کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


دولت از کدام املاک و خودروها مالیات می‌گیرد؟


کد خبر : ۹۸۳۲۹سه شنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۶:۴۴۴۷۵۹ بازدید

سازمان امور مالیاتی به مالکان واحدهای مسکونی و خودروهای گران قیمت یک ماه فرصت داد تا مالیات تعلق گرفته را پرداخت کنند.
دولت از کدام املاک و خودروها مالیات می‌گیرد؟دولت از کدام املاک و خودروها مالیات می‌گیرد؟

سازمان امور مالیاتی به مالکان واحدهای مسکونی و خودروهای گران قیمت یک ماه فرصت داد تا مالیات تعلق گرفته را پرداخت کنند.

به گزارش ایران جیب از خراسان، اطلاعیه این سازمان در خصوص مالیات خودروهای لوکس حاکی از آن است که برگ اجرایی وصول مالیات خودروهای با مجموع ارزش بیش از یک میلیارد تومان برای مالکان این خودروها که تاکنون مالیات متعلقه را پرداخت نکرده اند، صادر، از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی (به نشانی my.tax.gov.ir) به آن ها ابلاغ و از طریق پیامک نیز اطلاع رسانی شده است. این اشخاص حداکثر یک ماه فرصت دارند با مراجعه به درگاه مذکور برای پرداخت مالیات اقدام کنند. در غیر این صورت از طریق عملیات اجرایی و توقیف و بازداشت اموال اعم از منقول و غیرمنقول برای وصول مالیات و 10 درصد آن به عنوان هزینه اقدام خواهد شد. این اطلاعیه می افزاید، مودیان معترض به مالیات اعلامی می توانند در سامانه مذکور با ثبت «عدم پذیرش» اعتراض خود را برای رسیدگی اعلام کنند.

سازمان مالیاتی همچنین در خصوص مالیات واحدهای مسکونی گران قیمت (طبق قانون بودجه 1400 به معنای خانه های با ارزش بیش از 10 میلیارد تومان) اعلام کرد، برگ اجرایی این مالیات هم برای مالکان واحدهای مذکور که این مالیات را پرداخت نکرده اند صادر، از طریق درگاه به نشانی ذکر شده در بالا به آن ها ابلاغ و نیز از طریق پیامک اطلاع رسانی شده است. به این افراد هم مانند مالکان خودروهای لوکس برای پرداخت مالیات یک ماه مهلت داده شده است.
 

فرمول مالیات خودروها و املاک لوکس

استناد اطلاعیه های اخیر سازمان مالیاتی به تبصره 6 قانون بودجه سال 1400 بوده و در آن مالیات خودروهای لوکس این گونه بیان شده است: کلیه مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین شخصی که به نام خود فرد و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل که در پایان سال 1400 مجموع ارزش آن ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، به شرح (جدول)زیر مشمول مالیات سالانه خودرو می شوند.

در قانون مذکور همچنین برای مالیات خانه های لوکس آمده است که واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت (با احتساب عرصه و اعیان) با ارزش روز 10 میلیارد تومان و بیشتر به نرخ های (جدول) زیر مشمول مالیات می شوند.

گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مدیرکل حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در 30 دی سال گذشته حاکی از آن است که مبنای قیمت گذاری خودروهای تولید داخل، به گونه ای است که عملاً قیمت های محاسبه شده برای خودروها کمتر از نرخ بازاری آن هاست.

 همچنین به گفته رحیمی، سرپرست دفتر طراحی فرایندهای سازمان مالیاتی در 11 بهمن 1400، ارزش منطقه ای ملک، ملاک تعیین قیمت خانه های گران قیمت است. رقمی که کمتر از قیمت بازار املاک تعیین می شود.

دولت از کدام املاک و خوروها مالیات می‌گیرد؟

دولت از کدام املاک و خوروها مالیات می‌گیرد؟اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها