کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نتایج مذاکرات لوزان به روایت وزیران خارجه و بیانیه پایانی

کدخبر:۱۰۸۶۳جمعه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۱:۵۹۷۵۶۰ بازدید

بیانیه مطبوعاتی نشست مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 دیروز سرانجام درپی بیش از 8 روز مذاکره فشرده در لوزان سوییس منتشر شد و طرفین در نشست خبری درباره آن توضیح دادند.

عصر دیروز به وقت سوییس وزیران خارجه و مقامات ایران و شش کشور مذاکره کننده پس از بیش از هشت روز مذاکره فشرده در هتل بوریواژ، این هتل را به سمت دانشگاه پلی تکنیک لوزان ترک کردند تا در حضور صدها خبرنگار از رسانه های مختلف جهان نتایج مذاکرات خود را اعلام کنند.

در نشست خبری برگزار شده در این دانشگاه ابتدا فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قرائت بیانیه مطبوعاتی مشترک گفت : باتصویب یک قطعنامه جدید در شورای امنیت سازمان ملل متحد، همه قطعنامه های پیشین این شورا درباره برنامه هسته ای ایران لغو خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت: براساس این راه حل ها میزان غنی سازی اورانیوم محدود خواهد شد و تجهیزات غنی سازی در نطنز نخواهد بود و ایران متعهد می شود که بر اساس چارچوبی که دو طرف توافق کردند اقدام کند.

موگرینی ادامه داد: همکاری های بین المللی در راستای پژوهش و تشویق و یک مجموعه بین المللی به ایران کمک خواهد کرد برای تجهیزات آب سنگین اراک که سطح آن به سطح مورد نیاز فعالیت های نظامی نباشد.

وی گفت: برای بازرسی فعالیت های ایران و نیز با توجه به پروتکل الحاقی معاهده عدم گسترش سلاح های هسته ای ایران، یک نظام بازرسی طراحی خواهد شد.

موگرینی افزود: ایران در یک گام بین المللی استفاده صلح آمیز هسته ای و نیز امنیت هسته ای فعالیت خواهد کرد.

وی گفت: همه تحریم های هسته ای در چارچوب این توافق قرار خواهد گرفت و یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه های پیشین پایان خواهد داد.

ظریف بیانیه را قرائت کرد

پس از سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پشت تریبون قرار گرفت تا بیانیه را به زبان فارسی قرائت کند.

وی به این شرح سخن گفت: ما، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا، همراه با وزرای خارجه ۳ کشور اروپایی به اضافه ۳ (چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، آمریکا، بریتانیا و ایالات متحده) از ششم تا سیزدهم فروردین ۱۳۹۴ در سوئیس دیدار نمودیم.

همانطور که در آذرماه ۱۳۹۲ توافق کرده بودیم، ما به این منظور در اینجا گرد هم آمدیم تا راه حل هایی به منظور دستیابی به حل و فصل جامعی که ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین نموده و کلیه تحریم ها را به صورت کامل لغو نماید، پیدا کنیم.

امروز ما یک گام تعیین کننده برداشتیم: ما به راه حل هایی در مورد مولفه های مهم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتیم. این امر مدیون عزم سیاسی، حسن نیت و تلاش جدی همه طرف ها بوده است. اجازه فرمائید از همه هیات های نمایندگی به خاطر تلاش های خستگی ناپذیرشان تقدیر نماییم.

تصمیم امروز ما که مبانی مورد توافق برای متن نهایی برجام را پایه ریزی می کند بسیار مهم است. اکنون می توانیم مجددا نگارش متن توافق نهایی و ضمایم آن را با بهره گرفتن از راه حل هایی که در این چند روز به آنها دست یافته ایم، شروع کنیم.

همچنان که ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خود را دنبال می کند، سطح و ظرفیت غنی سازی و میزان ذخایر ایران برای دوره های زمانی مشخص، محدود خواهد شد و نطنز تنها مرکز غنی سازی ایران خواهد بود. تحقیق و توسعه غنی سازی در ایران بر روی ماشین های سانتریفیوژ بر اساس یک جدول زمانی و سطح توافق شده، انجام خواهد شد.

فوردو از یک سایت غنی سازی به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فن آوری تبدیل خواهد گردید. در این مرکز همکاری بین المللی در حوزه های تحقیق و توسعه ی مورد توافق مورد تشویق قرار خواهد گرفت. مواد شکافت پذیر در فوردو نخواهد بود.

رآکتور تحقیقاتی پیشرفته آب سنگین در اراک با همکاری مشترک بین المللی بازطراحی و نوسازی خواهد شد به گونه ای که پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی در آن تولید نگردد. بازفرآوری صورت نخواهد گرفت و سوخت مصرف شده صادر خواهد گردید. 

مجموعه تدابیری برای نظارت بر اجرای مفاد برجام شامل کد اصلاحی ۳.۱ و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مورد توافق واقع شده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی از فن آوری های مدرن نظارتی استفاده خواهد کرد و از دسترسی های توافق شده بیشتری از جمله به منظور روشن کردن موضوعات گذشته و حال برخوردار خواهد شد.

ایران در همکاری های بین المللی در حوزه انرژی هسته ای صلح آمیز مشارکت خواهد نمود که می تواند شامل ساخت نیروگاه های هسته ای و رآکتورهای تحقیقاتی شود. یک حوزه مهم دیگر، همکاری در زمینه ایمنی و امنیت هسته ای می باشد.

اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.

یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر خواهد شد که در آن برجام تائید شده، کلیه قطعنامه های قبلی مرتبط با موضوع هسته ای لغو خواهد گردید و برخی تدابیر محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی مورد توافق، لحاظ خواهد کرد.

ما در هفته ها و ماه های آینده، برای نگارش متن برجام شامل جزئیات فنی آن، در سطوح سیاسی و کارشناسی کار خواهیم کرد. ما خود را متعهد به تکمیل تلاش ها تا تاریخ ۱۱ تیرماه می دانیم. از دولت سوئیس به خاطر حمایت های سخاوتمندانه در میزبانی این مذاکرات تقدیر و تشکر می نمائیم. از خبرنگاران عزیز که در این مدت همراه ما بودند نیز سپاسگزاریم.

احتمال روایت های مختلف طرفها از متن تفاهم

ظریف سپس به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت .

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما تصمیم گرفتیم به طور مسئولانه وارد گفتگوهایی شویم و نگرانی های جامعه بین المللی را برطرف کنیم اظهار داشت: ما اعلام کرده ایم که فعالیت های ما صلح آمیز است و این تحریم ها علیه ملت ایران نه انسانی بوده و نه بر مبنای حقوق بشر است.

وی با اشاره به مفاد بیانیه مطبوعاتی امضا شده با ۵+۱ که به منزله تفاهم بر سر راه حل هایی برای نگارش برنامه جامع اقدام مشترک است، گفت: ما مباحث علمی و تحقیقاتی خود را ادامه می دهیم، رآکتورهای ما باید پیشرفته شوند و در رابطه با سانتریفیوژهای  فوردو نیز نسبت به امضای خودمان متعهد هستیم.

ظریف ادامه داد: ما بر روی فعالیت هایمان بر نطنز تمرکز می کنیم و از سوی دیگر تمام قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نیز باید برداشته شود و قطعنامه های تحریمی آمریکا که بخشی از آن مربوط به دولت آمریکا و بخشی دیگر که مربوط به کنگره است نیز باید برداشته شود؛ دانشگاه های ما باید بتوانند رقابت علمی داشته باشند و هیچ تحریمی نباید نسبت به دانشگاه های ما برقرار باشد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آنچه که تحت عنوان پنهان سازی هسته ای مطرح می شود دیدن نیمه خالی لیوان است و به نفع کسی نخواهد بود.

وی اظهار داشت: آنچه که امروز به عنوان راه حل های متفاوت برای رسیدن به این توافق جامع مورد توافق قرار گرفت، براساس یک دیدگاه مبتنی بر بازی برد-برد در شرایط بین المللی بوده که براساس آن تمام تحریم های غیرعادلانه علیه جمهوری اسلامی ایران باید لغو شود؛ همزمان برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد یافت ولی اقداماتی نیز برای ایجاد اطمینان در جامعه بین المللی انجام خواهد شد.

فعالیت ۱۰۰۰ سانتریفیوژ در فوردو بدون غنی سازی

وزیر خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به مفاد بیانیه مطبوعاتی تفاهم شده عنوان کرد: براساس این راه حل ها، تعدادی سانتریفیوژ در نطنز به غنی سازی خواهد پرداخت و بیش از ۱۰۰۰ سانتریفیوژ در  فوردو بدون اینکه غنی سازی کنند، فعالیت خواهند کرد؛ ممکن است از این سانتریفیوژها برای تولید ایزوتوپ های پایه در تحقیق و توسعه در حوزه های پیشرفته فیزیک هسته ای استفاده شود.

ظریف ادامه داد: رآکتور آب سنگین اراک نیز باقی خواهد ماند و با توجه به آخرین فناوری های دنیا بازطراحی خواهد شد؛ در این روند کشورهای دیگری نیز همراه ما خواهند بود.

وی افزود: در حوزه تولید سوخت نیروگاهی فعالیت های بین المللی ادامه خواهد یافت و در حوزه ساخت نیروگاه نیز همکاری با ایران آغاز خواهد شد؛ اینها حوزه هایی بوده که پیش از این برای همکاری با ایران، نسبت به آنها تردید وجود داشت.

ظریف خاطرنشان کرد: سایر تحریم هایی هم که اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته ای ایران وضع کرده، لغو خواهد شد.

ما به تعهدات دولت ها توجه می کنیم، نه روش های داخلی آنها

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به برداشت های مختلف از تعهدات دولت ها تاکید کرد: در این زمینه ما به تعهدات دولت ها با عنوان نمایندگان ملت ها توجه می کنیم و به روش های داخلی آنها اعتنایی نداریم؛ کلیه تحریم های شورای امنیت لغو خواهد شد و این یک موفقیت بزرگ خواهد بود.

ظریف ادامه داد: در سایر زمینه ها نیز باید طی ۳ ماه آینده به گفتگوها ادامه بدهیم، اما در رابطه با موضوعات اساسی توافق شده است.

وی تصریح کرد: همه شرکت کنندگان در این مذاکرات براساس نیازهای داخلی خود روایت هایی را از تفاهم صورت گرفته مطرح خواهند کرد، اما ما براساس آنچه مقام معظم رهبری تحت عنوان نرمش قهرمانانه مطرح کرده اند عمل می کنیم و توافق نهایی نیز تنها توافق ما خواهد بود که متناسب با نیاز مردم ایران انجام خواهد شد و به تایید شورای امنیت خواهد رسید.

هیچ چیز قطعی نیست

ظریف تاکید کرد: ما تا ۳ ماه آینده باید مذاکره کنیم تا متن توافق تدوین شود اما هیچ چیز فعلا قطعی نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از حمایت های مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و مردم ایران گفت: از تلاش های همه کسانی که در گذشته در بخش های مختلف کشورمان از جمله وزارت امور خارجه، شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی برای پیشبرد این هدف بزرگ تلاش کرده اند، تشکر می کنم و از مقام معظم رهبری نیز که همواره ما را مورد عنایت خودشان قرار داده اند سپاسگزارم.

وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران با بیان اینکه ایران هیچگاه نخواسته است خودش را از جامعه بین المللی دور کند گفت: برای ایران بسیار حیاتی و ضروری است که گام هایی را برای نشان دادن صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود بردارد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره رابطه ایران و آمریکا و مذاکره بر سر آن تصریح کرد: تلاشی که ما انجام داده ایم در موضوع هسته ای بوده است و روابط ایران و آمریکا یک بحث دیگر است؛ از طرف های مقابل نیز انتظار داریم که براساس حرف ها و امضاهایی که دارند عمل کنند و هرگونه مانع تراشی کار مذاکرات را خدشه دار می کند.

وی همچنین در رابطه با نقض تعهدات پیش بینی شده از سوی طرف های مقابل تاکید کرد: اقدامات متقابلی در صورت نقض تعهد پیش بینی شده که جمهوری اسلامی ایران در صورت مشاهده در دستور کار خواهد داشت.

لغو تحریم ها در چارچوب زمانی خاص

ظریف ادامه داد: امیدوارم کشورهای غربی که برخی از آنها سابقه مثبتی در ذهن مردم ما ندارند، این پیام را درک کنند که مردم ایران تسلیم فشار نخواهند شد؛ این مردم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و در انتخابات خود نیز نشان دادند، اهل تعامل و منطق و گفتگوی سازنده هستند؛ این مردم بسیار بزرگوار هستند و آمادگی دارند و رفتارها را نیز به دقت رصد می کنند تا ببینند چگونه نسبت به آنها عمل می شود.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس کسانی که از گذشته سابقه خوبی از خود بر جای نگذاشته اند از این فرصت استفاده کنند و گذشته را اصلاح کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ما یکسری نیازهای علمی در کشور داریم تاکید کرد: تمام این نیازها در چارچوب مشخص ادامه خواهد یافت و در کنار آنها منتظریم تا قطعنامه ای در شورای امنیت صادر شود که قطعنامه های قبلی را لغو کند.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که تمام تحریم ها در یک چارچوب زمانی خاص برداشته شود و این مشخصه اصلی توافق ما با ۵+۱ است که باید طی ۳ ماه آینده بر روی آنها بحث شود.

جان کری : لغو تحریم ها مرحله ای خواهد بود

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس خبری با بیان اینکه ما و شرکای‌مان در ١+٥ در این تفاهم به پارامترهایی دست یافته‌ایم، گفت: ما حاضر به قبول هر توافقی نیستیم و پارامترهای این توافق به صورت مرحله‌ای اجرا می‌شوند.

وی گفت که ایران دو سوم سانتریفیوژهایش را بر خواهد چید و نظارت بر ایران همیشگی خواهد بود.

کری ادامه داد: اگر به توافق دست یابیم مشخص می‌شود که برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است و صلح آمیز باقی خواهد ماند.

وی با بیان اینکه برخی زیرساختهای ایران برچیده خواهد شد مدعی شد مانع دستیابی به مواد مورد نیاز برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما امروز به فهم و درکی سیاسی دست یافتیم و این اساسی برای توافقی است که ۱۵ سال غنی سازی را متوقف می کند.

وی در ادامه به جزئیات توافق صورت گرفته پرداخت وگفت: ایران تنها در تاسیسات نطنز غنی سازی با درصد بسیاری پایینی را انجام خواهد داد.

کری افزود: در این تاسیسات نیز بازنگری های اساسی صورت خواهد گرفت. فوردو نیز به یک مرکزفن آوری تبدیل خواهد شد.

وی گفت: ایران نخواهد توانست پلوتونیوم مورد نیاز برای تولید بمب بسازد. ایران بر اساس توافق صورت گرفته تا ۱۵ سال آینده هیچ رآکتورآب سنگینی نخواهد ساخت.

کری افزود: نظارت شدید بر برنامه هسته ای ایران تا ۲۰ سال آینده تداوم خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ایران به تعهدات خود بر اساس برنامه اقدام مشترک عمل کرده گفت: تحریم ها علیه ایران به صورت تدریجی لغو خواهد شد و در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل نکند تحریم ها بازخواهد گشت.

کری گفت: فهم سیاسی که امروز به آن رسیدیم منجر به راه حلی می شود که توافق نهایی است. البته هنوز جزئیات زیادی باقی مانده که باید حل شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت: کار بسیاری در پیش داریم و کار فنی در پیش هست و تصمیم سیاسی هم باید گرفته شود.

وی افزود: در خصوص تحریم ها  لغو آنها مرحله ای خواهد بود و نیاز به فرصت است و تحریم‌ها به مذاکرات چند ماه آینده بستگی دارد و برداشته شدن تحریم‌ها زمان بندی دارد.

جزئیات بیشتر از توافق به روایت تیم هسته ای ایران

به گزارش مهر در آستانه این نشست خبری ، تیم مذاکراتی ایران جزئیاتی بیشتر از توافقات طرفین را منتشر کرد ، متنی که بخشهایی از آن در بیانیه مشترک مطبوعاتی درج نشده بود.

 در این متن منتشر شده آمده است جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، انگلیس وآلمان در چارچوب  عناصر مندرج در برنامه اقدام مشترک مورخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ و متعاقب فرایند طولانی مذاکراتی پیچیده و طولانی در ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی، به مجموعه ای از راه حل های لازم جهت نیل به برنامه جامع اقدام مشترک در شهر لوزان سویس دست یافتند.

مجموعه  متضمن این راه حل ها جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترک را فراهم خواهد ساخت. بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک با مبنا قرادادن این راه حل ها در آینده نزدیک آغاز خواهد گردید.

تداوم فعالیت های هسته ای در تمامی تاسیسات هسته ای

در چارچوب راه حل های موجود، هیچ یک از تاسیسات و فعالیت های مرتبط هسته ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی شود و فعالیت های هسته ای ایران در تمامی تاسیسات هسته ای از جمله نظنز، فردو، اصفهان و اراک  ادامه خواهد یافت.

این راه حل های جامع ،  ادامه برنامه غنی‌سازی در داخل کشور را  تضمین می کند و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران قادر خواهد بود مطابق مفاد برنامه جامع اقدام مشترک تولید صنعنی سوخت هسته ای خود را برای تامین سوخت نیروگاه های هسته ای ادامه دهد.

 بر اساس راه حل  به دست آمده ، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک  در خصوص برنامه غنی سازی ایران ۱۰ ساله خواهد بود. در طول این مدت، تعداد بیش از  ۵۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی شده در سطح ۶۷/۳  درصد ادامه خواهند داد.  ماشین های اضافه بر این تعداد و زیرساخت های مرتبط با آنها جهت جایگزینی با ماشین هایی که در طول این زمان آسیب می بینند جمع آوری و تحت نظارت آژانس نگهداری خواهد شد. همچنین ایران قادر خواهد بود ذخایر موجود مواد غنی شده خود را برای تولید مجتمع سوخت هسته ای  و یا صادرات آنها به بازارهای بین المللی در قبال خرید اورانیوم اختصاص دهد.

براساس راه حل های به دست آمده ایران برنامه تحقیق و توسعه خود را بر روی ماشین های پیشرفته ادامه خواهد داد و مراحل آغاز و تکمیل فرایند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهایIR-۴، IR-۵ ،۶IR- و IR-۸ را در طول دوره  زمانی ۱۰ ساله برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهد داد.

تبدیل  فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک

بر اساس راه حل های بدست آمده تاسیسات هسته ای  فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک  پیشرفته تبدیل خواهد شد.بیش از ۱۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ و تمامی زیرساخت آنها  در فردو حفظ و نگهداری خواهند شد که از این میان دو آبشار سانتریفیوژ در چرخش خواهند بود. همچنین نیمی از تاسیسات فردو با همکاری برخی از کشورهای(۱+۵) به انجام تحقیقات پیشرفته هسته ای و تولید ایزوتوپ های پایدار که مصارف مهمی در صنعت، کشاورزی و پزشکی دارد،  اختصاص پیدا می کند.

بازطراحی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک

مطابق راه حل های موجود؛ راکتور تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی خواهد ماند و با انجام بازطراحی ارتقاء یافته و روزآمد خواهد شد. در باز طراحی راکتور ضمن کاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، کارآیی راکتور اراک به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. بازطراحی راکتور اراک در چارچوب یک  برنامه زمان بندی مشخص و در قالب یک پروژه بین المللی مشترک تحت مدیریت ایران آغاز و پس از آن بلافاصله ساخت آن شروع و در چارچوب یک برنامه زمان بندی تکمیل خواهد شد. تولید سوخت رآکتور اراک و اعطای گواهی بین المللی سوخت راکتور از جمله موارد این همکاریهای بین المللی خواهد بود. از طرف دیگر، کارخانه تولید آب سنگین نیز مانند قبل به کار خود ادامه خواهد داد.

اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران

ایران در جهت شفافیت و اعتماد سازی به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را به صورت موقت اجرا نموده و در ادامه فرآیند تصویب این پروتکل طبق یک جدول زمانی در چارچوب اختیارات رییس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی  به تصویب خواهد رسید.

لغو تحریم های شورای امنیت

براساس راه حل های بدست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه امریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودور سازی فورا لغو خواهند شد. همچنین تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان ها، نهادهای دولتی و خصوصی تحت تحریم های مرتبط هسته ای ایران از جمله؛ بانک مرکزی، سایر موسسات مالی و بانکی، سوئیفت، کشتیرانی و هواپیمایی جمهوری اسلامی، کشتیرانی نفت به‌طور همه‌جانبه فورا برداشته خواهند شد. همچنین کشورهای عضو گروه (۱+۵) متعهد هستند از وضع تحریم های جدید در موضوع هسته ای خودداری نمایند.

همکاری های بین المللی برای ارتقای نیروگاه هسته ای ایران

همکاری های بین المللی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران از جمله با اعضای ۱+۵ در حوزه ساخت نیروگاه های هسته ای، راکتور تحقیقاتی، گداخت هسته ای، ایزوتوپ های پایدار، ایمنی هسته ای، پزشکی و کشاورزی هسته ای و ... امکان پذیر و ارتقاء پیدا خواهند کرد. بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک، دسترسی ایران به بازار جهانی، عرصه های تجاری، مالی، دانش فنی و انرژی نیز فراهم خواهد شد.

زمان بندی اجرا برنامه جامع اقدام مشترک

با پایان یافتن این مرحله از مذاکرات، تدوین پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک تا بازه زمانی ۱۰ تیر در آینده نزدیک آغاز خواهد شد. با نهایی شدن متن، برنامه جامع اقدام مشترک در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تایید قرار خواهد گرفت. جهت لازم الاجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک برای  تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، این قطعنامه همچون قطعنامه هایی که علیه ایران تصویب شده بودند تحت ماده ۴۱ فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب خواهد شد تا بتواند قطعنامه های قبلی را لغو کند.

طرف های برنامه جامع اقدام مشترک پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، به یک دوره زمانی آماده سازی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک نیاز خواهند داشت. پس از طی مرحله آماده سازی و همزمان با شروع به اجرای اقدامات هسته ای از سوی ایران در یک روز تعیین شده لغو تمامی تحریم ها به طور خودکار  به اجراء در خواهد آمد.

در چارچوب راه حل های به دست آمده ؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک در صورت نقض  تعهدات از سوی هر یک از طرف ها سازو کار لازم پیش بینی شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1394/1/1408:18:49،
61
141
اینا که تحریمی رو بر نداشتند که
محخد: 1394/1/1409:08:05،
83
39
خدایا شکرت
نادان: 1394/1/1409:18:49،
77
47
یه وام میخوان تو بانک بدن چند ماه طول میکشه حالا تحریم هارو یک شبه بردارن خوشال
جلال: 1394/1/1409:44:09،
45
45
اصلا خوندی؟ دقت کردی؟
soleimani: 1394/1/1409:44:13،
71
57
بیانیه میگه اگه تا یکسال دیگه به توافق طرح مشترک برسیم ! ودر همین راستا ایران راستی آزمائی کنه واگه همه چی درکنار هم قرار بگیره !تازه بعد از یکسال میتونیم باز هم تکرار میکنم میتونیم تحریم ها رو مرحله ای لغو کنیم ! مسخره کردند وعده سر خرمن میدن یعنی از حالا تایکسال دیگه باید توی خماری بمونیم !بعد تو این فاصله یک بز دیگه میرقصونند !
مرادي : 1394/1/1410:33:42،
106
66
با لغو تحريم ها
ماشين خارجي ارزان مي شود ++++++++
ماشين خارجي گران مي شود ---------------
محسن: 1394/1/1410:34:44،
37
107
مگه قرار بود بردارند؟ حیف شد دیگه ظریف تا تیر ماه نمیره اروپا تفریح و گردش
حسام: 1394/1/1410:57:42،
59
41
حالا گیریم ماشین خارجی ارزون بشه مثلاً الانترا به جای 120 بشه 115 یا 110 و سراتو نیو از 130 بیاد بشه 120 فرقی به حال تو و من داره؟
یعنی دیگه از فردا همه میتونن ماشین خارجی بخرن؟
درآمدها کمه این مشکل اصلیه
تقی: 1394/1/1410:58:24،
63
41
تازه الان رسیدیم سر نقطه صفر - صفر

جواب عقب افتادگی کشور تو این مدت رو کی میخواد بده ؟
حامد: 1394/1/1411:15:05،
44
45
آقای عزیز اول آدم خوب گوش میکنه یا خوب میخونه بعد اظهار نظر میکنه بلافاصله بعد از توافق قطعنامه ای صادر میشه که تمام قطعنامه های شورای امنیت وتحریمهای اروپارو بر میداره که از همه مهمتره مثل سو ئیفت و نفت میمونه تحریمهای آمریکا که زیاد مهم نیست و مرحله ای حذف میشه که همین انتظار هم میرفت .
خلاصه دوستان امسال و سال دیگه سال شکوفایی و رونق خواهد بود پیش بینی من برای امسال اینه
دلار 3000 تا 3100
شاخص بورس 80000
تورم 12 ٪
کارشناس: 1394/1/1414:41:16،
48
42
طبق اعلام کارشناسان 2 سال طول میکشه تا اقتصاد ایران به حالت عادی برگرده
دلواپسان حالا که تیرشون به سنگ خورده سعی دارن با بیان جملاتی مثل:
پراید که 7 میلیون نمیشه
بنزین که 100 نومن نمیشه
چیزی تو جیب مردم نمیره
انرژیی هسته ای رو از دست دادیم
توافق رو زیر سوال ببرن این ها از توافق ضرر میکنن و حاضرن لت گرسنه باشن تا سودشون کم نشه
مردم هوشیار باشید
hamed: 1394/1/1415:22:48،
46
40
خوش خیالی شما و اونا که میخونن واسم جالبه اولا قطعنامه ها اگه ملغا بشه تحریمی رفع نمیشه یعنی هنوز نمیتونیم نفت بفروشیم و اگه تحریم نفتو بردارن یعنی وارد شدن نفت بیشتر به بازار و کاهش قیمت بیشتر که باز چیزی گیرمون نمیاد ضمن اینکه قرار تحریمهای مرتبط با هسته ای برداشته بشه یعنی میتونن بگن این تحریمها به علت حقوق بشر و مسلمون بودن و انقلاب کردن وهزار تا دلیل دیگست نه هسته ای پس برداشته نمیشه کشورمون 2 میلیون باشه با اینا نشیم 80 میلیون
امير: 1394/1/1409:11:25،
69
127
فوردورو كردن مهد كودك
خخخخخخخخ
ببخشيد مدرسه
بدترين نوع مذاكرت بود
يكم اگه فكر كنيم متوجه باخته ٣-٠ خودمون ميشيم
نسخه اصلي صحبت هاي كري گوش كنيد متوجه شكست سنگينمون ميشين
ددی جوادتبریزی: 1394/1/1412:57:26،
50
37
اقا امیر ما 8سال پیش باخته بودیم نه الان .اونها چیزی نمیخواستند بدند صحبت سر این بود که اینها گندی که بالا اوردند چی میدهند.قرار نبود اونها چیزی بدهند اینهمه صحبت هم سر این بود که ما چی میخوایم بدیم وقتی یک بی خردی برای یک کشور بدون حساب و کتاب تصمیم میگیره وضع از این بهتر نمیشه .اینها بمب اتم میخواستند که کسی نگه بالای چشمت ابروست وهر کاری دلشون میخواست بکنند اونها هم نزاشتند ونمیزارند .کره شمالی را ببین چه ابلههایی هستند بمب اتم دارند ولی دارند یونجه میخورند کره جنوبی اسلحه هم نداره ولی دنیا را صاحبه .به این میگند کاردانی وسیاستمداری .دنیای گردن کلفتی خیلی وقته متروک شده.پس ناراحت نشو قرار بود ما پوئن بدیم که دستشان درد نکنه تا انجا که تونستند کم پوئن دادند وتشکر
حجت نان: 1394/1/1414:44:41،
29
42
دوست داشتی فردو بشه پادگان؟ چی دوست داشتی سردار؟
رضا: 1394/1/1409:13:00،
66
48
تبریک به همه .
مراد: 1394/1/1409:13:39،
57
35
ولی خوب بود
خوشبين: 1394/1/1409:38:12،
60
67
پس كلا ول معطليم
سامان: 1394/1/1409:40:32،
129
50
متشکریم از تو بابت همه چیز ... بابت خنده هایت ...
بابت ظریف بودنت ...
بابت اینکه درد کمرت مانع انجام وظیفه ات نشد...
بابت اینکه به ما آموختی سیاست و دیپلماسی ، داد و بیداد نیست ... حرف زدن و گاهی قدم زدن است...
به ما یاد دادی خنده هایت برای ماست تا دلمان قرص باشد و اخمهایت برای دشمنانمان ...
به ما یاد دادی دشمنی با امریکا را با احقاق حق و حقوق مردم کشورت نشان دهی نه با "مرگ بر امریکا ی دروغین بعضی بزرگانی که آقا زادهایشان مقیم آمریکا" هستن ...
ممنونم بابت اینکه با تمام کارهای که کردی دشمن از تو تعریف میکند و دوست زیرآب تو را میزند...
علی: 1394/1/1412:46:32،
34
58
شما کارمند وزارت امور خارجه نیستی احیانا؟ این همه نوشابه باز میکنی؟
آوا: 1394/1/1414:53:47،
44
42
یعنی واقعا فکر میکنی تصمیم گیرنده شخص ظریف و هیات همراهش بودن...اینا فقط در نقش مذاکره کننده منیات کس دیگه ای رو بیان می کردن..
مهدی: 1394/1/1409:48:11،
60
57
توافق نامه رو نمیشه برد برد دانست. این مفاد فعلا به سود کشورهای غربیه. امیدوارم در آینده یرداشتن تحریم ها باعث نشه پولای زیادی در کشور سرازیر شه و جیب برخی افراد رو پر کنه. باید خسته نباشید گفت به تیم هسته ای ایران
فرهاد: 1394/1/1410:01:10،
60
40
ایرانی با غیرت همینه همینه..مچکریم آقای ظریف.خدا قوت
رضا: 1394/1/1410:18:14،
50
33
از شنبه قيمت طلا و دلار ديدني، احتمالا دلار تا ٣١٠٠ بياد
محمد: 1394/1/1410:21:34،
34
41
حالا تا دو يه سال ديگه شاخص بورس ايران مثبته!!!
هادی: 1394/1/1410:23:05،
79
52
به احترام ظریف بلندشوید من به احترام ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺩ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩ .ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻋﻤﯿﻖ ﺗﺮﯾﻦ ﺷﮑﺎﻓﯽ ﮐﻪ ، ﺑﯿﻦ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞﻭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻪ ﺍﺳﺖ .ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺳﻨﮕﯿﻨﺘﺮﯾﻦ ﺿﺮﺑﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ﺧﻮﺭﺩﻩﺍﺳﺖ .ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺗﺮﺳﯽ ﮐﻪ ﺑﺮ ﺗﻦ ﺧﺎﻧﺪﺍﻥ ﺳﻌﻮﺩﯼ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩﺍﺳﺖ .ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻫﺮﺍﺳﯽ ﮐﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﻭﺟﻮﺩ ﺍﺭﺩﻭﻏﺎﻥ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ .ﻣﻦ ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻋﺰﺕ ﻣﻨﺪ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﻠﺖ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺗﻤﺎﻡ ﻗﺪﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺩ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩ .ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺍﻭ، ﺗﯿﻢ ﻫﻤﺮﺍﻫﺶ ﻭ ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻫﻤﻪﻣﺮﺩﻣﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻋﻘﻼﻧﯽ ﺧﺮﺩﺍﺩ 92 ﭼﻨﯿﻦﻟﺤﻈﺎﺗﯽ ﺭﺍ ﺭﻗﻢ ﺯﺩﻩ ﺍﻧﺪ
رئالیست: 1394/1/1411:43:29،
58
58
آرام هادی آرام!

هنوز زوده برای ظریف نوشابه باز کنی!

به مرور زمان خیلی چیزها روشن میشه.

mohamad: 1394/1/1413:38:08،
43
46
ما به احترام این مرد می ایستیم چه توافق نهایی صورت بگیره چه نگیره
علی: 1394/1/1410:28:27،
79
49
ظریف جان دوستت داریم. چون به فکر منافع مردم ایرانی نه اینکه مثل یه عده که به نام مردم فقط به فکر منافع خودشون هستند
ايران: 1394/1/1410:57:49،
53
49
اخه اون يه نفر كه منفي داده چي تو مغزشه كه منفي مى ده شايدم از اونايي كه از تحريم ملت سود ميبرده مرگ بر بابكان زنجاني و وطن فروشان
اجمد: 1394/1/1410:34:49،
40
46
به ملت بزرگ ایران تبریک بالاخره ملت ان چیزی که میخواست بدست اوردیعنی اینکه غنی سازی راخودمیکنیم ودست بسوی بیگانه که هدف ملت ایران بوددرازنخواهیم کرد
NSM: 1394/1/1410:35:31،
62
39
به نظر من قدم خیلی بزرگی بودش، اما باید کمب صبوری داشته باشیم، انشالله که وضعیت مردم روز به روز بهتر میشه...
امين: 1394/1/1410:39:42،
58
52
از شنبه كاهش دلار در بازار دلالان ديدن داره، اووووخ اووووخ.
ب: 1394/1/1412:41:36،
49
49
به همین خیال باش جوگیر
فرهاد: 1394/1/1410:49:50،
53
48
همین دیشب در روز سیزده بدر قیمت دلار واکنش نشان داد و تا 3200 پایین آمد.به امید بهروزی همه ی مردمانی که به فکر هموطنان خود هستند.ظریف برای ملت ملت برای ظریف.پاینده باشی
سياوش: 1394/1/1411:04:58،
50
41
حال پس از يك سال ضرر و كاهش شاخص بورس حالا ديگه نوبت افزايش و مثبت شدن مداوم شاخص بورسه&$@
نيما: 1394/1/1411:18:17،
40
23
بي تريد تحريمايي با اين همه ريشه يك شبه نمي تونه برداشته بشه. ولي گرفتن همين نتيجه واقعا دور از انتظار و حاصل توانايي بي نظير تيم مذاكره كننده بود. واقعا گل كاشتن. دستشون درد نكنه.
دلسوز: 1394/1/1411:25:53،
48
47
توافق خوب بود.
بیایید دست به دست هم بدهیم تا ایران اسلامی را بسازیم و تبدیل به یک مدینه فاظله کنیم.
انشاالله ایرانی مقتدر و علوی الگوی جهانی شود در هر زمینه ای: اقتصادی/ فرهنگی / سلامت و پاکی و ....
رکسانا : 1394/1/1411:57:28،
49
40
منهم با نظرات دوستان موافقم، صبوری کنیم باز هم.... ظریف و تیمش خرابکاری های گذشته رو درست میکنند، پس خسته نباشید بگیم و صبور باشیم
آشنا: 1394/1/1412:13:31،
26
45
مذاكرات به حال ما طبقه پايين هيچ تاثيري ندارد حالا ميخواد تحريم باشه يا نباشه مسولين بايد يه فكري به حال طبقه كم درآمد بكند.
رها: 1394/1/1413:39:37،
45
43
سلام دوستان
فکر کنم این مرگ بر امریکا گویان مفهوم مذاکره رو ندونن
باید هر در طرف کوتاه بیان تا به نتیجه برسیم ن اینکه ایران همه چیز داشته باشه هم غنی سازی هم لغو تحریم ها و هم.....امریکای ابر قدرت هم در این بین هیچ سودی نبره و فقط فقط توی این مدت خودش رو ضایع کرده باشه
همین ک به صورت محدود برای یک بازه زمانی مشخص هم میشه فعالیت هسته ای انجام خودش خوبه مگر اینکه بخواییم سلاح هسته ای بسازیم وفعالیت غیر صلح امیز انجام بدیم ک.....
ما ایرانی ها تا اتحاد رو یاد نگیریم ب هیچ چیز وهیچکجا نمیرسیم
حسینی: 1394/1/1414:23:05،
48
21
سلام.اینکه کپی ژنوبود.مانقددادیم نسیه هم نگرفتیم.ازالان میشه تناقض راتوبیانات دوطرف دید
از ما نامی نمانده: 1394/1/1414:33:30،
39
43
آرام هادی آرام! جمله بی ادبانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هنوز زوده برای ظریف نوشابه باز کنی! جمله تقلیدی .......

به مرور زمان خیلی چیزها روشن میشه. تو که معلومه تو تاریکی........
رئالیست تو اصلا بازی رو بلد نیستی ادای متفکرها رو هم در نیار تو فقط نوشابه باز کردن یاد گرفتی و جمله هایی که فهم تو رو نشون میده
آسيه: 1394/1/1415:12:56،
23
48
دمش گرم. عاشقتم ظرييييييف. انشالله توافقات به سرانجام برسه و دهن بعضيا بسته بشه.آمين
ناشناس: 1394/1/1416:43:56،
51
48
من به شما قول میدم کشورهای غربی به توافق ها عمل نمیکنه اونا فقط میخواستن که غنی سازی اورانیوم ایران از 20%به3%برسونن که بعده سه ماه این اتفاق میافته بعد این اتفاق به شما قول میدم هیچ کدوم از تحریم علیه ایران برنمیدارن تازه اضافه هم میکنن شایدم اصلا تهدید کردن
مهدی: 1394/1/1420:55:15،
49
39
همین که نرمش قهرمانانه وزیر امور خارجه آقای ظریف توانسته بین آمریکا واسراییل یک شکاف ایجاد کند جا دارد به تیم مذاکره کننده خسته نباشید بگیم.آقای ظریف متشکریم.
حمید: 1394/1/1509:04:55،
42
42
واقعا نقد بعضی از منتقدان نسبت به از دست دادن دست مایه تولید و غنی سازی و استفاده بهینه با این که چند شهید ارزشمند از دست دادیم برای جلب نظر یه عده ادم دروغگو بین المللی درسته ما الان نزدیک به 12 سال راجع به مذاکرات هسته ایی سرمایه ملی و هزینه هایی مالی و جانی گزافی پرداخت کردیم که انصافاً نباید همه امکانات خود را به امید وعدهای دورغین دولت هایی که نون روزشون از اسراییل میگیرند تعطیل کنیم
محمد: 1394/1/1510:08:51،
41
39
باید امیدوار بود همه چیز درست میشه...
ناشناس: 1394/1/1522:31:39،
24
37
هرکی موافق توافق ایران و امریکا توافق خوبی بود لایک کنه هر که موافق نیست رای منفی بده
بردیا: 1394/1/1808:46:13،
12
37
ببینید در نباید با امریکا مذاکره کرد این حرف امام است و دوم رهبری که به مذاکرات خوش بین نیستند و اینکه نیاید بر سر حقوق و حق یک ملت و داشته های ان مذاکره کرد خوب باید از ان پی تی خارج شد و اگر شما به متن بیاینه نگاه کنید این کلمات را میبینید تعهد commitment ,پایبندی adherece و قرارداد و این کلمات عینا برای ایران امده است و انها از کلمه تعلیق supension به جای supended استفاده شده معنی ان این است که تحریم های 180 روزه حذف شده تحریم های 12 ساله طبق قطعنامه جدید پابرجاست حال ببینید چه بر سر ما میاورند با این resolution جمع کردنقلب راکتور اراک عملا زیر ساخت infrastructureان از بین رفته و تا با حال کنونی رسیدن 5 سال نیاز دارد و همچنین سانتریوفوژها نسل 4و 5 6 7 8 نیز زمان زیادی نیاز دارد و علاوه بر هزینه زمان هم میخواهد لذا با هوشیاری یاید این کلمات را دوطرفه fبه کار برد
سینا: 1394/2/117:37:34،
27
24
بردیا جان اول من تو که فکت شیت را ندیدیم بعدش هیچگاه یک کشور یا چند کشور عضو پروژه های با فن اوری بالا و محرمانه نمی ایند حاصل ان را به راحتی در دسترس یک کشور قرار بدهند بعدش خودت میدانی نسل های پیشرفته سانتریوفوژ و غنی سازی و بازفراوری و تولید غلاف سوخت و حتی توکوماک در اختیار ما قرار دهند تازه راکتورهای نسل سوم و چهارم رآکتور EPR در فرانسه از سال 2007 ساخته خواهد شد و اولین اولین رآکتور این نسل را تشکیل میدهد که در سال 2012 از آن الکتریسیته برداشت خواهد شد . این رآکتور در ایمنی بیشتر طراحی میشود و 1600 مگا وات برق در برابر 900 مگاوات برق رآکتورهای معمول را ایجاد می کند . یک سری از این رآکتور ها را تشریح می کنیم :

1) رآکتور گاز توربین با خنک کنندهٔ هلیوم (GT-MHR) :خوب چیز طبیعی و دور انتظار و خواست بالایی است
بردیا: 1394/1/3117:20:18،
25
28
همه اینها در سایه اعتماد سازی است وگرنه مساله ما واقعا هسته ای نیست این مذاکرات برای توافق بر سر عدم توافق است اگه مساله اعتماد سازی بین طرفین گفتگو حل شود هیچگاه مذاکره نمیکنندNon-Proliferation Treatyدر بند دوم این ماده نیز آمده است: در تبادل تجهیزات، مواد و اطلاعات تکنولوژیک برای مقاصد صلح‌آمیز، استفاده از انرژی هسته‌ای در «حداکثر شکل»، تمام هم‌پیمانان حق مشارکت داشته و متعهد به تسهیل در انجام آن می‌شوند. هم پیمانانی که توان چنین اقدامی را دارند همچنین باید به شکل انفرادی یا همراه با دیگر دولت‌ها یا سازمان‌های بین‌المللی برای توسعه بیشتر استفاده از اشکال صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای،«خصوصاً» در قلمرو دولت‌های فاقد سلاح‌های هسته‌ای که وارد این پیمان شده‌اند، مشارکت ورزند. این مشارکت با عطف توجه به نیازهای «مناطق» در حال توسعه جهان، انجام می‌پذیرد.Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons
بردیا: 1394/2/108:45:21،
20
20
به طور صریح بند
ماده 2. هر دولت فاقد تسلیحات هسته ای در این پیمان متعهد می شود هیچ گونه سلاح هسته ای یا ابزارهای انفجار هسته ای و اعمال كنترل مستقیم یا غیر مستقیم بر چنین سلاح ها یا ابزارهایی را از هر منبع انتقال دهنده یا به هر نحو دیگری، دریافت نكند؛ به ساخت یا تلاش برای دستیابی به سلاح ها یا ابزارهای انفجار هسته ای مبادرت نورزد؛ و در پی كمك برای ساخت سلاح های هسته ای یا ابزارهای انفجار هسته ای نباشد یا چنین كمك هایی را دریافت نكن
هر دولت وارد شده در این پیمان متعهد می شود:(الف) ماده اصلی یا ماده مخصوص شكاف پذیر، (ب) تجهیزات یا موادی كه مشخصاً برای فرآوری، استفاده یا تولید مواد مخصوص شكاف پذیر طراحی یا آماده شده است را، در اختیار هیچ دولت فاقد سلاح های هسته ای (حتی) به منظور استفاده در مقاصد صلح آمیز قرار ندهد، مگر این كه ماده اصلی یا ماده مخصوص شكاف پذیر به طور قطع مشمول تدابیر حفاظتی
بردیا: 1394/2/108:46:38،
22
22
من دوماده مهم را اوردم
1/4. هیچ نكته ای در این پیمان نباید به گونه ای تفسیر شود كه حق مسلم همپیمانان در انجام تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را تحت تاثیر قرار دهد. این امر باید بدون اعمال تبعیض و در مطابقت با مواد 1 و 2 این پیمان باشد.
2/4. در تبادل تجهیزات، مواد و اطلاعات تكنولوژیكی برای مقاصد صلج آمیز، استفاده از انرژی هسته ای در حداكثر شكل، تمام همپیمانان حق مشاركت داشته و متعهد به تسهیل در انجام آن می شوند. همپیمانانی كه توان چنین اقدامی را دارند همچنین باید به شكل انفرادی یا همراه با دیگر دولت ها یا سازمان های بین المللی برای توسعه بیشتر استفاده از اشكال صلح آمیز انرزی هسته ای، خصوصاً در قلمروی دولت های فاقد سلاح های هسته ای كه وارد این پیمان شده اند، مشاركت ورزند. این مشاركت با عطف توجه به نیازهای مناطق در حال توسعه جهان، انجام می پذیرد
بردیا: 1394/2/112:43:43،
16
22
با توجه به پیشرفت فن اوری هسته ای کشور باید به سوی Thermonuclear Experimental Reactorپیش برود و مقدمات ساخت انرا فراهم کند ]
لذا باید ایران در ساخت ان مشارکت و مانند فرانسه Thermonuclear Experimental Reactorدر ایران ساخته شود
bardia: 1394/2/117:26:04،
23
19
پیشنهاد بعدیمن با توجه به فکت شیت لوزان ایران باید غنی سازی را محدود کند و از سانتریوفوژ نسل اول استفاده کند حال بعد اتمام قرارداد تا سال 2025 ایا ما باید از سانتریوفوژ نسل 8 استفاده کنیم یا از نسل سال 2025 با اخرین فناوری لذا در بند ان گنجانده شود بعد این مدت این نوع سانتریوفوژ در اختیار ایران به میزان نیاز سوخت نیروگاه قرار میگیرد و انها در این مدت نیروگاه جدید EPR رآکتور آب تحت فشار (PWR) ورآکتور دمای بسیار بالا Very High Temperature Reactor) (راکتورهای VHTR) و رآکتور پیشرفته گاز سرد (HTGR)، ورآکتور آب فوق بحرانیSupercritical water reactor) به طور اختصار SCWR در ایران ساخته شود و همچنین ازFusion power راکتور همجوشی استفاده کنیم
bardia: 1394/2/209:12:07،
28
27
ببینید ما باید به سوی ساخت راکتور سریع خنک شده گازی Gas cooled fast reactorوراکتورهای بریدری کهاین راکتورها نتیجهٔ تکاملی رآکتورهای HTGR (راکتور دمای بسیار بالا امروزی) هستند، و با هلیوم خنک می‌شود. سوختش مخلوطی از PuO2 و UO2 است.رآکتور با دمای بسیار بالا (HTGR) :

مدراتور این قبیل رآکتورها گرافیت، و خنک کننده آنها گاز هلیم می باشد. در این رآکتور ها از سوخت اورانیوم ۹۳٪ غنی شده استفاده می گردد اینها بر خلاف راکتورهای LMFR احتیاجی به سیستم‌های تبادل گرمایی (intermediate heat exchangers) ندارند.برویم البته انواع Inertial fusion power plant)نیروگاه هم‌جوشی لختی Thermonuclear Experimental Reactor است رآکتور با دمای بسیار بالا (HTGR) :
والبته هیچ کشوری فن اوری چنین پیچیده را در اختیار دیگری قرار نمیدهد مگر مشارکت و گرفتن امتیاز
بردیا جفرسون‌سیتی میزوری امریکا دانشجوی مهندسی برقLincoln Unive
مجید: 1394/2/1101:30:22،
32
29
نتانیاهو از ترکمانچای لوزان خبر دارد ولی ملت نامحرمند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما