کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401


کد خبر : ۹۰۳۷۳یکشنبه، ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶:۰۰۵۳۴۹ بازدید

نایب رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت:‌ برای سال سوم است که مالیات به خودروهای با ارزش ...
جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401

نایب رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت:‌ برای سال سوم است که مالیات به خودروهای با ارزش بیش از 1 میلیارد تومان و خانه‌های بیش از 10 میلیارد تومان در لایحه بودجه منظور می‌شود. این موضوع در لایحه‌های سال 99 و 1400 هم بود. تاکنون این موضوع درامدی برای سازمان مالیاتی نداشته است.

جلیل کاربخش در گفت‌وگو با ایلنا در مورد پیش‌بینی اخد مالیات از دارندگان خودروهای با ارزش بیش از 1 میلیارد تومان اظهار کرد: برای سال سوم است که مالیات به خودروهای با ارزش بیش از 1 میلیارد تومان و خانه‌های بیش از 10 میلیارد تومان در لایحه بودجه منظور می‌شود. این موضوع در لایحه‌های سال 99 و 1400 هم بود و تاکنون این موضوع درآمدی برای سازمان مالیاتی نداشته است.

وی افزود: دستورالعمل بودجه سال 99، در بهمن 99 ابلاغ کردند یعنی دولت قبل چندان تمایلی به وصول این پایه مالیاتی نداشت، این طرحی بود که از مجلس به بودجه ابلاغ شد و دولت هم به آن اعتقادی نداشت. برای سال 1400 هم در خردادماه جلساتی برگزار شد اما هنوز اقدامی نشده است.

نایب رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: به نظر می‌رسد که این مالیات تعریف شده تاکنون چندان تاثیرگذاری نبوده و نخواهد بود. قانون‌گذار ارزش پایه دارایی‌ها را در قانون مشخص کرده است. در آبان 98 در فصل بررسی بودجه این ارزش پایه دارایی‌ها مشخص شد. 700 میلیون تومان در سال 98 قابل مقایسه با سال 1400 نیست ولی در همین سال‌ها هم همین رقم تکرار شد. به نظر می‌رسد که رقمی که مشخص شده بود چندان منطقی نبود.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: قانون‌گذار می‌توانست مشخص کند که ارز پایه دارایی‌ها برای این مالیات را یک کمیته مشخص کند اما مشخصا در متن قانون و لایحه آن را اورده و همین موضوع یکی از دلایلی بود که این قانون قابلیت اجرایی نداشت. علاوه بر این زیرساخت‌ها موجود نبود و برخی از دستگاه‌ها همکاری لازم را نداشتند. بنابراین به این شیوه دو سال گذشته باز هم این مالیات تاثیری نخواهد داشت و کمکی به درآمدهای دولت نخواهد داشت.

به گزارش ایلنا، مطابق لایحه بودجه ۱۴۰۱، مجموع ارزش انواع خودروی سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی اعم از اشخاص حقیقی (خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل) و حقوقی بیش از ۱۰ میلیارد ریال (یک میلیارد تومان) ‌مشمول مالیات شدند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها