کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار حداقل 3200 تومان مي‌ارزد

کدخبر:۱۲۰۳۱شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۴:۱۱۳۰۹۱ بازدید

اين ديگر براي ما تبديل به يك قاعده شده است كه با هر فرازونشيبي در فضاي سياست داخلي يا خارجي ايران، موجي از گمانه‌زني‌ها در مورد قيمت آتي ...

اين ديگر براي ما تبديل به يك قاعده شده است كه با هر فرازونشيبي در فضاي سياست داخلي يا خارجي ايران، موجي از گمانه‌زني‌ها در مورد قيمت آتي دلار در بين فعالان اقتصادي ايجاد شود. درحال حاضر هم با افزايش احتمال حصول توافق نهايي بين ايران و گروه 1+5 تا پايان ماه ژوئن در مورد پرونده هسته‌يي ايران، پيش‌بيني‌هاي مختلف با ارقام بسيار متفاوتي در زمينه وضعيت بازار ارز و به خصوص قيمت آتي دلار پس از توافق احتمالي صورت پذيرفته است.

به گزارش تعادل , برخي سقوط قابل توجه قيمت را درصورت حصول توافق نهايي قطعي دانسته و برخي ديگر از كارشناسان، سطح حمايت 3000تومان را براي دلار آنقدر قوي مي‌دانند كه عبور از اين سطح حمايتي را حتي براي يك دوره زماني ميان‌مدت قابل پيش‌بيني ندانسته‌اند. ولي يك سوال، آيا واقعا تعيين ارزش واقعي برابري دلار و ريال يا حداقل تعيين كف ارزش برابري آنها قابل محاسبه بوده يا اينكه همه‌چيز فارغ از محاسبات به نرخ تعادلي خريدوفروش در بازار آزاد بستگي دارد؟
 

 استفاده از مفهوم برابري قدرت خريد

واقعيت اين است كه محاسبه ارزش واقعي برابري ارزهاي مختلف، انجام‌شدني است و روش‌هاي متفاوتي نيز در اين زمينه وجود دارد.

اكثر اين روش‌ها به نوعي برگرفته از مفهوم شاخص برابري قدرت خريد

(Purchasing Power Parity) كه اختصارا PPP ناميده مي‌شود بوده يا تعميم يا تركيب اين روش با ساير شيوه‌هاي تحليلي و محاسباتي است. در PPP به روش مطلق، نسبت هزينه‌هاي دو سبد كالاي يكسان در دوكشور برحسب پول‌هاي ملي و با لحاظ كردن وزن‌هاي هزينه محاسبه شده كه اين نسبت معرف ارزش برابري آن دو واحد پولي خواهد بود. البته بايد توجه داشت كه قيمت‌هاي واقعي مبادلاتي ارز در بازار به علت شرايط خاص عرضه و تقاضا يا دخالت‌ها و كنترل‌هاي دولتي مي‌تواند بيشتر يا كمتر از اين شاخص باشد. هرچند كه براساس تئوري برابري قدرت خريد، نرخ‌هاي مبادله‌هايي در بازار ارز در نهايت به سمت PPP ميل خواهد كرد.

در رابطه با تعيين ارزش واقعي برابري دلار و ريال، عوامل متعددي باعث مي‌شود تا محاسبه شاخص  ppp براي اين دو واحد پولي با دشواري روبه‌رو شده و حتي شايد بتوان گفت محاسبه علمي و دقيق اين شاخص را تا حدودي غيرممكن كرده است. ازجمله اين عوامل محدوديت‌زا، وجود ساختارهاي اقتصادي، مالي، تجاري و قانوني متفاوت در كشورهاي ايران و ايالات متحده امريكا و همچنين عدم وجود همانندي كافي در اكثر سبدهاي اقلام انتخابي مورد استفاده در دوكشور است كه باعث مي‌شود هزينه‌هاي جانبي بسيار متفاوتي بر مجموعه كالاهاي يكسان يا مشابه وارد شده و شاخصي كه بدين‌ترتيب به دست مي‌آيد. علاوه بر محاسبه نسبت برابري قدرت خريد، نسبت تفاوت كيفيت را نيز شامل شود و در نتيجه صحت نتايج حاصل مخدوش خواهد شد. همچنين از آنجا كه محاسبه شاخص PPP، نظير بسياري ديگر از محاسبات اقتصادي نيازمند اطلاعات بنيادي صحيح و شفاف از اجزاي اقتصادي كشورهاي مورد مطالعه است. لذا در دسترس نبودن اطلاعات پايه‌يي درست و قابل اتكا از پارامترهاي اقتصادي خرد و كلان ايران، ازجمله درموضوعاتي كه با شاخص بهاي مصرف‌كننده (CPI) در دوره‌هاي زماني مختلف در ارتباط است، مشكل ديگري است كه روند محاسبه قدرت برابري خريد را دشوارتر مي‌كند.
 

 تعيين سال پايه و نرخ مبنا

به‌دليل مشكلات پيش گفته، مي‌توان با استفاده از مفهوم PPP، از روش ديگري در تعيين ارزش برابري دلار در برابر ريال استفاده كرد. در اين روش، سال1356 به‌عنوان سال پايه و قيمت دلار در بازار آزاد در اين سال به‌عنوان نرخ مبنا درنظر گرفته شده و تاثيرات تورمي سال‌هاي آتي در دوكشور ايران و امريكا در آن لحاظ مي‌شود.

انتخاب سال1356 به‌عنوان سال پايه به دو دليل است اولا اينكه قبل از آغاز انقلاب اسلامي و پيش از شروع بسياري از تحولات تاثيرگذار سياسي و اقتصادي داخلي و بين‌المللي از قبيل جنگ تحميلي و تحريم‌هاي ناعادلانه بوده و از اين حيث مبناي مناسبي جهت مقايسه است و ثانيا اينكه در اين سال به نسبت سال‌هاي پس از آن، كمترين دخالت‌هاي دولتي جهت دستكاري قيمت دربازار داخلي عرضه و تقاضاي دلار صورت پذيرفته و لذا مي‌توان پذيرفت كه طبق «تئوري برابري قدرت خريد»، قيمت‌هاي بازار و نرخ‌هاي مبادله‌ها در سال مذكور درحد قابل قبولي به شاخص PPP ميل كرده است و بنابراين از اين جهت نيز انتخاب سال1356 به‌عنوان سال پايه قابل دفاع است.


 نحوه اعمال تاثيرات تورمي

بعد از انتخاب نرخ مبنا، مساله‌ بعدي، اعمال تاثيرات تورمي است.

در رابطه با نرخ تورم سالانه ايالات متحده، استفاده از ارقام رسمي ارايه شده در رابطه با CPI اين كشور قابل اتكا است و در محاسبات ذيل از همين اطلاعات استفاده شده است. ولي در رابطه با تغييرات تورمي در ايران، لازم است تا از مبنايي غير از شاخص تورم ارايه شده توسط بانك مركزي استفاده شود چراكه در بسياري از سال‌هاي مورد بررسي، به علل متعدد ازجمله فرازونشيب‌هاي فراوان سياسي، اجتماعي و اقتصادي و همچنين سلايق حاكميتي و اقتصادي دولت‌هاي مختلف، شاخص تورم اعلام شده توسط بانك مركزي در بسياري از مواقع دقيق و منطبق بر واقعيت نبوده به نحوي كه حتي برخي از صاحب‌نظران تعبير آمار دستكاري شده را براي اين موضوع مناسب‌تر ديده‌اند و به اين دليل، شاخص تورم بانك مركزي در محاسبات موضوع بحث ما قابل استفاده نيست. براي رفع اين نقيصه دو راه وجود دارد:

1- تجديد محاسبه CPI توسط نهادي معتبر.

2- استفاده از يك شاخص جديد غير از شاخص تورم كه بتواند مستقلا يا با ضميمه كردن تفاسير لازم در برگيرنده تغييرات تورمي باشد. در رابطه با راه‌حل اول، به علت در دسترس نبودن اطلاعات كامل كالاها و خدمات مصرفي، اطلاعات هزينه‌هاي خانوار و وزن‌هاي هزينه براي تمام سال‌هاي مورد بحث جهت مراجع مستقل، به هيچ عنوان امكان تجديد محاسبه نرخ تورم براي تك‌تك سال‌هاي مذكور توسط اين مراجع وجود نخواهد داشت. بنابراين راه اول عملا قابل انجام نخواهد بود. ولي راه‌حل دوم به روش‌هاي مختلف قابل انجام است. روشي كه در محاسبات ذيل از آن بهره گرفته شده، اين است كه به جاي استفاده از شاخص تورم، از تغييرات سالانه حداقل حقوق موضوع قانون كار كه همه ساله توسط شوراي عالي كار اعلام مي‌شود، استفاده شود. به اين منظور شاخصي جديد به نام «شاخص افزايش حداقل حقوق» تعريف شده و در آن با مبنا قراردادن مبلغ حداقل حقوق در سال1356 با عدد شاخص 100، افزايش‌هاي حقوق در سال‌هاي بعد در شاخص مذكور لحاظ شده است. البته يقينا «شاخص حداقل حقوق»، نمايشگر دقيق تغييرات تورمي نيست ولي مي‌توان يك تفسير قابل قبول را به آن ضميمه كرد و آن اينكه طبق نظر بسياري از صاحب‌نظران مستقل اقتصادي و نهادهاي كارگري، افزايش‌هاي سالانه حقوق موضوع ماده 41 قانون كار، نتوانسته قدرت خريد حداقل حقوق را در سطح سنوات قبل نگهدارد كه البته به‌نظر ما نيز اين نظر، فرضي صحيح، قابل اتكا و قابل اثبات است و بنابراين تغييرات تورمي واقعي (و نه رسمي) در سال‌هاي مورد بحث بيشتر از تغييرات منعكس در «شاخص حداقل حقوق» است لذا با اعمال تغييرات حاصل از اين شاخص در نرخ مبناي دلار، كف قيمتي دلار در برابر حداقل حقوق (و نه ارزش واقعي آن) به دست خواهد آمد.

 

 توضيحات جدول و برخي نتايج

1- اطلاعات شاخص بهاي كالا و خدمات مصرفي و نرخ تورم ايران مربوط به دوره 56 تا 93 از آخرين گزارش مديريت كل آمارهاي اقتصادي بانك مركزي استخراج شده است.

2- به دليل نياز به وجود اطلاعات مقايسه‌يي در مورد CPI  سال 94 ايران و سال 2015 ايالات متحده، گمانه‏زني در مورد اين اطلاعات به اين ترتيب انجام شده است:

در مورد نرخ تورم سال 94 ايران، نرخ تورم سال 93 عينا براي اين سال نيز در نظر گرفته شده است.

در مورد نرخ تورم سال 2015 ايالات متحده با توجه به كاهش چشمگير ميانگين نرخ تورم در سه ماهه اول سال 2015 نسبت به دوره مشابه در سال ميلادي قبل (ميانگين تورم سه ماهه اول سال 2015 امريكا 0.063-درصد و ميانگين دوره مشابه در سال قبل 1.41درصد بوده است) و با در نظر گرفتن ميانگين نرخ تورم 12ماهه سال 2014 به ميزان 1.62درصد و با لحاظ كردن تاثيرات كاهش جهاني قيمت نفت، گمانه‌زني نرخ تورم سال 2015 ايالات متحده به ميزان 0.9درصد در محاسبات لحاظ شده است.

البته لازم به ذكر است كه هرچند برخي صاحب‌نظران پيش‌بيني خود از نرخ تورم سال 2015 امريكا را حدود 2درصد اعلام كرده‌اند مثل نشريه اكونوميست كه در ويژه‌نامه سال 2015 نرخ تورم اين كشور در سال جاري را 2.3درصد برآورد كرده است ولي به هر حال اثر اختلاف احتمالي تورم پيش‌بيني شده در سال 2015 با تورم واقعي در محاسبات موضوع بحث ما قابل اغماض مي‌باشد.

3- شاخص‌هاي حداقل حقوق و تورم ايران و تورم ايالات متحده با مبنا قرار دادن شاخص 100 جهت سال پايه (1356شمسي و 1977ميلادي) تجديد محاسبه شده است.

4- حداقل حقوق ماهانه در سال 56 مبلغ 5400 ريال و در سال اخير 7124250 ريال است و «شاخص حداقل حقوق» نيز در اين بازه از 100 به 131931 افزايش يافته كه بيانگر افزايش 1319 برابري مي‌باشد. در همين دوره شاخص تورم ايران و ايالات متحده به ترتيب 758 و 3.94 برابر شده است. با اين حساب در پايان دوره و در سال 94 افزايش «شاخص حداقل حقوق» 334.32 برابر بيشتر از شاخص تورم ايالات متحده مي‌باشد و با در نظر گرفتن قيمت دلار بازار آزاد در سال 56 به مبلغ 96ريال، كف ارزش دلار در سال جاري 32095 ريال به دست مي‌آيد.

در پايان توجه به اين مطلب ضروري است كه نرخ حدود 3200 توماني دلار كه از طريق محاسبات بالا به دست آمده است، كف و حداقل ارزش برابري دلار و ريال است زيرا اولا در اين محاسبات، قيمت دلار در بازار آزاد در سال 56 را به عنوان قيمتي كه در آن سال در حد قابل قبولي به PPP ميل كرده است لحاظ كرده‌ايم حال اگر سال مبنا را يكي ديگر از سال‌هاي دهه 50 و قبل از سال 1356 در نظر بگيريم به علت تفاوت نرخ تورم داخلي و خارجي در سال‌هاي دهه 50 نتيجتا نرخ دلار بيش از اين مبلغ خواهد شد و ثانيا اينكه با توجه به قابل اثبات بودن فرض كاهش قدرت خريد حداقل حقوق در سال‌هاي مورد بررسي لذا افزايش شاخص واقعي CPI (و نه شاخص تورم اعلام شده توسط بانك مركزي) بيش از شاخص حداقل حقوق است بنابراين در صورت استفاده از شاخص واقعي CPI قيمت دلار بيش از عدد محاسبه شده به دست خواهد آمد. بنابراين با پذيرش فرض‌هاي پيش‌گفته، گمانه‌زني‌هايي كه ارزش واقعي دلار در بازار آزاد را كمتر از اين كف قيمتي ارزيابي كرده‌اند، صحيح نخواهند بود.
 

p17tic5f5p1t3uiv9wab.png

یاسر معتمدی محمدیان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/3/208:32:21،
89
53
فرمول ppp درمورد کشور ایران صدق نمیکند عدم توافق و تحریم ها در زمان آقای احمدی نژاد باعث بالا رفتن بیش از حد نرخ دلار شد.حالا برداشته شدن تحریمها و توافق باید نتیجه عکس بدهد.در غیره این صورت یه جای کار میلنگه...
تک نرخی: 1394/3/208:57:15،
65
49
پس دلار را روی ۳۲۰۰ تومان تک نرخی میکنند .
کارگر: 1394/3/211:39:54،
62
49
دلار 3200 نمی ارزه! پول ما 1/3200 دلار می ارزه!!!
علی: 1394/3/211:46:51،
55
40
کاش امار رو حداقل از 20 سال قبل از سال 1357 هم می دادید تا دوستان تفاوت رو قبل و بعد ببینند و بیشتر از کرده تأسف بخورند...
لولو: 1394/3/212:00:03،
53
62
اگه به من میگم دلارپشیز هم نمی ارزه!!¡¡
عمو شهرام: 1394/3/212:54:02،
57
44
3200 تومان غلطه 32000ریال یعمی به قول خانم یا آقای کارگر (عزیز ) 1/32000 ( به نظر من پول پوستشه !! )
پريا: 1394/3/311:47:45،
38
35
اين فرمول تو مملكت ما اجرا نميشه و نخواهد شد دقيقا مثل همون قانون كپي رايت....به همين زودي نرخ دلار ميره رو 5000 تومان
جنگ ايران و عربستان
سام: 1394/3/208:35:24،
77
49
سیاستهای اشتباه دولت باعث گرانی دلار میباشد نه تحریم های وضع شده.
فرانس سوار: 1394/3/208:37:31،
85
59
دلاربايد٧٠ريال بشه.دراين صورت مجددأايرانيها به عزت وسربلندي ميرسن.
هادی: 1394/3/209:00:03،
50
46
هرگونه نوسان غیر طبیعی در نرخ برابری ارز همواره تبعات مخربی رو در اقتصاد ایجاد خواهد کرد . نمونه های این نوسانات در قطعنامه 598 و دولت های آقایان هاشمی و احمدی نژاد چه هنگام نزول ارزش پول ملی و چه هنگام تقویت آن رو تجربه کرده ایم. در صورتی که بانک مرکزی بصورت معقولانه و متناسب با کشش اقتصاد داخلی بتواند نرخ های ارز رو مدیریت کند و تفاوت قیمت بازار آزاد ارز را به قیمت اعلامی خود نزدیک نماید همانند آنچه در دولت اصلاحات اتفاق افتاد اقتصاد ایران در مسیر شکوفایی و رونق قرار خواهد گرفت.
!: 1394/3/211:00:32،
59
18
مدیریت کجا بود در عرض 60 روز از سال نرخ دلار را از 2650 تومن به 2850 رسانده و تخته گاز دار قیمت را بالا می برد و فعلا که بانک مرکزی قانون را زیر پا گذاشته و و تا اینجای کار دلار با نرخ مصوب 2850 تومن را 2870 می فروشد
کریم: 1394/3/213:59:58،
50
46
قیمت دلار 3200 تومان حداقل مقداری که باید باشه ، با توجه به تورم کشور چنانچه نرخ دلار بخواد در این حدود باشه مجددا شاهد سرازیر شدن انواع کالاهای خارجی خواهیم بود و تولید کنندگان داخلی حتی در اقلام مصرفی عملا ورشکسته خواهند بود.برام خیلی جالبه که حتی در روستاهایی که درامد ماهیانه شون 300 یا 400 هزار تومنه انواع شامپو، مواد غذایی و ... خارجی به وفور پیدا میشه.
تثبیت نرخ دلار یعنی تولید کننده داخلی تورم بهش تحمیل میشه ولی به تولید کننده خارجی سوبسید داده بشه!
البته دولت باید برنامه هایی در خصوص مسکن ارزان، خدمات بهداشت و درمان رایگان و حمایت از صنایع وکشاورزی و حمایت از اقشار آسیب پذیر رو اجرا کنه.
ناصر: 1394/3/209:17:34،
102
46
هیچ انتظاری از ایران نداشته باشین.چون داره سرپرستی 4-5 تا کشور گرسنه رو میکنه و ملت خودش گرسنه ترن!
آرمین: 1394/3/210:21:41،
72
38
دقیقا .البته نه فقط سرپرستی .بلکه ما داریم در این کشورها جنگ نیابتی هم میکنیم .فراموش نکنید ما الان در سوریه و یمن و عراق و تا حدودی هم در لبنان در حال جنگ نیابتی هستیم .
و تا وقتی ده ها میلیارد دلار در این راه ها پول خرج بشه .معلومه که مردم رنگ آرامش و رفاه را نخواهند دید
عسگراولادي: 1394/3/209:18:25،
53
39
تا زماني كه ارزش واحد پولي ايران بيشتر نشود سرمايه گذاري شركتها و افراد خارجي در كشور مساوي با تاراج و نابودي وجب به وجب اين سرزمين خواهد شد من تعجب مي كنم از اين دولت مردان هيچ كس اين را نمي داند؟ بابا فردا روزي اگر تحريمها برداشته شود و سيل خارجي ها براي سرمايه گذاري به سوي ايران راه بيفتد اين وسط چه كسي ضرر مي كند .
تا وقتي كه دلار 990 تومان بود در بازارچه هاي مشترك مرزي هر نفر خارجي نهايت مي توانست چند شانه تخم مرغ و چند بسته نان و اجناس خيلي جزئي خريداري كند ولي از وقتي دلار بالاي 3000 تومان رفت هر نفر خارجي قدرت خريدش سه برابر شد و باعث گراني وحشتناك و كمبود اجناس در اين مناطق شده است
حسین: 1394/3/209:25:41،
49
41
در رابطه با جدول ارائه شده ، من خود قیمت دلار را در سال 1365 که حدود 70 تومان بود به یاد دارم که در جدول شما 212 ریال آمده ؟! در سال 1370 هم دلار حدود 140 تومان بود که در جدول شما 398 ریال آمده که یک جای کار غلط است و شاید فقط شانسی برای سال 94 درست در آمده.
کی به کیه: 1394/3/209:28:35،
67
47
بر اساس فرمول پخ پخ پخ دلار حداقل ۷۰۰۰ تومانه
نیکو: 1394/3/210:07:54،
53
43
ببینید تورا به خدا ان موقع که داره قیمت دلار میره بالا از این فرمولا هیچ خبری نیست ، کارشناسای ایران جیب بانک مرکزی و..... همه مردن ، ولی الان چون احتمال توافق وازاد سازی 130 میلیارد پول بلوکه شده ایران هست .حالا فرمول ونظرات کارشناسی که از توی قوطی در میارن . که دلار را به قیمتی نگه دارند که زیان نکنند.
سردرگم: 1394/3/211:45:47،
57
42
از سال 1389 تا 1392 ارزش همه چیز در ایران 3 برابر شد که این به خاطر 3 برابر شدن ارزش دلار بود اما جای بسی شگفتی است که درصد تورم در این سه سال به 70 درصد هم نمیرسد
خداییش آمار از خودشون در میکنن
خودتونین
پابند به وعده: 1394/3/212:01:43،
49
46
ارزش پول هرکشوری غرور ملی مردم همان کشوره، آقای روحانی یکی ازشعارهای اصلی انتخاباتیش افزایش ارزش پول کشور بود واگر این اتفاق محقق نشه ایشان خلف وعده کرده و این یعنی به هیچ یک از وعده هاش نباید اطمینان کرد، حالا مردم منتظرندببیننداین وعده عملی میشه یا نه
کریم: 1394/3/300:37:07،
44
34
دلواپس عزیز روحانی کجای صحبتاش گفت نرخ برابری ریال در برابر دلار رو میارم پایین !!! در ضمن در هیچ کجای دنیا یک همچن ارتباطی بین ارزش پول و غرور ملی وجود نداره نمونش ترکیه ارزش پولشون داره میاد پایین ولی غرورشون هر روز میره بالا. شما از طرف خودت صحبت کن نه از طرف مردم...
هوشیار: 1394/3/212:14:10،
52
40
آقای دکتر روحانی در دوران تبلیغات انتخاباتی سه تا وعده اصلی به مردم دادند ومردم هم به همین خاطر به ایشان رای دادند 1-رفع تحریمها 2-تقویت ارزش پول کشور 3-اعتبارپاسپورت ایرانی درمورد رفع تحریمها انصافا تلاش ایشان وآقای دکترظریف مشهوده وامیدواریم هرچه زودتربه نتیجه برسه ورفع بشه ولی متاسفانه در دوتای بعدی بخصوص ارزش پول کشور وعده ها نه تنها عملی نشده بلکه به عقب هم رفته وقیمت ارز بالا رفته،من وبسیاری دیگراز مردم به امید تحقق تمام این وعده ها به ایشان رای دادیم امیدوارم فراموش نکنه، واقعا آدم احساس خجالت میکنه وقتی میبینه ارزش پول افغانستان ،عراق وبسیاری ازکشورهای دیگری که از ایران بسیار عقبتر هستند از پول ایران باارزش تره!!!!
محمدرضا: 1394/3/212:36:48،
46
55
آقای کاسب تحریم من هم با شما موافقم که 3200 تومان قیمت کفه!! و قیمت رو باید به سقف برسونید تا یه چیزی هم برا شما بمونه !
زمین و زمان را بهم دوخته ای که بگی نباید دلار بیاد پایین ولی به امید خدا و کوری چشم شما میاد
مطمئن باشین 10000 تمن هم بشه چشم شما سیری نداره و همیشه دنبال مکیدن خون مردمید
ارمان: 1394/3/216:24:27،
38
43
ببخشید من یک سوال ازشما داشتم اینکه شما با اماروارقام می خواهید بگید که دلار نباید کمتر از 3200باشد وسعی می کنید که ما باور کنیم چه منظوری دارید مگر نه اینه شما ها می گفتید عرضه وتقاظاوهمه چیز رابازار معلوم می کنه حالا چی شده که با امار باید قیمت معلوم بشه (خجالت بکشید)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار