درصدی صادرات برق ایران در تیر ماه سال جاری خبر داده است.  این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه در حال حاضر با آغاز فصل تابستان میزان صادرات برق ایران حداقل 30 درصد کاهش یافته است تا بتوانیم پاسخگوی تقاضای داخل نیز باشیم، تاکید می‌کند: با این وجود واردات برق در فصل تابستان از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان افزایش یافته است.  در شرایط فعلی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و افغانستان انرژی مبادله می‌کند و در طول چند سال اخیر مذاکراتی با ترکیه، عراق، پاکستان، هند و برخی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس برای افزایش حجم صادرات برق انجام گرفته است.

قرار نبود خاموشی داشته باشیم!

اما جالب‌ترین واکنش نفتی‌ها علیه وزارت‌نیرویی‌ها گزارش 4 تیر ماه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت درباره خاموشی‌های متعدد در تهران بود. سایت رسمی وزارت نفت با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: در حالی که تا پیش از آمدن روزهای گرم، مسؤولان وزارت نیرو بارها اعلام کردند تهرانی‌ها نگران قطع برق نباشند اما در همین روزهای ابتدای تابستان برق برخی نقاط تهران چندین ساعت قطع شده است. سایت وزارت نفت همچنین در این گزارش تاکید کرده است: حمید چیتچیان، وزیر نیرو که ١٤ اردیبهشت ماه امسال در نشست علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شده بود به نمایندگان گفته بود: با اقدامات انجام شده در وزارت نیرو امسال مشکل آب و برق نداریم.  قطعی برق در حالی اتفاق می‌افتد که بسیاری از شهروندان خود را برای جیره‌بندی آب آماده کرده بودند و آمادگی برای قطعی‌های گسترده برق آن هم در ابتدای روزهای تابستان نداشتند.

آغاز خاموشی‌های پراکنده در تهران

موضوع برق فقط به تولید و نیروگاه‌ها مربوط نمی‌شود بلکه با آغاز تابستان خاموشی‌های پراکنده‌ای در پایتخت رخ داد. برخی نقاط مختلف تهران مثل مناطق 19،8 و 12 شاهد خاموشی‌های نیم‌ساعته تا یک ساعته بودند. کامبیز ناظریان، معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع برق در پاسخ به این سوال که چرا خاموشی‌های پراکنده برق در تهران افزایش یافته به فارس گفت: با افزایش دمای هوا، بار خطوط برق‌رسانی و فیدرها ممکن است با مشکل مواجه شوند و سیستم‌های حفاظتی عمل کنند. عمل کردن سیستم‌های حفاظتی خطوط از آسیب تأسیسات و تجهیزات برق جلوگیری می‌کند.  وی با بیان اینکه به هر حال تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ممکن است دچار آسیب شوند، ادامه داد: تاکنون مشکلی از لحاظ کمبود تولید برق در تهران نداشتیم و امید است این روند ادامه یابد و فصل تابستان را سپری کنیم.  به گفته وی، تاکنون بحثی مبنی بر خاموشی برنامه‌ریزی شده وجود نداشته است اما ضرورت مدیریت مصرف صحیح برق همواره از سوی مردم باید جدی گرفته شود.  ناظریان گفت: شبکه توزیع برق حتی در سال جاری نسبت به سال گذشته در شرایط مطلوب‌تری است اما بزرگ‌ترین عاملی که در فصل تابستان بر افزایش مصرف برق تاثیر می‌گذارد سیستم‌های سرمایشی است بنابراین اگر مردم سیستم سرمایشی خود را روی درجه دمای مناسب 24 تا 26 درجه تنظیم کنند و ترجیحاً به جای کولر گازی از کولر آبی استفاده کنند، می‌توانند کمک بزرگی به شبکه برقی انجام دهند.

جهش بی‌سابقه مصرف برق

از سوی دیگر با جهش بی‌سابقه گرمای هوا در نخستین روزهای تابستان، متوسط مصرف برق کشور هم با افزایش قابل‌توجه‌ای روبه‌رو شده است.  آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت نیرو نشان می‌دهد پیک مصرف برق کشور در مقایسه با روز مشابه پارسال بیش از 4600 مگاوات افزایش یافته و به مرز 47هزار مگاوات رسیده است.  در همین حال ذخیره برق نیروگاه‌ها از حدود 7 تا 10 هزار مگاوات زمستان سال گذشته به حدود یکهزار مگاوات سقوط کرده است که در صورت تداوم مصرف فعلی احتمال خاموشی‌های تابستانی قوت می‌گیرد.  علاوه بر این توانیر هم با انتشار گزارشی، اعلام کرد: دمای هوا روز گذشته از مرز 31 درجه سانتیگراد عبور کرده که نسبت به روز مشابه سال گذشته بیش از 3 درجه افزایش نشان می‌دهد این موضوع منجر به افزایش پیک مصرف برق به مرز 47 هزار مگاوات شده است.

احتمال دارد خاموشی داشته باشیم

معاون برق و انرژی وزیر نیرو از افزایش شدید مصرف برق نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در صورتی که این روند ادامه پیدا کند به طور حتم قطعی برق در تابستان خواهیم داشت.  هوشنگ فلاحتیان با اشاره به رشد ۱۳ درصدی مصرف برق نسبت به سال ۹۲، اظهار داشت: در صورتی که شهروندان حداقل ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق داشته باشند، وزارت نیرو نیز قول خواهد داد خاموشی‌ها را در تابستان نداشته باشیم.  وی با تاکید بر مدیریت مصرف انرژی، افزود: در تابستان سال گذشته پیک بار مصرف کشور ۴۶ هزار و ۷۰۰ مگاوات بود، اما هم‌اکنون پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که امسال پیک بار مصرف کشور به ۵۰ هزار مگاوات افزایش پیدا کند.  معاون برق و انرژی وزیر نیرو یادآور شد: در جهت ممانعت از قطعی برق در تابستان، از برنامه‌ریزی‌های خوبی برخوردار بودیم تا بتوانیم پیک بار مصرف را مدیریت کنیم.  فلاحتیان تاکید کرد: وزارت نیرو تمام توان خود را برای جلوگیری از خاموشی‌ها می‌گذارد اما با این حال همچنان نگرانی‌ها نسبت به تامین برق مناطق مختلف در کشور وجود دارد.  وی با اشاره به راهکارهای مدیریت مصرف برق، ادامه داد: به‌هرحال هم‌اکنون هیچ‌گونه مشکلی در رابطه با تامین و تولید برق نداشته‌ایم.  معاون برق و انرژی وزیر نیرو با بیان اینکه انتظار می‌رفت مردم نسبت به کاهش مصرف اقدام کنند و شهروندان در این زمینه با وزارت نیرو همراه شوند، تصریح کرد: در صورتی که روند افزایشی مصرف برق ادامه پیدا کند، احتمالا در برخی از نقاط کشور قطعی برق را داشته باشیم و این موضوع غیرقابل تصور نیست.
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

saman: 1393/4/1107:21:21،
119
41
اول آب ،دوم برق ،سوم گاز
بعد میان خونه هامونو میگیرن میگن بفرما بیرون
کریم: 1393/4/1108:35:36،
63
24
دلخوش به این مقدار نباشید.
عاقل باشید لطفا: 1393/4/1108:38:58،
40
132
کاش احمدی نژاد برگرده
م: 1393/4/1108:46:18،
70
48
اینها همه نشان از بی عرضه بودن دولت تزویر هست
کیفور: 1393/4/1109:09:40،
68
69
باهات موافقم
تو دولت گذشته از این اداها نداشتیم احتمالا این هم یه معنی دیگه از تدبیر و امیده شاید هم اعتدال برقرار میکنند بین ما و افغانستان چون اونها قطعی برق داند میگن اعتدال
شورشو در اوردن
محسن: 1393/4/1110:19:56،
78
40
هرچی میکشیم از اتیش احمدی نژاده
جواب عاقل باش: 1393/4/1110:24:55،
65
59
جدا از تغييرات جوي و خشكسالي كه ظاهرا مردم اون را هم تقصير دولت ميدونند
كمبود برق و قطعي از سوغات همون كسي است كه شما ارزوي برگشتشو داري
اون ٨ سال حالا حالا جبران نميشه
محمد: 1393/4/1115:45:12،
38
30
فکر کنم انر ژی هسته‌ ای رو بدست بیاریم کلا همه چی قطع میشه
عاقل باشید لطفا: 1393/4/1107:29:51،
153
34
پس کم کم دارَه مجانی میشَه
این اولشه، صبر داشتَه باشید.
هَمَه و هَمَه را مجانی میکنیم.
کوکو: 1393/4/1109:24:51،
45
28
ولی من به مجانی رضایت نمیدم
مقداد: 1393/4/1107:40:05،
40
107
بازم به دولت احمد نژاد و تحریمش والا یک ساعتم تو تابستوناش خاموشی برق نداشتیم و لی تو این دولت چی این به آب وحالا هم برق -اینارو که احمدنژاد تموم نکرد ویا ....
عاقل باشید لطفا: 1393/4/1108:14:05،
58
34
اگر باران به کوهستان نبارد
به سالی دجله گردد خشک رودی
آقا مقداد از آب گل آلود ماهی نگیر، کم شدن نزولات جوی در زمان هر دولتی اتفاق بیفتد، موجب کم آبی و قطعی برق میشود. خیلی به دولتش ارتباطی ندارد. مهم درست مدیریت کردن آن بحران است.
وقتی خود کشور با مساله کمبود برق مواجه است، چرا برق به کشورهای دوست و برادر همسایه، با قیمت نازل صادر میشود؟
افشار: 1393/4/1108:31:56،
62
46
آدمی که نخواد بفهمه...خب نمیفهمه دیگه
من هیچوقت یادم نمیره که 5/7/1391 قیمت سکه به 1،520،000 تومن و دلار به 4200 تومن رسید
که البته ربطی هم به کاغذ پاره تحریم نداشت
حامد: 1393/4/1108:54:20،
66
28
عزیز من، یک نیروگاه برق بین 3 تا 5 سال طول میکشه تا ساخته بشود، تازه اگر منابع مالی هم تامین شده باشد. نیروگاه های برق مصداق کامل دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم تا دیگران بخورند هستند. دولت احمدی نژاد داشت دسترنج دولت قبلی را استفاده می نمود و دولت روحانی هم دارد چوب کم کاری های دولت احمدی نژاد را می خورد. این رو کی می فهمید که زیرساخت های هر کشور کار یک سال و دو سال نیست ؟!
یاسر: 1393/4/1115:26:38،
32
29
آقای مقداد این دوستمون درست میگه شما از آب گل آلود ماهی نگیر...
شما که قطعا تجربش رو نداری (درامد شما به واسطه تعهدتون به ... تامین هستش چه برسه به کار تو کارخونه!)ولی اگر یک سرچی تو گوگل بکنی میبینی که در زمان "محمود" برق صنایع در تابستان به مدت 5 تا 10 ساعت قطع بود (جایی که من کار میکردم حدودا" از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر)
کوکو: 1393/4/1107:56:40،
44
33
آقا از امروز همه بخاری هاتون رو سر ظهر روشن میکنیدا.گفته باشم.اصلا چه معنی داره آدم تو هوای 50 درجه کولر بزنه.تو هوای 50 درجه آدم گرمش میشه مگه؟چرا تلقین میکنی به خودت؟!!!!!
مهدی: 1393/4/1108:01:49،
38
28
جریانی که با قطع نفس شروع شد، خب باید هم حالا به اینجا برسه....
حمید: 1393/4/1108:43:04،
36
25
تمام کشورها الان به سمت انرژی های نو پیش می روند و اینکه اصلا به صرفه نیست در هیچ کشوری از سوخت با ارزشی مثل گاز و گازوییل بعنوان سوخت پایه برای نیروگاه استفاده بشه مگر ذغال سنگ وکک و سوخت های نو وجود ندارد
شیب ملایم: 1393/4/1108:43:11،
40
38
بااین شیب ملایم که رئیس جمهورپیش گرفته پراید7میلیونی شد20میلیون هنوزهم ادامه داره کاش حداقل برای فروش آب وبرق وگازهم به خارج همین شیب ورعایت کنن نه اینکه باشیب 10برابربه نفع مقابل که جنبه سیاسیمون حفظ بشه تلافیشو سرملت درمیارن چون توان نفس کشیدن ندارن
شیب شدیداً عمودی : 1393/4/1204:38:34،
22
27
لازم به یادآوریه که پراید در زمان محمود به 20 میلیون رسید که در یکی از سخنرانی های گهربارشون فرمودند: پراید کیلویی چند؟؟؟به به ...
رضا: 1393/4/1109:44:59،
42
23
فقط آب و برق بحراني نيست وضع همه چيز بحرانيه !!!
حامد: 1393/4/1109:56:58،
38
32
5ساعت قطعی برق تو گرما نشان دهنده کفایت دولت است
مهدیار: 1393/4/1110:33:36،
44
28
پس انرژی هسته ای کی و کجا میخواد استفاده بشه.!!!!!!!!!
به خاطرش دهنمون سرویس شد حالا میخواید برق رو قطع کنید؟!!
حميد: 1393/4/1110:44:37،
33
29
٣٥ ساله تهران همين چندتا سدو براي ابرساني و برق رساني داره دريغ از اضافه كردنه يه سد تو اين انقلاب واقعا نميدونم چي بگم بازم......
سعيد: 1393/4/1110:49:27،
40
28
الان دو روزه تو مجيديه از ساعت 3 تا 11-12 شب برق نيست پس بگو يه خبرايي هست. تماس ميگرفتيم همش ميگند خرابي تحمل بفرماييد فقط همين جمله! خوش بحال ما. اگه خودمون مشكل داريم بيخود صادر ميكنيد. آب هم كه ميديد عربا ميخورن و به ملت خودمون ميگيد صرفه جويي كنند. همه چي داره به اوج خودش ميرسه خصوصا وقاهت اينا.
جهان: 1393/4/1110:54:38،
54
32
اونايي كه به نظر مقداد منفي دادن چي از اين دولت بهشون رسيده. چرا تعصب بيخود نشون ميديد. همين جوري سوار ما شدند ديگه. تا اسم احمدي نژاد مياد ترش ميكنيد. درسته اونم اشكال زياد داشت ولي اين تدبير و اميد چه گلي به سر من وشما زده؟؟؟ همش پشت لبخند و با تعصب بيجاي امثال شما هر كاري دوستدارند دارند انجام ميدن هر جا هم گيركردن ميگن از قبله ما خيلي خوبيم. يه كم فكر كنيد گرونيهاي هر روز رو نگاه كنيد.
sh-p: 1393/4/1113:41:47،
34
28
صبح تا شب نه آب میخوریم. نه برق مصرف میکنیم. چون روزه ایم. نمیدونم این افزایش مصرف از کجا به وجود میاد؟
فرید: 1393/4/1118:54:40،
40
45
عیب نداره عوضش قراره همه بریم بهشت.
محمود: 1393/4/1119:33:55،
35
26
جالبیش میدونید چیه...؟
که با این اوضاع مردم رو تشویق به افزایش نسل میکنند...
جالب تر از اون اینه که مردم گوش میکنند
ولی در کل دنیا اینجوریم نمیمونه
O6: 1393/4/1122:23:09،
21
24
خارجی ها دارن اینترنتشون رو ارتقا میدن ماهم
م ج: 1393/4/1122:40:24،
28
23
99درصد کشورهای اروپا کولرگازی استفاده میکنند پس چرا !!؟؟؟
حامد: 1393/4/1200:19:30،
26
24
بااين وضع ميخاييم 150 ميليوني بشيم
سيد: 1393/4/1208:18:25،
23
23
باافزايش جمعيت وتشكيل خانواده هاي جديدمصرف برق وآب بيشتر ميشه پس چرا بي محابا ميگن آدم توليدكنيد؟اول خوراك وآسايش رو تأمين كنيدبد بگيدتوليد كنيد
نیما: 1394/4/1618:38:36،
10
11
ببینید دوستان عزیز از نوشته های اکثر شما معلوم هست که همه آدم های با شعور و فهمیده ای هستید تصور می کنید خودشون نمی دونن مملت توی چه وضعی هست!!!!؟و باعث بانی همه اینا نادانی وجهل و....بوده ، هست ، خواهد بود ولی به قمل یک ضرب المثل آلمانی میگه که بهار می تونه با یک گل شروع بشه هر چقدر کوچک و منتاقض افکار اشتباه در جامع که همه چیز زنجیر وار به هم ربط داره از خودمون شروع کنیم .مثل چی؟؟؟؟ نداختن ته سیگار روی زمین ...نریختن زباله توی طبیعت و حتی خیابان وبی نهایت دیگه!!! که باعث نشه خیلی ها فکر کنن هرکی به هر کی هست و هر جور دلشون می خواد هر کاری انجام بدن که حتی اون هایی که توی عمرش آموزش چنین کار هایی رو ندیدن (همین آشغال نریختن) یواش یواش یاد بگیرن م بفهمن که مردم خوب می فهمن چون میگن همه چیز را همگان دانند..منظورم به از ما بهترون هستا!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما