کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا طرح زوج و فرد شکست خورد؟

کدخبر:۱۵۴۲۶جمعه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰:۴۷۳۹۹۵ بازدید

طرح زوج و فرد در پایتخت شکست خورده است. این را مسئولان ترافیک تهران می‌گویند و سند این سخن، کاهش آلودگی تنها 4 درصدی است که این ...

طرح زوج و فرد در پایتخت شکست خورده است. این را مسئولان ترافیک تهران می‌گویند و سند این سخن، کاهش آلودگی تنها 4 درصدی است که این طرح بعد از یک دهه، به‌دنبال داشته است. ورود روزانه 400 هزار خودرو به‌طور غیرمجاز به این طرح و گسترش نیافتن حمل‌ونقل عمومی در کنار اجرای طرح زوج و فرد، از دلایلی است که کارشناسان برای توفیق نیافتن این طرح عنوان می‌کنند. طرح زوج و فرد به‌عنوان راهکاری موقت و درمانی فوری برای کاهش آلودگی هوای تهران، از اواخر پاییز سال ۸۴ در محدوده مرکزی تهران اجرا شد و در ادامه، به شکل یک طرح دائمی درآمد. اکنون حدود ۱۰ سال از آغاز این طرح گذشته و این نسخه مدیران شهری برای ترافیک تهران، به برخی شهرهای دیگر مانند اصفهان و مشهد نیز تسری یافته است. 

با این حال مسئولان شهری معتقدند طرح زوج و فرد، کارآیی لازم را در کنترل آلودگی هوا نداشته و نباید بیش از یک نسخه موقت از آن انتظار داشت. حال جایگزینی برای این طرح در نظر گرفته شده است؛ طرحی که «ال‌ای‌زد» یا «محدوده کم‌انتشار آلایندگی» نام دارد و طراحان آن معتقدند کارآیی بیشتری نسبت به طرح زوج و فرد دارد زیرا معیار تردد در آن، میزان آلایندگی خودروهاست؛ نه پلاک خودرو. گذشته از جزئیات طرح «ال‌ای‌زد» که پیش از این صمت به تفصیل به آن پرداخته است، سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که «چرا مسئولان شهری از طرح زوج و فرد قطع امید کرده‌اند؟ این طرح چه نقص‌ها و کمبودهایی دارد؟»


ورود ۴۰۰ هزار خودروی غیرمجاز به محدوده طرح

یکی از مدیران شهری که معتقد است طرح زوج و فرد ناموفق بوده، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران است. سیدجعفر تشکری‌هاشمی که این هفته برای ارائه توضیحاتی درباره چگونگی اجرای طرح «ال‌ای‌زد» در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران حضور پیدا کرده بود، آماری از تردد خودروهای غیرمجاز به محدوده طرح زوج و فرد ارائه می‌دهد که سندی بر توفیق نیافتن طرح زوج و فرد است. به گفته او، در حالی که روزانه ۹۰۰هزار پلاک خودرو مجاز به تردد در محدوده زوج و فرد بوده‌اند، ۴۰۰هزار خودرو به صورت غیرمجاز وارد این طرح شده‌اند. از این میان، پلاک ۱۵۰هزار خودرو برای دوربین‌های ترافیکی غیرقابل رویت بوده است. آنطور که تشکری‌هاشمی می‌گوید، طرح زوج و فرد، تنها بین صفر تا ۴درصد کاهش آلودگی هوا درپی داشته و از سوی دیگر، ترافیک را در برخی بزرگراه‌های پایتخت افزایش داده است.


زوج و فرد در زمان اجرا تنها گزینه بود

طرح زوج و فرد یک طرح تقریبا شکست‌خورده در همه جای دنیا است. این سخن خشایار کاشانی‌جو، متخصص شهرسازی و کارشناس حوزه حمل‌ونقل، هم‌راستا با نظر تشکری‌هاشمی است. کاشانی‌جو می‌افزاید: از همان ابتدا که قرار بود طرح زوج و فرد در تهران اجرایی شود، بسیاری از کارشناسان با آن مخالف بودند اما از آنجا که در آن زمان، طرح مناسب‌تری برای ترافیک و آلودگی هوای تهران ارائه نشد، این طرح پیشنهاد، اجرا و مشکلات آن نیز بعد از مدتی، آشکار شد. 

او در گفت و گو با صمت اضافه می‌کند: هدف از اجرای این طرح، محدود کردن استفاده از خودروهای شخصی بود اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاد بلکه حتی برخی افراد اقدام به تهیه ۲خودرو کردند تا پلاک زوج و فرد را همزمان داشته باشند؛ بنابراین نه‌تنها مسئله محدود کردن استفاده از خودروی شخصی با اجرای این طرح به‌طور مطلوب محقق نشد بلکه وضعیت بدتر شد و افزایش استفاده از خودروی شخصی و آلودگی هوا اتفاق افتاد. وقتی بحث محدودیت استفاده از خودروی شخصی مطرح می‌شود، در کنار آن باید گسترش حمل‌ونقل همگانی را داشته باشیم. کاشانی‌جو با بیان این مطلب می‌افزاید: در کنار چنین طرح‌هایی باید سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی، به اندازه کافی در دسترس بوده و قابلیت رقابت با حمل‌ونقل شخصی را داشته باشند که به نظر می‌رسد در تهران این اتفاق رخ نداده است. 

این کارشناس با تاکید بر لزوم توسعه حمل‌ونقل عمومی به شکل مطلوب اضافه می‌کند: طرح‌هایی همچون زوج و فرد و طرحی که به عنوان جایگزین آن درنظر گرفته شده است، راهکارهایی کوتاه‌مدت هستند؛ نه راه حل اساسی برای ترافیک و آلودگی هوای کلانشهرها. به باور او، راه حل اساسی این است که در کنار چنین طرح‌هایی، حمل‌ونقل عمومی به اندازه‌ای افزایش یابد که شهروندان مجاب شوند، خودروهای شخصی را تا حد امکان از خانه بیرون نیاورند زیرا استفاده از خودروی شخصی نیز برای مالک، مشکلات خاص خود را دارد.


تمرکز بر کمیت خودروها در طرح زوج و فرد

طرح زوج و فرد اگرچه در ابتدا مفید به نظر آمد اما تمرکز آن بر کمیت خودروهایی که در شهر تردد دارند، از دلایلی است که در بلندمدت منجر به بی‌نتیجه شدن آن شده است. یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران معتقد است اگرچه طرح زوج و فرد، ورود خودروها به محدوده طرح را از نظر کمی محدود کرده اما از نظر کیفیت مصرف سوخت و آلودگی، انتظارات را برآورده نکرد زیرا میزان آلوده‌کنندگی خودروها ارتباطی با روزی که بیرون بیایند، ندارد و خودروی معیوب در هر روزی که از خانه بیرون بیاید، آلودگی ایجاد خواهد کرد. 

ابوالفضل قناعتی با استناد به گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران مبنی بر کاهش آلودگی هوای تهران تا ۴درصد در اثر طرح زوج و فرد، می‌افزاید: این نشان می‌دهد، تعداد ورود و خروج خودرو به محدوده طرح، تاثیر کیفی که مدنظر مسئولان است را نداشته و برای همین در طرح جدید، به صورت کیفی به مسئله نگاه کرده‌اند. 
به گفته او، تاکید طرح جدید روی کاهش استفاده خودروها از انرژی‌های فسیلی است و مدیران شهری امیدوارند این طرح که بر اساس آن، خودروها با معاینه فنی و میزان آلایندگی وارد محدوده طرح می‌شوند، تاثیر بیشتری داشته باشد. این عضو کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران با اشاره به تردد بیش از ۴۰۰هزار خودروی غیرمجاز در محدوده طرح زوج و فرد به صمت می‌گوید: بحث در این میان، مجوزهایی است که معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران به هر دلیلی به برخی افراد داده است. تعدادی از افراد هم بدون مجوز وارد طرح شده‌اند که برخی حتی توانسته‌اند، جریمه پلیس را هم دور بزنند. این موارد برخی از دلایل موفق نبودن طرح است.


غفلت از آلودگی موتورسیکلت‌ها در طرح زوج و فرد

غفلت از آلودگی ایجاد شده از سوی موتورسیکلت‌ها به گفته قناعتی از معایب طرح زوج و فرد است. آنطور که او توضیح می‌دهد، در حالی که موتورسیکلت‌ها ۸ برابر خودروهای سواری آلودگی ایجاد می‌کنند، اکنون بدون هیچ محدودیتی در خیابان‌های پایتخت تردد می‌کنند. با توجه به این موضوع، او معتقد است برای درمان آلودگی هوای تهران، نیاز به یک طرح جامع است که همه وسایل نقلیه را دربر گیرد. به‌عنوان نمونه در این طرح باید به مسئله موتورهای برقی، به‌طور جدی توجه شود. 

نکته دیگری که قناعتی به آن اشاره می‌کند، بررسی تبعات اجتماعی و اقتصادی طرح‌های ترافیکی است که برای تهران تجویز می‌شود. او یادآوری می‌کند: همان‌طور که در جلسه اخیر شورای شهر تهران نیز گفته شد، طرح «ال‌ای‌زد» ممکن است تبعات اجتماعی داشته باشد. به عنوان نمونه خودروهای گروه آبی،‌ خودروهای برقی و هیبریدی هستند که بیش از ۱۰۰میلیون قیمت دارند و به عبارتی تنها «بچه‌پولدارها» می‌توانند از آنها استفاده کنند، همان‌طور که در طرح زوج و فرد نیز افراد متمول‌تر اقدام به تهیه ۲ خودرو کردند تا هم پلاک زوج را داشته باشند و هم فرد. به باور وی این مسائل در ارائه طرح جایگزین زوج و فرد، باید از اولویت رسیدگی برخوردار باشد. بازدارنده نبودن جریمه ورود به محدوده زوج و فرد از یک سو و گسترش نیافتن حمل‌ونقل عمومی به موازات اجرای طرح زوج و فرد از سوی دیگر، از نکاتی است که به گفته این عضو شورای شهر تهران، مانع حصول نتیجه مطلوب از زوج و فرد بوده است. او توضیح می‌دهد: اجرای موفق طرح‌های ترافیکی تهران زمانی است که ۱۰هزار دستگاه اتوبوس در تهران داشته باشیم اما اکنون ۶هزار دستگاه اتوبوس داریم که همواره ۲هزار دستگاه از آنها در تعمیرگاه هستند. از سوی دیگر توسعه خطوط مترو باید سریع‌تر از این اتفاق بیفتد. همچنین ۱۰هزار دستگاه تاکسی تهران در حال حاضر در شرایط نامطلوبی قرار دارند. این شرایط در مجموع باعث توفیق نداشتن طرح زوج و فرد بوده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نامی: 1394/6/2013:33:57،
156
31
کدوم طرح موفق شده اونو بگید!
هدف : 1394/6/2016:37:04،
137
28
اتفاقا شكست نخورده از اولم هدفش فروش طرح ترافيك روزانه بود كه خيلي موفق و سكه است
reza: 1394/6/2017:25:07،
81
26
گشت ارشاد
خوب درآمد زایی میکنن
اینجا ایران است: 1394/6/2108:51:10،
33
12
عوامل آلودگی:
تولید خودرو بی کیفیت و قدیمی
فروش طرح روزانه هفتگی ماهانه سالانه!
فرهنگ ضعیف مردم
وسیله نقلیه عمومی کم
از بین رفتن محیط زیست و بی اهمیتی به آن
و ازهمه مهمتر مدیریت اشتباه مسئولین
و...
پدرام: 1394/6/2109:44:31،
37
14
طرح بزگ و مهم سرکار گذاشتن ملت با دادن یارانه وحذف یه سری شکایت واین جنگولک بازیها.
حميد: 1394/6/2111:17:17،
35
26
ورود 400 هزار خودرو بدون مجوز.10 درصدشونم جريمه شن يه موفقيت كامله.بابا اين طرح چاه نفته كي ميگه شكست خورده؟؟؟
مجتبی: 1394/6/2013:35:37،
107
14
کدوم کارشون شکست نخورده بی تدبیری و بی لیاقتی و بی سوادی عواقبش ميشه همین شکست پشت شکست
HK: 1394/6/2013:36:48،
70
27
به علت عدم گسترش حمل و نقل عمومی

و

به علت عدم هماهنگی دستگاههای اجرایی زیربط

و

عدم کیفیت خودروهای داخلی از نظر آلایندگی

و

عدم گسترش زیر ساخت های فرهنگی که خود ناشی از عدم گسترش
و کیفیت حمل و نقل عمومی است

و
.
.
.
.
.
چون: 1394/6/2013:37:50،
102
30
چون بنزین یورو صفر رو به اسم یورو چهار میندازن
چون ماشین یورو صفر رو به اسم یورو پنج میفروشن
چون تکنولوژی قدیمی دارن
چون انحصار دولتی دارن
prince: 1394/6/2013:41:37،
93
32
اینا همه چیشون شکست خورده، از اون اولش تا حالا
ولی روشون زیاده از رو نمیرن و با پررویی میخوان مدیریت جهانی را به کل دنیا صادر کنند
007 : 1394/6/2013:54:46،
74
25
کمپین تحریم خودرو بیشترین کمک رو به آلاینده گی هوا میکنه پس ما نمیخریم تا این لگن های پرمصرف و دودزا از کشورمان بره بیرون و خودرو با کمترین آلودگی وارد کشور بشه
امین: 1394/6/2014:00:59،
59
27
و باز هم یک طرح شکست خورده ...
علی: 1394/6/2014:08:30،
62
29
طرح بدون تفکر همین میشه.
مازیار: 1394/6/2014:11:35،
75
29
طرح ترافیکی که خریدنی باشه معلومه هدفش رفع آلودگی هوا نیست درآمد هست .
تالو: 1394/6/2015:15:54،
70
30
شکست نخورد پول توش نبود
نیما: 1394/6/2015:31:27،
82
24
به جای گذاشتن این طرح های مسخره، ماشین های به روز وارد کنین که آلودگی هوا کمتر بشه.
محمدرضا: 1394/6/2016:02:17،
42
28
کیفیته خودروها افتضاح
کیفیته بنزین ها افتضاح

100 سال دیگه ام به این منوال جلو بریم همینه.
امین69: 1394/6/2017:10:20،
40
14
از اولشم معلوم بود شکست میخوره، آخه من که برای رسیدن به سرکارم مجبورم از ماشین شخصی استفاده کنم چطوری هر روز درمیان 2تا ماشین واسه خودم جور بکنم!؟ این طرف فقط برای پر کردن جیب .... بود؛ اگه میخواستن هوارو پاک بکنن خیلی کارها میتونستن انجام بدن از جمله ارزان کردن ماشین و موتور با کیفیت و...
reza: 1394/6/2017:20:27،
28
32
با توجه به آمار دقیق گرفته شده آلودگی هوا ناشی از خطای انسانی است
خودشم: 1394/6/2017:34:01،
34
14
تعرفه واقعی رو صفر کنین برای خودرو های برقی و هیبریدی دیگه قیمتشون 100 میلیون نمیشه حتی میتونن برای این خودروها تسهیلات هم بزارن تا همه بتونن بخرن و در محدوده طرح ترافیک تردد کنن
مهران: 1394/6/2109:05:27،
25
16
عزیزم تعرفه خودرو برقی هیبریدی سفر هست همین الان!!!!!
رضا: 1394/6/2018:13:01،
36
28
کدوم طرح تو این مملکت شکست نخورد که این دیمیش باشه؟خخخخخخخخ
کامی: 1394/6/2018:19:43،
36
28
فقط باعث شد یه سری دو ماشینه بشن که یکیشم حتما پرایده یا تیبا و فروش خودرو سازا رفت بالا
مهزیار: 1394/6/2019:28:06،
40
36
مشکل اینجاست که این دوستانی که توی شهرداری و شورای شهر در مورد این قضیه دارند تصمیم گیری میکنند خودشون توی خیابون های این شهر قدم نمیزنند نمی دونند مشکلات از کجاست ... نمیدونند که همون اتوبوس BRT که انقدر بهش اصرار دارید موقع حرکت کردن با یه گاز دادن چنان الودگی ای به هوا تزریق میکنه که تا 7 الی8 دقیقه تون منطقه هواش سیاه رنگه با مثلا نمیدونند نیم بیشتری از این همین تاکسی هایی که دارند تردد میکنند در مناطق مرکزی شهر، یورو چهار که هیچی یورو 3 هم ندارن پس خودشون عامل آلودگی اند .از طرفی ام الحق و انصاف این مترو واقعا خیلی کمک میکنه به ترافیک و بهبود آلودگی شهر پس باید به فکر گسترش هر چه زودتر خطوط مترو باشیم....خیلی مشخص هستش خیلی از طرح هایی که اجرایی میشه بیشتر به نیت کسب در آمد هست امیدوارم که طرح بعدی به بهبود آلودگی تهران کمک کنه
خودشم: 1394/6/2115:49:17،
17
19
یعنی شما میگی اتوبوس با 100 نفر مسافر از 100تا اتومبیل تک سرنشین بیشتر الودگی داره؟
آرش: 1394/6/2100:53:58،
33
15
به جای تولید آت و آشغالهای از رده خارج مثل پراید و تیبا و پژوهای چینی، تویوتا یاریس و پیکانتو و فیات پاندا و ... بیارید تا یکبار برای همیشه هوای تهران و شهرهای بزرگ، رنگ تمیزی به خودشون ببینن.
k : 1394/6/2108:13:25،
33
28
هر طرحی میخوان اجرا کنن هی میگن فلان کشورا انجانم دادن عجب طرحی عین یارانه ها و و همین زوج و فرد بعد چند وقت که میخوان برش دارن میگن تو همه جای دنیا شکست خورده شده مصیبت دولت پس شمای بی سواد بی جا میکنی طرحی که ازش خبر نداری اجرا میکنی مردم کردن موش ازمایشگاهی فقط میگردن ببین چجور میشه از ملت پول دراورد
ملك: 1394/6/2110:19:30،
35
28
اين طرح بخاطر آلودگي هوا و اين حرفا نيست. بخاطر كسب در آمد هست و اصلا هم شكست نخورده ماشااله دوربينا فعالند و داره جيب رو پر ميكنه. بعد چه طرح و زوج و فرد و چه طرح اصلي ترافيك چجوريه كه پول بدي آزاده و هوا آلوده نميشه. كلا ميگن پول داري بيا پول نداري بمير.
رامین: 1394/6/2111:02:04،
28
13
از اولش هم معلوم بود
همه دو تا ماشین دارن یکی با پلاک زوج یکی فرد چه فرقی میکه آقای قانون گذار ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار