کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تعلیق مذاکرات خرید تسلیحات ۲۳ میلیارد دلاری میان امارات و آمریکا


کد خبر : ۹۰۴۹۳چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۲:۰۴۳۹۷ بازدید

امارات عربی متحده اعلام کرد که مذاکرات با موضوع قرارداد ۲۳ میلیارد دلاری خرید جنگنده‌های «اف-۳۵»، «پهپادهای ریپر» و سایر تجهیزات نظامی پیشرفته ساخت آمریکا را به حالت تعلیق در آورد.

امارات عربی متحده اعلام کرد که مذاکرات با موضوع قرارداد ۲۳ میلیارد دلاری خرید جنگنده‌های «اف-۳۵»، «پهپادهای ریپر» و سایر تجهیزات نظامی پیشرفته ساخت آمریکا را به حالت تعلیق در آورد.

ابوظبی دلیل این کار را الزامات بالای امنیتی وضع شده از سوی ایالات متحده برای محافظت از تسلیحات با فناوری پیشرفته در برابر ادعای جاسوسی چین عنوان کرد.

سفارت امارات متحده عربی در واشنگتن ضمن اعلام این خبر گفته است که احتمال دارد این مذاکرات در آینده از سرگرفته شود.

پیشنهاد فروش ۵۰ فروند اف-۳۵ به امارات در پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، پس از توافقی که بر اساس آن اماراتی‌ها به طور رسمی اسرائیل را به رسمیت شناختند، صورت گرفت.

وزارت امور خارجه امارات در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که ابوظبی «به مفاد پیشنهادی در این مذاکره متعهد می‌ماند اما باید اطمینان حاصل کند که درک متقابل و شفافی از تعهدات و اقدامات اماراتی قبل، حین و پس از تحویل تسلیحات وجود خواهد داشت.»

یک دیپلمات آمریکایی آشنا به این مذاکرات به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده معتقد است که اقدام اماراتی‌ها تنها «یک تاکتیک برای نتیجه‌گیری بهتر در مذاکرات» است. او می‌گوید نامه اعلام تعلیق مذاکرات توسط یک مقام رده پایین‌ دولت امارات نوشته شده است.

وال استریت ژورنال، روزنامه آمریکایی اولین بار خبر تعلیق مذاکرات را اعلام کرد.

مقام‌های آمریکایی دریافت نامه و نگرانی اماراتی‌ها را در این باره تایید کرده‌اند. با این حال، کاخ سفید اعلام کرد که به طور فزاینده‌ای از نفوذ چین در امارات عربی متحده نگران است. یک مقام آمریکایی به خبرگزاری گفت: «ما به فروش این تسلیحات متعهد هستیم و اماراتی‌ها نگرانی‌هایی را مطرح کرده‌اند. صادقانه بگویم، ما برای خودمان سوالات و ابهام‌هایی داریم. امیدواریم بتوانیم با گفت‌وگوهای نظامی مشترک مسائل را حل کنیم.»


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری