کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

بنزین سهمیه‌ای حمل‌و نقل عمومی حذف نمی‌شود


کد خبر : ۹۰۸۱۵چهارشنبه، ۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵:۵۹۴۲۳۹ بازدید

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: این طرح نمی‌تواند اثر تورمی داشته باشد چراکه قیمت‌ بنزین تغییری نکرده اما ...
بنزین سهمیه‌ای حمل‌و نقل عمومی حذف نمی‌شودبنزین سهمیه‌ای حمل‌و نقل عمومی حذف نمی‌شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: این طرح نمی‌تواند اثر تورمی داشته باشد چراکه قیمت‌ بنزین تغییری نکرده اما از نظر توزیع می‌تواند به نفع خانوار باشد حتی خانواری که صاحب خودرو نیست و به هر کد ملی این یارانه بنزینی تعلق خواهد گرفت. البته در این جا معتقدیم باید برای تعداد افراد مشمول در یک خانوار سقفی (برای مثال 5 نفر در هر خانوار) در نظر گرفته شود. از سوی دیگر سهمیه بخش حمل و نقل عمومی قطع نخواهد شد و جابه‌جایی بار و مسافر با همان نرخ‌های سهمیه‌ای انجام خواهد شد

جعفر قادری در گفت وگو با ایلنا درباره جزییات طرح بنزینی به صورت پایلوت در مناطق آزاد کیش و قشم به اجرا می‌رسد، اظهار داشت: این پیشنهاد سال گذشته در بودجه سال 1400 مطرح شد اما در مجلس رای نیاورد و دولت سیزدهم امسال به دنبال اجرای آزمایشی آن در دو منطقه آزاد کیش و قشم است.

وی ادامه داد: نتایج اجرای این طرح بنزینی در این دو منطقه ارزیابی می‌شود اگر قابل دفاع  و مناسب باشد به کل کشور تعمیم داده می‌شود در غیر این صورت به طور قطع اجرای آن متوقف خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: مردم توجه داشته باشند در این طرح قرار نیست قیمت بنزین تغییری کند. در این طرح هم نرخ سهمیه‌ای بنزین هزار و 500 تومان و قیمت آزاد 3000 تومان است. بنابراین هیچ تغییر قیمتی در اجرای این طرح نداریم.

قادری با بیان اینکه در این طرح تمام افراد می‌توانند بنزین سهمیه‌ای خود را در بازار آزاد بفروشند، گفت: افراد می‌توانند بنزین سهمیه‌ای خود را با هر قیمتی بفروشند اما از آنجایی که سقف قیمتی در بازار ازاد 3000 هزار تومان است کسی بالاتر از این عدد و قیمت، بنزین نمی‌خرد.

وی با تاکید بر اینکه این طرح تاثیر تورمی ندارد، اظهار داشت: این طرح نمی‌تواند اثر تورمی داشته باشد چراکه قیمت‌ بنزین تغییری نکرده اما از نظر توزیع می‌تواند به نفع خانوار باشد حتی خانواری که صاحب خودرو نیست و به هر کد ملی این یارانه بنزینی تعلق خواهد گرفت. البته در این جا معتقدیم باید برای تعداد افراد مشمول در یک خانوار سقفی (برای مثال 5 نفر در هر خانوار) در نظر گرفته شود. از سوی دیگر سهمیه بخش حمل نقل عمومی قطع نخواهد شد و جابه‌جایی بار و مسافر با همان نرخ‌های سهمیه‌ای انجام خواهد شد؛ در این بخش هیچ تغییری را نمی‌بینیم. این طرح تنها اثر توزیعی دارد و نه تخصیصی.      

قادری درباره کاهش حجم بنزین از 60 لیتر به 20 لیتر ادامه داد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر خانوار حداقل 3 یا 4 نفره هستند و به تمام اعضای این خانوار بنزین سهمیه‌ای تعلق می‌گیرد و از این محل جبران می‌شود و به سقف 60 لیتر می‌رسند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس درباره مدت زمان اجرای آزمایشی این طرح در کیش و قشم گفت: هنوز در این باره تصمیم قطعی گرفته نشده و می‌توان این فرصت را تا بازه زمانی پایان سال در نظر گرفت. اگر نتایج آن در این دو منطقه قابل دفاع بود در سراسر کشور به اجرا برسد.

وی با اشاره به دلایل انتخاب مناطق کیش و قشم گفت: کیش و قشم از مناطق آزاد و مجزا از سرزمین اصلی هستند و در این مناطق امکان قاچاق سوخت به داخل کشور هم وجود ندارد، بنابراین به عنوان مناطق مناسب برای اجرای ازمایشی انتخاب شدند.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب