کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کارت ملی هوشمند می‌خواهید؟ ۵ تا ۶ ماه صبر کنید


کد خبر : ۸۸۹۳۲شنبه، ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۳:۴۶۶۲۳ بازدید

افرادی که برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کرده‌اند، به شرط آنکه بدنه کارت توسط چاپخانه تامین شود حدود ۵ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا کارت برای آنها صادر شود.

افرادی که برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کرده‌اند، به شرط آنکه بدنه کارت توسط چاپخانه تامین شود حدود ۵ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا کارت برای آنها صادر شود.

سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه برخی متقاضیان کارت هایی که از سال ۹۷ یا ۹۸ ثبت نام کرده اند تا کنون کارت ملی به دست آنها نرسیده، گفت: تا قبل از پایان سال ۹۶ و آغاز سال ۹۷، بدنه کارت وارد می شد، در آن زمان کارت ۱۵ روزه صادر می شد و در آن زمان دو و نیم میلیون کارت در ماه  صادر شد، اما به دلیل مشکلاتی مثل تحریم و تامین اعتبار ارزی برای انتقال وجه به خارج از کشور، به تولید داخلی روی آوردیمو گرچه در حال حاضر بدنه کارت هوشمند ملی با تولید داخل تامین می شود، اما مواد اولیه آن پلی کربنات و  وارداتی است و همچنین تراشه این کارت در کشور تولید نمی شود. چاپخانه دولتی ناگزیر است که مواد اولیه را وارد و در داخل کشور تولید بدنه کند و تلاش زیادی هم شده که معادل خارجی تولید شود و بنا بود که چاپخانه دولتی ماهیانه، حداقل یک میلیون کارت را به ما تحویل دهد و این درحالی است که سازمان ثبت احوال ظرفیت صدور دو و نیم میلیون کارت را در ماه دارد. کارت هوشمند ملی تولید داخل، مشابه نمونه خارجی است و همه نکات ایمنی و فنی در تولید آن رعایت شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه این سازمان متولی جمع آوری اطلاعات و صدور کارت است، گفت: بر اساس قانون، تحویل بدنه کارت بر عهده چاپخانه دولتی است و شاید خودشان هم در این زمینه مشکلاتی داشته باشند. شرکت های مختلفی برای حل این مشکل در زمینه صدور کارت هوشمند ملی و تولید تراشه آن طرح موضوع کردند، اما چاپخانه دولتی نتوانست درخواست آنها را تایید کند، چون بر اساس قانون، متولی صدور اوراق بهادار مشخص شده است. در سال های گذشته قبل از تولید داخلی کارت هوشمند ملی، کارت با تراشه کامل وارد و صادر می شد، اما با مشکلات پیش آمده، نتوانستیم کارت ها را به موقع صادر کنیم، در عین حال افرادی که برای گرفتن کارت ثبت نام کرده اند می توانند با ارائه برگه رسید از خدمات دولتی برخوردار شوند. تاکنون بیش از ۶۲ میلیون نفر که متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی هستند، ثبت نام کرده اند و برای ۵۱ میلیون و ۷۵۰ نفر از ایرانیان واجد شرایط (افراد بالای ۱۵سال) کارت هوشمند ملی صادر شده  است.

سخنگوی سازمان ثت احوال کشور گفت: در حال حاضر بیش از۱۰ میلیون نفر متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی در نوبت دریافت این کارت هستند و حدود چهار میلیون نفر هم که شرایط دریافت این کارت را دارند هنوز برای ثبت نام و گرفتن آن اقدام نکرده اند این در حالی است که ۶۵ میلیون نفر ایرانی واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی هستند.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها