کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ثبت چک‌های صیادی از طریق خودپرداز بانک‌ها تا پایان دی


کد خبر : ۹۰۸۰۹چهارشنبه، ۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳:۰۸۲۳۶۳ بازدید

ناد علی گفت: بانک مرکزی به منظور سهولت در زمینه ثبت و انتقال چک صیادی، خودپرداز بانک ها را به این امکان فراهم کرده است.
ثبت چک‌های صیادی از طریق خودپرداز بانک‌ها تا پایان دی ثبت چک‌های صیادی از طریق خودپرداز بانک‌ها تا پایان دی

ناد علی گفت: بانک مرکزی به منظور سهولت در زمینه ثبت و انتقال چک صیادی، خودپرداز بانک ها را به این امکان فراهم کرده است.

 آمنه نادعلی زاده، سخنگوی قانون جدید چک گفت: در حال حاضر صادرکنندگان چک می‌توانند به خودپردازهای بانک‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند، مراجعه کنند و عملیات ثبت، صدور، تایید و انتقال چک را از طریق خودپردازها انجام دهند. برای انجام دادن این اقدام در دست داشتن کارت بانکی الزامی است.

او ادامه داد: کارت بانکی باید مرتبط با بانکی باشد که خدمات خودپردازی را ارائه می‌دهد. اما در مرحله تایید و انتقال چک افراد می‌توانند هر چکی متعلق به هر بانکی را از طریق خودپرداز عملیات تایید و انتقال آن را انجام دهند. افراد می‌توانند در منوی مدیریت چک عملیات مرتبط با ثبت، تایید و انتقال چک را انجام دهند.

نادعلی زاده گفت: این روش از ابتدای امسال مد نظر بانک مرکزی بود و مستندات فنی لازم هم در اختیار بانک‌ها قرار داده شد، اما به تدریج این خدمات در حال اضافه شدن به شبکه بانکی است و در حال حاضر دو بانک این خدمات را اضافه کرده‌اند و تا پایان دی ماه سال ۱۴۰۰ تعداد کثیری از بانک‌ها این خدمات را ارائه خواهند کرد.

او ادامه داد: ثبت چک از طریق پیامک هم در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و فرآیندهای فنی آن طی شده است و به محض برطرف شدن ملاحظات، این سیستم راه اندازی خواهد شد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت: از ابتدا که سامانه صیاد راه اندازی شد، افراد دارای حساب‌های مشترک و چند امضا می‌توانستند از این سامانه استفاده کنند. هر کدام از افرادی که دارای امضای حساب هستند، می‌توانند به سامانه چک صیاد مراجعه کنند و عملیات ثبت و صدور چک را انجام دهند. 

او ادامه داد: تاریخ مشخصی برای از رده خارج شدن چک‌های قدیمی مشخص نیست اما این موضوع در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد که چک‌های قدیمی را از چرخه اقتصادی خارج کند.

ناد علی زاده در آخر در رابطه با  آمار چک‌های برگشتی گفت: نصف شدن تعداد چک‌های برگشتی نسبت به گذشته نشان دهنده این است که چک صیادی در کاهش چک‌های برگشتی موثر عمل کرده است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
لاماری