کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو


کد خبر : ۹۲۰۲۲شنبه، ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸:۵۶۷۰۲۹ بازدید

پلیس راهور ناجا طی جوابیه‌ای در واکنش به سخنان معاون کیفیت ایران‌خودرو، تاکید کرد: مطالبه پلیس در راستای ارتقای ایمنی ...
واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودروواکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو

پلیس راهور ناجا طی جوابیه‌ای در واکنش به سخنان معاون کیفیت ایران‌خودرو، تاکید کرد: مطالبه پلیس در راستای ارتقای ایمنی وسیله نقلیه، درواقع مطالبه مردم است و سازندگان این قبیل وسایل نقلیه بی‌کیفیت به جای توجیه و فرافکنی و عدم قبول مسئولیت، در راستای رضایت مشتریان خود گام بردارند.

پلیس راهور در این جوابیه که روز شنبه منتشر کرده، آورده است: در پی انتشار خبر معاون کیفیت ایران‌خودرو در خبرهای روز جاری پیرامون باز نشدن ایربگ‌ها در حادثه جاده بهبهان به رامهرمز، پلیس راهنمایی و رانندگی مطالبی را جهت تنویر افکار عمومی به شرح زیر منتشر کرد.

در این جوابیه تصریح شده است: برابر اظهارنظر کارشناسان فنی مهندسی پلیس راهور، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در مورد ایمنی کیفیت و سلامت خودرو هستند. همچنین استفاده از قطعات غیراستاندارد توسط تولیدکنندگان خودرو ممنوع است.

در بخشی از صحبت‌های معاون کیفیت ایران خودرو آمده است: باز شدن ایربگ تابع شرایط تعریف شده برای واحد کنترل کننده الکترونیکی کیسه هوا شامل سرعت و زاویه تصادف و جنس مانع در لحظه وقوع حادثه است. در پاسخ به این اظهارات باید گفت اولاً ایشان توضیح دهند، سرعت خودروها در این تصادف چه قدر بوده است؟ ثانیاً، زاویه تصادف و نوع برخورد را در این حادثه چگونه تعیین می‌کنند و از کجا و به وسیله کدام فرمول به این نتیجه رسیده‌اند؟

معاون کیفیت ایران‌خودرو در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: به‌طورقطع باز نشدن ایربگ‌ها مورد تأیید و مطابق با استاندارد است! در حالی‌که باید از ایشان پرسید، این تاییدیه بر اساس کدام استاندارد، کدام آزمون و تست تصادف به عمل آمده است؟ آیا بیان این مطلب از سوی ایشان برای فرار از مسئولیت در این حادثه نیست!؟ ایشان باید تست تصادفی که برای این خودروها صورت گرفته و مدارک آن را به سازمان ملی استاندارد ارائه و به صورت شفاف اعلام کنند تا مالکان خودرو بدانند سوار بر ارابه مرگ نشده‌اند.

وی اظهار کرد: در تصادفات زنجیره‌ای که ضربه از قسمت عقب و جلوی خودرو است، ایربگ در صورتی عمل می‌کند که زمان ضرب‌دیدگی قسمت جلویی نسبت به عقب زودتر اتفاق افتاده باشد! از ایشان باید پرسید پس در چه مواقعی کیسه هوا خودرو باید عمل کند!؟ اگر اعلام می‌کنید ایربگ یک دستگاه از خودروها در این تصادف باز شده است، پس انتظار این است کیسه هوای بقیه خودروها نیز باید باز می‌شد.

مطالبه پلیس در راستای ارتقا ایمنی وسیله نقلیه در واقع مطالبه مردم است و سازندگان این قبیل وسایل نقلیه بی کیفیت باید به مطالبات برحق مردم احترام گذاشته و به جای توجیه و فرافکنی و عدم قبول مسئولیت در جهت رضایت مشتریان خود و جلوگیری از این‌گونه حوادث ناگوار، گام بردارند.

پلیس راهنمایی و رانندگی ضمن حمایت از تولید داخل اعلام می‌دارد، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در امور کیفیت و سلامت سرنشینان خودرو هستند.

خاطرنشان می‌شود، اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو رافع مسئولیت خودروسازان در حوادث و تصادفات رانندگی متأثر از نقص فنی وسیله نقلیه نخواهد بود و با توجه به تبصره سه ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در خصوص تعیین سهم تقصیر، چنانچه نقص وسیله نقلیه در بروز تصادفات یا تشدید آن مؤثر باشد، پلیس حتماً پرونده‌های این چنینی را به مراجع قضائی ارسال خواهد کرد.

برخورد ۶۰ دستگاه خودرو در جاده بهبهان در روز دوشنبه _۲۰ دی‌ماه_ پنج کشته و ۴۱ مصدوم برجای گذاشت. مجتبی استادرحیمی معاون کیفیت گروه صنعتی ایران‌خودرو روز پنجشنبه _۳۰ دی‌ماه_ ضمن اظهار تأسف از حادثه روی داده در جاده بهبهان به رامهرمز، رویکرد ایران‌خودرو در حوادث رانندگی را مشتری‌مدارانه دانست و تصریح کرد: در هفت خودروی حادثه‌دیده با بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده و تحلیل اطلاعات موجود، به طور قطع باز نشدن ایربگ مورد تأیید و مطابق با استاندارد است.

وی با بیان این که از مجموع ۵۹ خودروی حادثه دیده ۱۵ دستگاه خودرو متعلق به گروه صنعتی ایران خودرو است، خاطرنشان کرد: ایربگ سورن به دلیل شرایط برخورد و حادثه عمل کرده و باز شده است، پنج خودرو نیز از مدل‌های قدیمی و فاقد ایربگ بوده است.

استادرحیمی با بیان اینکه ایران خودرو به همه تعهدات خود در قبال مشتریان پایبند است، تصریح کرد: باز شدن ایربگ جلو در سمت راننده و یا شاگرد، تابع شرایط تعریف شده برای واحد کنترل کننده الکترونیکی کیسه هوا شامل سرعت و زاویه تصادف و جنس مانع در لحظه وقوع حادثه است.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها