کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

جریمه گرانفروشی چقدر است؟


کد خبر : ۹۱۵۷۳سه شنبه، ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸:۳۳۱۰۰۰ بازدید

طبق اعلام اتاق اصناف، اخیرا معاون اول رئیس‌جمهوری تصویب‌نامه هیأت وزیران درخصوص اصلاح جریمه‌های نقدی تخلفات مندرج ...
جریمه گرانفروشی چقدر است؟جریمه گرانفروشی چقدر است؟

طبق اعلام اتاق اصناف، اخیرا معاون اول رئیس‌جمهوری تصویب‌نامه هیأت وزیران درخصوص اصلاح جریمه‌های نقدی تخلفات مندرج در قانون نظام صنفی کشور را برای اجرا به وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت، دادگستری و سازمان برنامه‌وبودجه کشور ابلاغ کرد.

جریمه‌های نقدی تخلفات مندرج در قانون نظام صنفی کشور مصوب ۱۳۹۲ بود. بر اساس مصوبه جدید، جریمه درج شده در تبصره (۳) ماده (۱۷) به ۳۰۰ هزار تا ۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. تبصره یادشده در متن مصوب سال ۱۳۹۲ مربوط به ممنوعیت انتشار آگهی تبلیغاتی از سوی فرد صنفی فاقد پروانه کسب معتبر است که جریمه آن در قانون قبلی از ۱۰۰ هزار تومان تا ۲۵ میلیون تومان تعیین شده بود. در تبصره (۴) ماده (۲۸) این قانون نیز آمده «در مواردی که تعطیلی واحد صنفی به تشخیص کمیسیون نظارت شهرستان موجب عسروحرج مصرف‌کننده می‌شود، واحد صنفی مزبور به جریمه نقدی از ۲۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان محکوم می‌شود، اما در اصلاحیه مبلغ جریمه به ۶۵۰ هزار تومان تا ٦ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.» بر اساس ماده ۶۵ قانون جریمه عدم درج قیمت در هر بار تخلف‌ ۲۰ هزار تومان بوده که حالا ۲۶۰ هزار تومان افزایش یافته است. گفتنی است که  نصب نکردن برچسب قیمت بر کالا،‌ استفاده نکردن از تابلو نرخ دستمزد خدمت در محل کسب یا حرفه یا درج قیمت به نحوی‌که برای مراجعه‌کنندگان قابل رؤیت نباشد، مشمول این جریمه است.

همچنین بر اساس ماده ۶۶ جریمه عدم‌صدور صورتحساب در هر بار تخلف ۲۰ هزار تومان بوده که در مصوبه اصلاح جریمه‌های نقدی تخلفات صنفی، به ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

در مصوبه هیأت وزیران تبصره ماده (۶۷) نیز رقم جریمه ماده یادشده ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است. بر اساس ماده ۶۷ هر فرد صنفی که نسخه‌ای از صورتحساب (فاکتور) خرید کالا را در واحد صنفی خود محفوظ ندارد یا از ارایه آن به مأموران خودداری کند مرتکب تخلف شده که در قانون قبلی جریمه آن ۵۰ هزار تومان بوده است.

بخش دیگری از قانون نظام صنفی که تغییر کرده مربوط به عدم‌رعـایت مفاد مـواد (۱۶) و (۱۷) و مـقررات موضوع بند (ک) ماده (۳۷) قانون از سوی فرد صنفی، است که از این به بعد متخلف به پرداخت جریمه نقدی در مرتبه اول ۸۰۰ هزار تومان و در مرتبه دوم دو میلیون تومان و در مرتبه سوم و مراتب بعدی به چهار میلیون تومان محکوم می‌شود. این جریمه قبلا به ترتیب ۲۰۰ هزار، ۴۰۰ هزار و یک میلیون تومان بود.

ماده ۱۶ قانون می‌گوید که صاحبان اماکن عمومی به تشخیص مجمع امور صنفی و تصویب‌ کمیسیون نظارت مکلفند  فهرست قیمت غذا و موادغذایی را که برای مصرف مشتریان ارایه می‌شود، در برگه‌های مخصوص تهیه و در دسترس مشتریان قرار دهند و بر مبنای آن صورتحساب‌ به مشتری بدهند و همچنین  نرخ اغذیه و مواد غذایی خود را در تابلو مخصوص در محل کسب به‌طوری‌که در معرض دید همگان باشد نصب کنند.

در ماده ۱۷ قانون نیز آمده که افراد صنفی مکلفند قوانین‌ومقررات جاری کشور، از جمله قوانین‌ومقررات صنفی، انتظامی، بهداشتی، ایمنی، حفاظت فنی و زیباسازی محیط کار و دستورالعمل‌های مربوط به نرخ‌گذاری کالاها و خدمات را که از سوی مراجع قانونی‌ ذی‌ربط ابلاغ می‌شود، رعایت و اجرا کنند، پیش از به‌کارگیری کسانی که برای انجام دادن‌ خدمات به منازل و اماکن مراجعه می‌کنند، مراتب را به اتحادیه اطلاع دهند تا اتحادیه پس‌از اخذ نظر نیروی انتظامی، برای آنها کارت شناسایی عکس‌دار با درج تخصص‌ صادر کند و همچنین افراد صنفی مجاز نیستند برای جلب مشتری درباره محصولات، کالاها یا خدمات، خلاف واقع تبلیغ کنند.با اصلاح تبصره ۲ ماده ۷۲ نیز مقرر شده رسیدگی بدوی به تخلفات موضوع مواد ۵۷ (گرانفروشی)، ۵۸ (کم‌فروشی)، ۵۹ (تقلب)، ۶۰ (احتکار) و ۶۳ (عدم اجرای ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع) در مواردی که موضوع شکایت شاکی یا گزارش بازرس حاکی از تخلف بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، توسط هیأتی متشکل از یکی از رؤسای شعب سازمان تعزیرات حکومتی، نماینده اتاق اصناف و نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت با دعوت از شاکی و کسی که از او شکایت شده انجام خواهد شد.

گفتنی است که طی سال‌های اخیر، جریمه پایین تخلفات صنفی بارها مورد انتقاد قرار گرفته بود.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری