کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مصرف گاز در ایران برابر با 12 کشور ثروتمند اروپایی


کد خبر : ۸۹۲۷۱شنبه، ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲:۳۵۱۷۰۰ بازدید

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: ایران سومین تولیدکننده گاز جهان و چهارمین مصرف کننده آن پس از روسیه، آمریکا و چین است و ...
مصرف گاز در ایران برابر با 12 کشور ثروتمند اروپاییمصرف گاز در ایران برابر با 12 کشور ثروتمند اروپایی

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: ایران سومین تولیدکننده گاز جهان و چهارمین مصرف کننده آن پس از روسیه، آمریکا و چین است و میزان مصرف گاز در کشورمان تقریبا با ۱۲ کشور ثروتمند اروپا برابری می‌کند.

به گزراش ایران جیب از شرکت ملی گاز ایران، نشست هم‌اندیشی مدیران حوزه انرژی با مدیران رسانه‌ها که با حضور مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران، مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نیرو، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رؤسای روابط عمومی شرکت‌های گاز، توانیر و آب و فاضلاب (آبفا) در محل سالن نشست‌های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
 
مجید چگنی با بیان اینکه ما سومین تولیدکننده گاز جهان و چهارمین مصرف کننده آن پس از روسیه، آمریکا و چین هستیم و میزان مصرف گاز در ایران تقریبا با ۱۲ کشور ثروتمند اروپا برابری می‌کند، اظهار داشت: این ارقام نشان می‌دهد که چرا دغدغه‌های ما درخصوص مصرف انرژی در کشور به ویژه در حوزه گاز طبیعی افزایش یافته است.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه عوامل زیادی روی مصرف تاثیرگذار است، افزود: در زمینه مکانیزم‌هایی که در تمام دنیا برای کاهش مصرف به کار گرفته می‌شود، در کشور ما کم‌کاری شده و مردم به درستی توجیه نشده‌اند، بنابراین نتیجه این شده که صادرات گاز و توسعه صنایع مهم وابسته به گاز باید متوقف شود.

وی با تاکید بر لزوم عزم ملی جهت فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف گاز گفت: در سال جاری نیز شرایط ما به لحاظ تولید و مصرف مطلوب نیست و برای پایداری شبکه مجبوریم محدودیت‌هایی را اعمال کنیم تابتوانیم از فصل سرد عبور کنیم. این در حالی است که به رغم پیش بینی‌ها، امسال فصل سرما زودتر از سال گذشته آغاز و همین باعث شد که میزان مصرف گاز افزایش یابد.

چگنی خاطرنشان کرد: امروز میزان مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به ۴۸۰ میلیون مترمکعب رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۹۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته و همین موضوع باعث شده که محدودیت‌هایی را در حوزه نیروگاهی اعمال کنیم و بخش نیروگاهی به سمت استفاده از سوخت دوم و مایع بروند. به این ترتیب، با افزایش مصرف گازوییل، میزان صادرات محدود می‌شود و بر همین اساس، صادرات گاز به ترکیه و عراق نیز کاهش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه باید در زمینه مصرف بهینه گاز دقت کنیم تا بتوانیم از زمستان عبور کنیم، خاطرنشان کرد: در حوزه مشترکین دولتی بخش‌نامه‌هایی  صادر شده که مشترکین نسبت به مصرف بهینه اقدام کرده و میزان مصرف گاز خود را کاهش دهند.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم سوخت مورد نیاز صنایع عمده و نیروگاه‌ها را تامین کنیم؛ چراکه عدم تامین سوخت این دو بخش، تبعات دیگری نیز خواهد داشت؛ در واقع، هر قدر مصرف خانگی بهینه باشد، به حوزه فعالیت صنایع کمک کرده‌ایم.

چگنی گفت: ما در حال حاضر ۲۵ میلیون مشترک گاز داریم که از این میزان، ۷۶ درصد از مشترکین در سه پله اول مصرف قرار دارند و ۵۰ درصد گاز کشور را مصرف می‌کنند.

معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان، متوسط قیمت گاز سه پله اول مشترکین را هر مترمکعب حدوداً ۶۳ تومان عنوان کرد و افزود: هر مشترک در ماه حدود ۵۰۰ متر مکعب مصرف دارد که با نرخ ۶۳ تومان، ۳۵ هزار تومان در ماه پول گاز می‌پردازند اگر همین میزان گاز را صادر کنیم معادل ارزی آن به نرخ صادراتی، برابر با ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود؛ در حالی که ما با رقم بسیار پایین، آن را در منازل مصرف می‌کنیم.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها