کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

پیشنهادهایی برای افزایش صادرات و بازگشت ارز


کد خبر : ۸۹۵۲۲جمعه، ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۳:۵۹۲۲۸۷ بازدید

یک فعال بخش خصوصی معتقد است خصوصی‌سازی واقعی، حرکت به سمت ارز تک نرخی، ارتباط فراگیر، شبکه صرافی‌ها و تسهیل روش‌های ...
پیشنهادهایی برای افزایش صادرات و بازگشت ارزپیشنهادهایی برای افزایش صادرات و بازگشت ارز

یک فعال بخش خصوصی معتقد است خصوصی‌سازی واقعی، حرکت به سمت ارز تک نرخی، ارتباط فراگیر، شبکه صرافی‌ها و تسهیل روش‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات عوامل موثر بر افزایش صادرات و ارزآوری برای کشور خواهد بود.

سیدمصطفی موسوی نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با ایبِنا با اشاره به هدفگذاری صادرات غیرنفتی ۷۰ میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۴ و الزامات تحقق آن اظهار کرد: اگر بخواهیم به رشد صادرات مطلوب برسیم باید برخی موارد مانند روش‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات تسهیل شود. 

موسوی تصریح کرد: واردات در مقابل صادرات روش بسیار مهم و اساسی است که نباید محدودیتی در آن ایجاد شود. این مسیر باید باز باشد و واردات در مقابل صادرات آزادانه انجام شود که به عبارت دیگر اظهارنامه‌ها به صورت صلح‌نامه‌ای واگذار شود.

وی ادامه داد: هیچ کدام از صادرکنندگان ارز خود را در خارج از کشور نگه نمی‌دارند بلکه برای ادامه روند فعالیت‌های خود و به دلیل اینکه به سرمایه در گردش نیاز دارند، ارزهای حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور باز می‌گردانند. اما چالش اساسی اینجاست که تحریم هستیم و این روند مکانیزم پیچیده‌ای دارد. 

نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران گفت: همه فعالان اقتصادی واقعی کشور براین باورند که ارز حاصل از صادرات باید به اقتصاد بازگردد که در حال حاضر نیز شاهد این اتفاق هستیم اما مشکل این است که ارز صادراتی را به سختی می‌توان به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند. ضمن اینکه پیشنهاد می‌شود صرافی‌های بیشتری اجازه فعالیت در این حوزه را داشته باشند تا صادرکنندگان هم با چالش کمتری مواجه باشند. 

وی افزود: اولین و بزرگترین مشکل در تبادل ارزی این است که ارتباط با صرافی‌ها فراگیر نیست. این مشکلات با عملکرد صرافی ها نشات گرفته از تصمیمات اشتباه و رانت‌هایی است که در دولت قبلی بوده که امیدواریم در دولت سیزدهم تسهیل شود. 

به گفته این فعال بخش خصوصی، خوشبختانه خوش‌بینی نسبی درباره روند صادرات و واردات ایجاد شده که مقداری بار روانی منفی نیز کمتر شده است. در واقع جو مثبتی که ایجاد شده است، بازار را کمی آرام نگه می دارد که البته دلیل اصلی این امر نیز همسو بودن مجلس و دولت است. در گذشته تعارضی که بین دولت و مجلس وجود داشت، باعث کمرنگ شدن فعالیت های بخش خصوصی می شد اما این همسو بودن فارغ از اینکه تا چه اندازه موفقیت آمیز است ، نقطه امیدی ایجاد کرده که امیدواریم این روند ادامه دار باشد. 

موسوی تاکید کرد: اگر بخواهیم به صادرات ۷۰ میلیارد دلاری برسیم تحریم ها را باید به نحوی رفع کنیم یا حداقل آن را کاهش دهیم. چون مباحث سرمایه‌گذاری‌های داخلی و ورود مواد اولیه و واسطه ای به کشور و صادرات کالاهای حجیم مانند فولاد و محصولات پتروشیمی در این امر دخیل هستند. 

وی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی ما عمدتا توسط شرکت‌های خصولتی و دولتی انجام می‌شود و بخش خصوصی سهم حدود ۱۵ درصدی دارد، اظهار کرد: نیازمند این هستیم که خصوصی سازی در اقتصاد را به طور درست و کامل تقویت کنیم و توسعه دهیم. 

نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها از یارانه دولتی استفاده می‌کنند و در نتیجه برای آنها تفاوتی ندارد که ارز را با چه نرخی به سامانه نیما عرضه کنند بنابراین باید نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد به هم نزدیک شود تا تک نرخی شدن محقق شود.  در این صورت رقابت تجاری بین دولت و بخش خصوصی نیز ایجاد خواهد شد.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها