کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


سهمیه سوختگیری بنزین در برخی استانها 30 لیتر در روز شد


کد خبر : ۹۹۸۲۸یکشنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۱:۰۲۱۴۸۲۸ بازدید

همایون صالحی درخصوص محدودیت سوختگیری در برخی جایگاه ها گفت: هم اکنون در شهریور ماه پیک مصرف تعطیلی است و مسافرت ها در اوج است و ...
سهمیه سوختگیری بنزین در برخی استانها 30 لیتر در روز شدسهمیه سوختگیری بنزین در برخی استانها 30 لیتر در روز شد

همایون صالحی درخصوص محدودیت سوختگیری در برخی جایگاه ها گفت: هم اکنون در شهریور ماه پیک مصرف تعطیلی است و مسافرت ها در اوج است و مصرف بیش از 105 میلیون لیتر در روز است و برای پوشش ناترازی مصرف نسبت به تولید، در حال حاضر از انبارها و ذخایر استراتژیک بنزین استفاده می کنند.

هفته گذشته ‌جلیل سالاری‌، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش از کاهش سهمیه‌ ماهانه بنزین آزاد از 250 به 150 لیتر به دلیل مبارزه با قاچاق بنزین خبر داد و بیان کرد که سهمیه بنزین 1500تومانی به میزان 60 لیتر در ماه برای خودروهای شخصی باقی مانده است و علاوه بر سهمیه بنزین آزاد، کارت سوخت جایگاه‌ ها نیز همچنان وجود دارد که باعث می شود تمامی نیاز هر خودرو تامین شود. در پی این خبر برخی از مردم نه تنها از محدودیت سوختگیری 30 لیتر بنزین روزانه در جایگاه های تعدادی از استان ها خبر دادند، که برخی نیز مدعی شدند که کارت های آزاد در جایگاه ها نیز کاهش یافته است.

در این خصوص گفتگوی "رکنا" با همایون صالحی، رئیس هیئت مدیره کانون سراسری جایگاه داران سوخت ایران را بخوانید:

در برخی استان ها محدودیت سوختگیری از کارت شخصی وجود دارد

همایون صالحی درخصوص محدودیت سوخت گیری در برخی از استان ها گفت: باتوجه به ناترازی تولید و مصرف بنزین در کشور و پیشی گرفتن مصرف بنزین از تولید، این امر موجب نگرانی بین متولیان و مسئولین شده و باعث شده است که به سمت بهینه سازی مصرف سوخت حرکت کرده و از افزایش مصرف بیشتر مازاد بر تولید جلوگیری شود.

لذا در برخی از شهرستان های چند استان و نواحی بعضی از شهرستان ها محدودیت سوخت رسانی انجام شد، اما هنوز برای مرکز استان این محدودیت اجرا نشده است. این محدودیت این است که مردم بیش از 30 لیتر در روز از کارت شخصی و یا از کارت آزاد نمی توانند سوخت گیری کنند. مسئولین به خصوص در استان ها و شهرستان های مرزی معتقدند این محدودیت موجب بهینه سازی مصرف و مانع از قاچاق سوخت می شود.

قاچاق اصلی سوخت از مبادی دیگر و به دست افراد دیگر انجام می شود

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری جایگاه داران سوخت ایران با بیان این که قاچاق یک موضوع سیستماتیک است، گفت: اخیرا فرمانده مرزبانی اعلام کرد که 11 میلیون لیتر سوخت و فرآورده قاچاق کشف شده است. این رقم آنقدر بالا است که نشان می دهد با کولبر و دبه نمی توانسته این قاچاق انجام شده باشد. از آنجا که ما حتی با قاچاق یک سی سی از سوخت و فرآورده های کشور مخالف هستیم، اما بر این باوریم که قاچاق عمده و اصلی سوخت از مبادی دیگر و از راه ها و به دست افرادی دیگر انجام می شود.

وی تاکید کرد: محدودیت سوختگیری 30 لیتر روزانه هم برای مردم و هم برای جایگاه داران مشکل ایجاد کرده است و موجب درگیری بین مردم و جایگاه داران شده است. مردم می خواهند یک مسافت طولانی را طی کنند و از مبدا سوختگیری کنند و فکر می کنند همکاران ما در جایگاه ها مقصر هستند و این محدودیت موجب ناهنجاری شده است.

صالحی درخصوص محدودیت 30 لیتر روزانه در تهران گفت: در استان تهران هنوز دستورالعملی صادر نشده است، مگر این که به صورت موردی  و موقت جایگاهی نسبت به ذخیره سوختی که دارد محدودیت هایی را اعمال کرده باشد تا هم درخواست مردم را پوشش دهد و جایگاه بدون سوخت نماند و کسی بدون سوخت از جایگاه خارج نشود. واقعیت این است که درخصوص مازاد مصرف به تولید باید راهکاری پیش بینی شود زیرا سوخت یک مساله امنیتی و سیاسی است.

کارت های آزاد محدود شده است

صالحی درخصوص کارت های آزاد موجود در جایگاه ها گفت: در بسیاری از مناطق، شهرستان ها و استان ها کارت های آزاد سوخت که به تعداد نازل ها موجود بود و مردم از طریق کارت های آزاد جایگاه ها سوخت گیری می کردند، این کارت ها هم محدود شده است و در بعضی جایگاه ها یک کارت و در برخی دو کارت موجود است.

همچنین تاکید شده است که از این کارت های آزاد به وفور استفاده نشود و باید مدیریت شده و اولویت سوخت گیری خودروهای امدادی، نیروی انتظامی و آمبولانس ها هستند.

از ذخایر استراتژیک بنزین استفاده می شود

وی در آخر گفت: در حال حاضر تولید بنزین پالایشگاه های کشور در بهترین حالت حدود 104 میلیون لیتر در روز است. این در حالی است که مصرف به مراتب بیشتر است و متوسط 5 ماهه امسال نشان می دهد که 105 میلیون لیتر در ماه بوده است. هم اکنون در شهریور ماه پیک مصرف تعطیلی است و مسافرت ها در اوج است و مصرف بیش از 105 میلیون لیتر است. به دلیل پوشش مصرف در حال حاضر از انبارها و ذخایر استراتژیک استفاده می کنند.پس از شهریور ماه مصرف بنزین کاهش می یابد لذا یک ماه را باید مدیریت کرد تا ناترازی برطرف شود.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها