کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

به عملکرد دولت نمره دهید


کد خبر : ۹۰۱۷۳دوشنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸:۳۷۸۲۶۵ بازدید

رئیس جمهور در گفت وگوی زنده تلویزیونی گفت: مردم هم از شرایطی که دولت تحویل شد خوب آگاهند و شرایط کرونایی که کشور با آن ...
به عملکرد دولت نمره دهیدبه عملکرد دولت نمره دهید

رئیس جمهور در گفت وگوی زنده تلویزیونی گفت: مردم هم از شرایطی که دولت تحویل شد خوب آگاهند و شرایط کرونایی که کشور با آن مواجه بوده و هستند و شرایط مالی و اقتصادی کشور، وضعیت خزانه و وضعیت کالاهای اساسی را می‌دانند. از همه مهمتر اینکه امید و اعتماد مردم آسیب دیده بود و از وظایف دولت بود که اعتماد مردم را بازآفرینی کند.رئیس جمهور موضوع حفظ جان مردم را از مهمترین مسائل عنوان کرد و گفت: دولت مسائل مربوط به واکسن را باید دنبال کند و بتواند مردم را نسبت به مشکلات معیشتی همراهی کند و برای گره‌گشایی‌ها گام بردارد.

رئیس‌ دولت سیزدهم اضافه کرد: یادم نمی‌رود روز تنفیذ حکم رئیس جمهوری مسائل اولویت‌دار را اعلام کردم که کرونا و ضرورت واکسیناسیون کرونا مهمترین آن بود. در آن زمان روزی ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند و این برای ما و مردم غصه شده بود که چرا کار جدی‌تر از این انجام نمی‌شود. رئیسی یادآور شد: پاسخی که آن روزها می‌شنیدم این بود که تخصیص ارز به دلیل مشکلات ارزی امکان ندارد و یا کشورها به دلیل شرایط تحریمی به ما واکسن نمی‌دهند. از ۳۰ میلیون واکسن شاید ۵ میلیون هم وارد نشده بود و امروز خدا را شاکریم آمار ابتلا و فوت هر دو کاهش جدی پیدا کرده است.

رئیسی افزود: باید در این رابطه از مساعدت مردم و کادر بهداشتی و درمانی قدردان باشیم که در صدمین روز دولت بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن وارد شده است و برخی در کشور الان درحال تزریق دوز سوم واکسن هستند. وی با بیان اینکه بازهم باید برای صیانت از جان مردم تلاش کنیم، گفت: به مردم توصیه می‌کنم حالا که شرایط برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و کسب و کارها فراهم شده است و ۱۰۰ هزار کسب و کار تعطیل شده دوباره شروع به فعالیت کرده‌اند، ممکن است موج دیگری در پیش داشته باشیم بنابراین مردم باید مراعات کنند.

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: خوشحالیم که فضای کسب و کار دوباره رونق می‌گیرد و به رغم مشکلات در کشورهای اطراف، بسیاری از شهرهای ما به جز چند شهر در وضعیت خوبی قرار دارند. رئیس‌جمهور گفت: دولت در واکسیناسیون عمومی عملکرد قابل تقدیری  از جانب مردم داشته است. از مردم به خاطر همکاری که داشتند قدردانی می کنم. آن روز مردم دنبال واکسن می‌گشتند و  امروز ما به دنبال مردم برای تزریق واکسن هستیم.رئیس دولت سیزدهم با طرح این سؤال که چه مراحلی برای واردات و تأمین واکسن طی شد و چرا در داروخانه‌ها شاهد تشکیل صف‌های طولانی بوده‌ایم، گفت: من خودم به داروخانه نزدیک ریاست جمهوری سر زدم و صف مردم برای دریافت دارو را دیدم، خیلی متأثر شدم. در نشستی با مسئولان گفتم چه ضرورتی دارد مراکز توزیع دارو را در تهران قرار بدهید و این را بین داروخانه‌های مختلف توزیع کنید.

ظرف سه روز این چند مرکز تبدیل به ۳۰۰ مرکز توزیع دارو شد.وی ادامه داد: برای تأمین واکسن با کشورهای مختلفی که به راحتی می‌توانستند واکسن را تأمین کنند، صحبت کردم و سیل ورود واکسن به کشور آغاز شد و وضعیت را متفاوت کرد. شخصاً با برخی کشورها تماس گرفتم و موضوع را پیگیری کردم.رئیس جمهور با تشریح اقدامات دولت برای تأمین واکسن ادامه داد: مسأله تأمین ارز را آقای مخبر پیگیری کرد و قرارگاه و ستاد جدید تشکیل داد. وزارت امور خارجه هم پیگیر تماس با کشورهای مختلف شد و غیر از تماس شخصی، از آقایان خواستم همه کارهای خود را معطوف به پیگیری و تأمین واکسن کنند. تهیه واکسن اولویت نخست دولت شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به حمایت دولت از واکسن‌های تولید داخل گفت: از طرف دیگر هم حمایت از تولید داخلی را داشتیم و اکنون هم باید از تولید واکسن داخلی حمایت کنیم.رئیس دولت مردمی خاطرنشان کرد: ما از این شرایط عبور کردیم و گشایشی در کسب وکارها و مدارس و دانشگاه‌ها شد و به نخبگان و صدا و سیما گفتم کار اقناعی برای متقاعد کردن مردم در تزریق واکسن را دنبال کنند.وی با بیان اینکه امروز وضعیت فوتی‌ها دو رقمی است، در عین حال گفت: مرگ یک نفر هم برای ما زیاد است و نباید به این شرایط قانع باشیم.باز تأکید می‌کنم که باید پیگیری بیشتر شود.رئیس جمهور اضافه کرد: کمیسیونی در حوزه معاونت اول همچنان فعال است. خود ما هم که هر هفته جلسه داریم و مسائل را دنبال می‌کنیم تا از این شرایط عبور کنیم.


تصمیم‌گیری برای جبران کمبود پزشک

رئیس‌دولت سیزدهم درباره برنامه دولت در حوزه سلامت، رفع انحصار و تعارض منافع و مسأله کمبود پزشک در شهرستان‌ها گفت: مسأله دسترسی آسان و ارزان به پزشک به‌ویژه پزشکان متخصص در سراسر کشور موضوع مهمی است. در شهرستان‌ها پزشک داریم اما آیا دسترسی به پزشکان متخصص برای همه مردم امکان‌پذیر است؟

وی ادامه داد: در نخستین جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع کمبود پزشک و پزشک متخصص مطرح شد و در همان جلسه مقرر شد کارگروهی مأمور شود و طرحی برای جذب پزشکان متخصص و دانشجویان مستعدی که امروز آمادگی علم اندوزی و متخصص شدن دارند، آماده کنند.رئیسی ادامه داد: چند بار کار این کارگروه را دنبال کردم تا در نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی این کار دنبال شود و برای رفع مشکل کمبود پزشک متخصص در کشور به زودی تصمیم می گیریم.در عین حال چون نظرات پزشکان مختلف است  گفتم باید نظرات موافق و مخالف را هم ببینیم.رئیس جمهور با بیان اینکه قرار است طرح جامعی تدوین شود، گفت: به جوانان و مردم وعده می‌دهم که در اولین جلسه شورای انقلاب فرهنگی نسبت به این قضیه تصمیم گیری شود و خودم به این موضوع ورود کردم.  


سفرهای استانی با برنامه‌ریزی قبلی

رئیس دولت سیزدهم در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلویزیونی درباره سفرهای استانی گفت: باید فاصله را با مردم کم کنیم. به همه دولتمردان توصیه کردم که با مردم ارتباط بگیرید و حرف و درددل مردم را بشنوید. در کنار مردم باشید که اگر کسی مشکلی داشته باشد ممکن است صدایش بلندتر شود و این اشکالی ندارد. وی گفت: دولت ما دولت مردمی است. این برای ما یک افتخار است که باید ارتباط با مردم را همواره افزایش دهیم. سخن مردم و مشکلات آنها را بشنویم.

رئیسی گفت: قبل از اینکه به استان ها سفر کنیم، ابتدا وضعیت استان بررسی می شود. مشکلات استان از زبان نمایندگان و امام جمعه، اساتید و مردم شنیده می‌شود. استاندار حرف‌ها را می‌زند و مطالب جمع‌بندی می شود و  نیازهای با اولویت مورد بررسی قرار می‌گیرد و در واقع اعتبارات پیش‌بینی می‌شود و دستگاه‌های مربوطه با بانک‌ها جلسه می‌گذارند که چقدر امکان تأمین اعتبارات است.رئیس جمهور افزود: با حضور معاون اول مباحث صورتجلسه می شود و تمام بخش‌ها امضا می‌کنند و در واقع مصوبه سفر می‌شود و بعد به سفر می رویم.  بعد که به استان سفر می کنیم مصوبات اعلام می شود.


سه سطح نظارت برای پیگیری مصوبات سفرهای استانی

وی خاطرنشان کرد: اولین ناظر مردم هستند که کارها انجام شود، دوم استاندار به عنوان عالی‌ترین مقام دولت در استان و سوم در معاونت اجرایی ریاست جمهوری یک بخشی برای پیگیری مصوبات سفر است. مردم بدانند که مصوبات سفر اجرایی شده است. امیدوارم که در روزهای آتی بتوانیم به استان‌های دیگر سر بزنیم و مسائل اولویت دار استان‌ها را پیگیری کنیم.

آیت الله رئیسی در ادامه گفت: ما در استانها پروژه جدید آغاز نمی کنیم. آنقدر پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم و می‌توان گفت برای ده‌ها سال پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد. من جایی نمی‌روم کلنگ جدید بزنم همین کلنگ‌هایی که زده شده باید پیگیری شود.

 وی خاطرنشان کرد: در استانی سدی دیدیم و گفتند که این سد قبلاً افتتاح شده است اما شما می گویید که 10 تا 15 درصد آن باقی مانده است. ما موارد اینگونه داریم و باید این پروژه‌های نیمه تمام را کامل کنیم که مردم از آنها بهره‌مند شوند.


 ارتباط با مردم با نشستن در اتاق دربسته و پشت میز نشستن اتفاق نمی‌افتد

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: ما سفر به استان‌ها را ادامه می‌دهیم و رابطه‌‌مان را با مردم بیشتر خواهیم کرد چرا که برکات زیادی در ارتباط با مردم وجود دارد. به همه دولتمردان در سراسر کشور، استانداران و فرمانداران، بخشداران و مدیران ادارات می‌گویم که در ارتباط با مردم برکاتی نهفته است که هرگز این ارتباط با نشستن در اتاق دربسته و در پشت میز کاری اتفاق نمی‌افتد.

رئیس‌جمهور در ادامه موضوع مهم و یکی از دغدغه‌های اولویت دار دولت، بعد از جان مردم را مسأله نان و معیشت مردم عنوان کرد و گفت: در شرایطی که دولت را شروع کردیم اقتضا می‌کرد اقداماتی در این بخش انجام شود. ذخایر کالاهای اساسی نگران کننده بود و باید رفع نگرانی می‌شد. وی گفت: امروز تأمین کالاهای اساسی به حد قابل قبولی رسیده که نگرانی نداریم و در حوزه گندم هم مشکلی نیست و نگرانی از این جهت وجود ندارد. دولت نسبت به خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدام تورم‌زا به جد حساس است.

 رئیس دولت مردمی نکته دوم را مسأله اداره کشور عنوان کرد و گفت: روزهای پایانی مرداد ماه زمانی که هنوز دولت ما از مجلس رأی اعتماد نگرفته بود و با اعضای دولت قبل جلسه تشکیل می‌دادم، موضوعی به نام حقوق کارکنان دولت در مرداد ماه مطرح بود که از کدام منبع و بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول حقوق را پرداخت کنیم. امروز سه ماه می گذرد و بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق و دستمزد پرداخت می‌شود.


 دولت هر ماه ۱۰ هزار میلیارد تومان فاکتورهای از قبل خرج شده را باید بپردازد

رئیسی ادامه داد: دولت هر ماه علاوه بر هزینه‌های خود، ماهیانه به طور متوسط ۱۰ هزار میلیارد تومان فاکتورهای از قبل خرج شده ر ا باید پرداخت کند، این فاکتورها همان سر رسید اوراق است و تأکید شد که از بانک مرکزی قرض نگیریم.

 وی استقراض از بانک مرکزی را به معنای خلق پول و دارای آثار تورمی عنوان کرد که مردم در سفره‌های خود احساس می‌کنند و تصریح کرد: اگر استقراض از بانک مرکزی داشتیم، مردم در چند ماه در سفره خود آن را حس می‌کردند. قرار شد از این به بعد نسبت به خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدام تورم‌زا به جد حساس باشیم و در بودجه ۱۴۰۱ هم تلاش شد ساختارهای بودجه طوری تنظیم شود که ضد تورم باشد.

 رئیس‌جمهور با بیان اینکه گزارش مراکز آمار در این مدت حاکی از کنترل شدن تورم است، گفت: این موضوع باید ادامه یابد تا گرانی کنترل شود.

 وی مسأله سوم را بحث  تأمین کالای مورد نیاز مردم و نظام توزیع  کالاهای مورد نیاز مردم برشمرد و گفت: در توزیع کالاها متأسفانه شاهد صف‌هایی بودیم که با کرامت مردم همخوانی نداشت. امروز توزیع با استفاده از خدمات و کسب و کار نوین هوشمند انجام می‌شود و این کار در برخی استان‌ها شروع شده است. دولت نسبت به ثبات اقتصادی و کنترل قیمت‌ها موفق بود و این اقدامات هر روز انجام می‌شود.  وی ادامه داد: معاون اول مسئول ستاد تنظیم بازار است و در ستاد اقتصادی دولت هم مسئولان بحث می‌کنند تا کالای مورد نیاز مردم به سهولت به دستشان برسد و مردم نگرانی در این جهت نداشته باشند.

 رئیس جمهور گفت: اقدام بعدی ثبات اقتصادی برای مردم، خریدار، فروشنده و تولید کننده است که این اتفاق افتاد چون بازار باید برای مردم قابل پیش‌بینی باشد و برای خرید و فروش و اقدام کنند. به دنبال تحقق این موضوع هستیم و این کاملاً دست یافتنی است.


دولت پرخرج نباید داشته باشیم

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که دولت بدون استقراض از بانک مرکزی چگونه توانست حقوق کارمندان را پرداخت کند، گفت: باید به داشته‌های کشور توجه کنیم و بدانیم برای تأمین بودجه نیاز به راه‌های مختلفی است.

وی یکی از درآمدهای دولت را درآمد حاصل از مالیات عنوان کرد و افزود: باید از این درآمد به درستی استفاده شود. فرار مالیاتی امروز همه را  رنج می‌دهد. افرادی هستند که در آمد سرشاری دارند و از مالیات فرار می‌کنند.

رئیس‌ دولت سیزدهم مولدسازی دارایی‌های دولت را منبع درآمد دیگر دولت عنوان کرد و گفت: دولت باید زمین و امکانات را  به کار بگیرد. در قانون آمده مازاد آنچه در اختیار دولت است واگذار وتبدیل به پول شود و به مصرف برسد. امکاناتی امروز وجود دارد که به آن توجه نشده است دولت باید نسبت به همه آنها توجه کند. با این کار می‌توانیم کشور را بدون اینکه اقدامات دولت آثار تورمی داشته باشد اداره کنیم.  

وی افزود: یکی از موضوعاتی که دنبالش بودیم و هستیم و از مجلس هم خواستیم مصوباتی نداشته باشد یا به حداقل برساند، مسأله هزینه‌های جدید برای دولت است. ما با کسری جدی بودجه مواجهیم و باید تا آخر سال این موضوع را حل کنیم .درآمدها را باید افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهیم. وی خاطرنشان کرد: راه انجام این کار کمک دولت و مجلس است تا به سمت افزایش درآمد و کاهش هزینه برویم. دولت پرخرج نباید داشته باشیم. رئیسی با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۱ مراحل نهایی را می‌گذراند، اضافه کرد: این لایحه هم در این راستاست که بر محور عدالت باشد و توزیع امکانات براساس عدالت انجام شود.

رئیس جمهور در ادامه درباره ملاک و معیار عدالت بودجه‌ای گفت: آمایش سرزمینی ملاک است. ممکن است کسی نسبت به آمایش سرزمینی ابهامی داشته باشد. مشکلی نیست اما باید ملاکی داشته باشیم که این ملاک آمایش سرزمین است. برخی بخش‌ها در کشور غیربرخوردار یا کم برخوردار است و  باید عدالتی در توزیع ایجاد کنیم تا به رضایت همگانی بینجامد.


عقد قراردادهای مهم در حاشیه اجلاس اکو

 رئیس‌جمهور با اشاره به حضور خود در دو نشست بین‌المللی در عشق‌آباد و دوشنبه طی هفته‌های اخیر گفت: در این مدت ۱۰۰ روز در ارتباط حضوری با هیأت‌های خارجی و ارتباطات تلفنی، محور، اراده جمهوری اسلامی برای گسترش ارتباطات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با جهان است.

 وی افزود: در اجلاس شانگهای با سران حاضر در اجلاس دیدار و در این دیدارها بر توسعه روابط ایران با این کشورها تأکید داشتم. هیچکدام قانع به این میزان ارتباط نبودیم. رئیسی با بیان اینکه از زمان سفر به عشق‌آباد تاکنون بر اساس آمار وزارت امور خارجه، تجارت ما با تاجیکستان سه برابر افزایش یافته است، گفت: پس از پذیرش عضویت دائم ایران در شانگهای از فعالان اقتصادی خواستم فعال شوند. رئیس دولت مردمی با اشاره به سفر خود به ترکمنستان و شرکت در اجلاس سران اکو گفت: ما ۵ سال با ترکمنستان مشکل داشتیم.

با انجام این سفر هم ارتباط برقرار شد و هم مسأله ترانزیت حل شد. همچنین قرارداد سواپ گاز میان ترکمنستان، ایران و آذربایجان برقرار شد و این قرارداد می‌تواند زمینه خوبی باشد برای اینکه ایران را هاب ترانزیت منطقه‌ای قرار دهیم. وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران اظهار کرد: با توجه به دریا و سواحلی که در اختیار داریم، می‌توانیم موفق عمل کنیم. رئیس دولت مردمی یادآور شد: در ترکمنستان در نشستی با فعالان اقتصادی قول دادم قرارداد گازی را احیا کنم. با حسن نیتی که بین دو کشور ایجاد شد، راه‌ها باز شد. همچنین قراردادهایی با برخی کشورهای همسایه منعقد کردیم که اعلام نکردیم و در چند وقت اخیر اعلام خواهد شد. این قراردادها با مبالغ بسیار سنگین و اقدامات بسیار مهمی بوده که با کشورهای همسایه منعقد شده است .رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: کارهای قابل توجهی برای رونق اقتصادی کشور شروع شده و فعالان اقتصادی می‌توانند حضور فعالانه داشته باشند.


 حضور عزتمندانه و مقتدرانه در مذاکرات

رئیس دولت سیزدهم همچنین درباره مذاکرات برای رفع تحریم‌ها گفت: از آغاز دولت ۲ کار را آغاز کردیم؛ یکی خنثی‌سازی تحریم‌ها بود که در قرارگاهی با مسئولیت معاون اول رئیس‌جمهور  در دستور کار قرار گرفت و دیگری موضوع رفع تحریم‌ها بود. وی افزود: فکر می‌کردند ما در مذاکرات شرکت نمی‌کنیم و حرفی برای گفتن نداریم درحالی که برای دنیا ثابت شد ایران عزتمندانه و مقتدرانه در مذاکرات حاضر شد. دو متن ارائه داد که این متون کاملاً بر اساس آنچه در برجام است، ارائه شد و کار دنبال می‌شود. وی خاطرنشان کرد: موضوع رفع تحریم‌ها با قوت دنبال شد و مسأله خنثی سازی تحریم‌ها هم دنبال می‌شود. با این همه اقتصاد و بودجه ۱۴۰۱ را با این مسائل ارتباط نمی‌دهیم و هر دو مسأله را دنبال می‌کنیم.

وی در ادامه درباره کنترل قیمت اجناس و نظام عدالت توزیع و کوتاه کردن دست دلالان گفت: ما معتقدیم باید سامانه جامع فعال شود. بخش‌های مختلفی سامانه دارند اما جامعیت ندارد و به هم متصل نیست و نمی توانیم بهره‌مندی کامل از آن داشته باشیم. باید بنادر و گمرکات و بخش‌های وزارت صمت با یکدیگر لینک شوند. رئیس جمهور ادامه داد: سامانه جامع تجارت و  سامانه جامعی که بتواند بموقع وضعیت مالی و اقتصادی را تشخیص دهد و بتواند تبادلات را کاملاً رصد کند، که در این صورت فرار مالیاتی کمتر اتفاق می‌افتد. در این قضیه حقوق دولت کاملاً می‌تواند رصد شود و همه می‌توانند ببینند.

آیت الله رئیسی گفت: یکی از کارهای با اولویتی که در کشور انجام می‌دهیم و وزیر اقتصاد و صمت هم اعلام کردند بحث شکل دادن این سامانه جامع است که یکی از آرزوها است. من به مردم نوید می دهم بزودی این سامانه جامع مورد بهره‌برداری قرار می گیرد و کارهای مقدماتی آن انجام شده است. وی ‌با اشاره به مصوبات مجلس درباره فضای کسب و کار و رونق تولید گفت: شاید من بتوانم به 7 قانون در این زمینه اشاره کنم که همه آنها در وضعیت اقتصادی مؤثر هستند.  آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: دولت مصمم است که مصوبات را دنبال کند و مشکلات را رفع کند  و مانع را از سر راه تولید کننده و کارآفرین بردارد تا با سهولت کار سرمایه‌گذاری در کشور انجام شود.

رئیس جمهور گفت: ما باید در این رابطه دست‌های ناسالم را قطع کنیم و دولت مصمم است که روابط ناسالم را خاتمه دهد چرا که این روابط ناسالم به کشور و بازار ضربه می زند.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره ارز ترجیحی و رویکرد دولت سیزدهم دراین خصوص گفت: در قانون 8 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی در سال جاری پیش‌بینی شده است. این رقم در آغاز به کار دولت سیزدهم تمام شد. یعنی پولی که باید در کل سال استفاده شود در اوایل دولت که تازه کار را شروع کرده بود پایان مبالغی بود که در قانون پیش‌بینی شده بود. ما هم به مردم گفته بودیم که کاری که به اقتصاد شوک وارد کند انجام نمی‌دهیم و مردم را غافلگیر نمی کنیم.

رئیس جمهور گفت: در جلسات تخصصی بررسی شد که مسأله ارز ترجیحی چگونه خواهد شد و در این رابطه باید چه کاری انجام شود. تمهیداتی هم در دولت برای این قضیه اندیشیده شده است که بتوانیم دست دلال‌ها را قطع کنیم و این امکان مستقیم در جیب مردم قرار بگیرد. در دولت بنا داریم در نظام توزیع و هم در تخصیص اعتبارات جریان دلالی و سوداگری را قطع کنیم و به طرف این برویم که مردم بهره‌مند شوند.


مردم را در تصمیمات اقتصادی غافلگیر نمی‌کنیم

وی افزود: من قبلاً هم قول دادم و دوباره هم می‌گویم ما در تصمیمات اقتصادی مردم را غافلگیر نخواهیم کرد و با مردم همه مسائل را در میان می‌گذاریم. اگر اصلاحات و اقداماتی انجام دهیم هم از نظر اقتصاددانان و اندیشمندان بهره‌مند می‌شویم و هم مردم و بازار را در جریان می‌گذاریم.

رئیس دولت سیزدهم همچنین درباره واقعی کردن پرداخت یارانه‌ها و مشترکان پرمصرف گفت: دولت درباره پرمصرف‌ها موظف بود از اول فروردین این کار را انجام دهد که این کار انجام نشد. به این معنا که آیین نامه‌هایی در رابطه با گاز و برق و آب باید تهیه می‌شد و به تصویب دولت می‌رسید و اجرای عدالت را در این رابطه براساس قانون عملیاتی می‌کرد که این کار انجام نشد.

رئیسی افزود: کار دولت را که شروع کردیم با این مسأله مواجه شدیم که تبصره‌ها عملیاتی نشده است. بنابراین هم وزارت نیرو و هم وزارت نفت را مأمور کردیم که آیین‌نامه‌ها را فوراً تهیه کنند و کاری کنند که اجرای عدالت انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: از پرمصرف‌ها در این رابطه باید وجهی که مدنظر است از آنها دریافت شود.

کم مصرف‌ها هم که مصرف خود را انجام می‌دهند و نسبت به بعضی دهک‌ها هم که باید مساعدتی انجام شود.

رئیس جمهور گفت: سخن ما با ۸۰ درصد از مردم نیست. یک مقدار مصرف صنعتی و یه مقدار مصرف خانگی داریم. هر دو مصرف وجود دارد یعنی هم در مصرف صنعتی و خانگی پُرمصرف‌هایی داریم. نسبت به پرمصرف‌ها آیین‌ نامه ها در دولت در همین مدت تصویب شد که امر اجرا توسط وزارت نفت و وزارت نیرو دنبال خواهد شد.


رسالت دولت، تحول و محور تحول‌، عدالت است

آیت‌الله رئیسی در بخش پایانی سخنانش درباره سند تحول دولت گفت: از آغاز به کار دولت سیزدهم نگارش سند تحول آغاز شد که بیش از ۱۵ اندیشکده در این زمینه با دولت همکاری دارند.

وی با بیان اینکه سند تحول با در برگرفتن موضوعات مختلف در کشور آماده است و بودجه سال ۱۴۰۱ ، مبتنی بر این سند تدوین شده است، ادامه داد: این سند بسیار مهمی است چون رسالت دولت تحول است و محور تحول هم عدالت است.

رئیس دولت سیزدهم با اشاره به وجود بحران‌های فراوان در 100 روز آغاز به کار این دولت، یکی از این بحران‌ها را حمله سایبری عنوان کرد وگفت: دولت با اعتماد مردم مؤثر عمل کرد و این بحران مدیریت و مسئله حل شد. شایعاتی پخش شد که دولت به دنبال افزایش قیمت بنزین است اما مردم دیدند این کذب است و فتنه‌ها با اعتماد مردم خنثی شد.

رئیسی با تأکید بر اینکه در قبال همه مردم چه آنانی که به من رأی دادند و چه آنانی که به من رأی ندادند احساس وظیفه می‌کنم، خاطرنشان کرد: در خدمتگزاری مصمم هستیم تا مشکلات را از پیش پای مردم برداریم. من بیش از همیشه به آینده کشور امیدوارم.

رئیس دولت مردمی ادامه داد: هر چه کار دولت پیش می‌رود با وجود مشکل، راهکار هم هست و هیچ بن‌بستی وجود ندارد. جوانان و مردم انسداد را حس نمی‌کنند و راه برون‌رفت وجود دارد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مشکلات را با کمک مردم حل خواهیم کرد، گفت: ساعتی نیست که از دغدغه‌های مردم غافل شوم، مبالغه نمی‌کنم. از بعد از نماز صبح که کارم آغاز می‌شود، دغدغه‌های مردم را پیگیری می‌کنم.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها