کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

خانه دار شدن با طرح جهش مسکن یا وام؟


کد خبر : ۹۰۹۳۳یکشنبه، ۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸:۵۴۳۴۴۸ بازدید

جزئیات پرداخت وام طرح جهش مسکن اعلام شد؛ در هر مرحله از ساخت واحدهای مسکونی طرح جهش مسکن باید چقدر پول واریز کنیم؟
خانه دار شدن با طرح جهش مسکن یا وام؟خانه دار شدن با طرح جهش مسکن یا وام؟

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی شرایط و نحوه پرداخت تسهیلات 250 تا 450 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن را اعلام کرد. اواخر ماه گذشته بود که بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن را برای اجرا به بانک‌های عامل ابلاغ کرد. طبق این دستورالعمل، مجموع دوره این تسهیلات حداکثر ۲۰ سال تعیین می‌شود و با درخواست متقاضی تقسیط تسهیلات مزبور در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر (۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و... ساله) امکان‌پذیر است. 


پرداخت وام جهش مسکن در 4 مرحله

براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی وام‌های طرح نهضت ملی مسکن در چهار مرحله پرداخت می‌شود، البته این وام به حساب مردم نمی‌رود و سازندگان برای ساخت هر مرحله وام آن را دریافت می‌کنند. به گفته اعضای دولت تا حدود ۵۰ درصد قیمت تمام شده مسکن از طریق تسهیلات تامین می‌شود. مبلغ این وام برای متقاضیان از شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بالای یک ‌میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان، شهرها ۳۰۰ میلیون تومان و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.  براساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، نحوه اعطای تسهیلات به‌صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه (به‌صورت تدریجی) در هریک از مراحل است. در واقع سازندگان این وام را در چهار مرحله دریافت می‌کنند. به طور مثال سازندگان تهرانی در مرحله اول مبلغ ۴۵ میلیون تومان (۱۰ درصد ارزش وام) وام می‌گیرند.مراحل پرداخت وام را در جدول بالا گفته ایم.


وام یا طرح جهش ملی مسکن؛ با کدام روش صاحب خانه شویم؟

با اعلام جدول و جزئیات پرداخت مرحله به مرحله پرداخت وام طرح جهش ملی مسکن شاید بپرسید که از میان راه های خرید خانه مانند ثبت نام در طرح جهش مسکن یا ثبت نام و دریافت وام خرید مسکن کدام راه صرفه اقتصادی بیشتری دارد؟ محاسبات نشان می دهد، متقاضیان مسکن از طریق نهضت ملی مسکن ارزان تر و با پرداخت پول کمتری نسبت به طرح خرید با وام مسکن در شهرهای اطراف تهران و کلان شهرها خانه دار می شوند. از آن جا که بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن 20 ساله است، متقاضی تایید صلاحیت شده در دهک درآمدی یک تا ۳ باید طی 20 سال ماهانه حدود 2.9 میلیون قسط پرداخت کند. کل بازپرداخت وام 450 میلیون تومانی با نرخ سود 5 درصدی 712 میلیون تومان بوده که کل سود آن 262 میلیون تومان است.نکته قابل توجه در نهضت ملی مسکن این‌که متقاضی طی پنج مرحله آورده خود را تکمیل می‌کند. به طور کلی در نهضت ملی مسکن متقاضی با آورده حدود 100 میلیون تومانی خانه‌دار خواهد شد.


وام 480 میلیون تومانی خرید مسکن

مهرماه امسال سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم از سوی بانک مسکن افزایش یافت. بر این اساس در شهر تهران وام انفرادی 200 میلیون تومان، جعاله انفرادی 80 میلیون تومان، زوجین 400 میلیون تومان و جعاله زوجین 80 میلیون تومان است. در مجموع این وام برای تهرانی‌ها 480 میلیون تومان است.متقاضی این وام، در ابتدا باید به ازای هر 500 هزار تومان یک برگه اوراق حق تقدم خریداری کند. به‌عنوان مثال برای وام 480 میلیون تومانی متقاضی باید 960 برگه خریداری کند که با قیمت امروز این اوراق حدود 82 میلیون تومان را همان ابتدا پرداخت می کند. البته به تازگی با تصمیم بانک مسکن، متقاضی برای دریافت وام خرید مسکن فقط نصف اوراق را خریداری می‌کند. به عبارت دیگر با توجه به شرایط جدید، هزینه خرید اوراق حق تقدم برای وام 480 میلیون تومانی به حدود 41 میلیون تومان کاهش می‌یابد. فرض را بر این می‌گیریم که متقاضی، وام خرید مسکن را در شهر تهران دریافت کرده، حال نوبت به محاسبه بازپرداخت اقساط می‌رسد.

سود این وام  17.5 درصد است که باید در یک دوره حداکثر 12 ساله بازپرداخت شود.اقساط وام 400 میلیون تومانی خرید مسکن برای تهرانی‌ها در بازپرداخت به‌روش ساده ماهانه شش میلیون و 661 هزار تومان است. کل بازپرداخت این وام در ماه 12 سال دوازدهم حدود 959 میلیون و 262 هزار تومان خواهد بود، به‌عبارت دیگر سود این وام 559 میلیون و 262 هزار تومان خواهد بود. اقساط وام 80 میلیون تومانی تعمیر در بازپرداخت پنج ساله با نرخ سود 17.5 درصد ماهانه حدود دو میلیون تومان است. سود این وام حدود 40 میلیون و کل بازپرداخت آن 120 میلیون تومان خواهد بود. یک متقاضی وام مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران باید ماهانه هشت میلیون و 661 هزار تومان قسط پرداخت کند که مبلغ زیادی است. مجموع بازپرداخت وام 480 میلیون تومانی حدود یک میلیارد و 80 میلیون تومان و کل سود وام 600 میلیون تومان خواهد بود که با احتساب هزینه اولیه خرید اوراق حق‌تقدم به حدود 650 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

طرح جهش مسکناخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها