کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


خطرات ضعیف‌سازی مصنوعی نور خورشید


کد خبر : ۹۱۹۹۶جمعه، ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶:۱۹۵۰۲۲ بازدید

احتمال دارد ضعیف‌سازی مصنوعی نور خورشید باعث اختلال در باران‌های موسمی آسیای جنوبی و آفریقا، و نیز باعث بروز مشکلاتی ...
خطرات ضعیف‌سازی مصنوعی نور خورشیدخطرات ضعیف‌سازی مصنوعی نور خورشید

احتمال دارد ضعیف‌سازی مصنوعی نور خورشید باعث اختلال در باران‌های موسمی آسیای جنوبی و آفریقا، و نیز باعث بروز مشکلاتی در تولید غلات شود.

گروهی از محققان و کارشناسان حیطه سیاست‌گذاری گفته‌اند که طرح ضعیف‌سازی نور خورشید برای کند کردن روند اثرات گرمایش جهانی، می‌تواند خطرناک باشد و دولت‌ها باید آن را ممنوع کنند.

یکی از این طرح‌ها مبتنی بر تزریق میلیاردها ذره گوگرد به جوّ است، اما مضرات هر طرحی از این دست بسیار بیشتر از منافع آن خواهد بود.

در نامه سرگشاده محققان مزبور که به گزارش تارنمای فیزیک (Phys.org ) در ویژه‌نامه تغییرات اقلیمی نشریه وایر(WIRE) منتشر شد، آمده است: «طرح‌های ژئومهندسی خورشیدی (Solar geoengineering) نمی‌تواند در سراسر جهان به شکلی عادلانه، فراگیر و موثر اجرا شود.»

«بنابراین از دولت‌ها، سازمان ملل، و سایر نقش‌آفرینان این عرصه می‌خواهیم تا با اقدامات سیاسی عاجل، مانع از جاافتادن عملیات زمین‌مهندسی روی خورشید به مثابه گزینه‌ای برای مقابله با تغییرات زیست‌محیطی شوند.»

احتمال دارد ضعیف‌سازی مصنوعی نور خورشید باعث اختلال در باران‌های موسمی آسیای جنوبی و آفریقا، و نیز باعث بروز مشکلاتی در تولید غلات شود. با این حال، می‌تواند برای مناطق دیگری مفید باشد، زیرا از احتمال بروز خشکسالی در جنوب آفریقا جلوگیری می‌کند.

این فناوری برای جلوگیری از پدیده انباشت دی‌اکسید کربن در جو نیز که در حال تغییر چشمگیر ترکیب شیمیایی دریاها است، کاری نمی‌کند.

در این نامه آمده است این گونه امید بستن‌ها به راهکاری سریع، می‌تواند سبب می‌شود که «دولت‌ها، کسب و کارها، و جوامع دلسرد شوند و نهایت تلاش خود را برای تحقق هر چه زودتر کربن‌زدایی یا وضعیت کربن‌خنثی، انجام ندهند.»

نویسندگان این نامه خواستار آن شده‌اند برای جلوگیری از تامین اعتبار چنین فناوری‌هایی، پیمان‌های بین‌المللی منع کاربری به امضا رسد، و نیز برای آن‌ها گواهی ثبت اختراع صادر نشود.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها