کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

گندم مورد نیاز کشور تامین شد


کد خبر : ۸۸۸۷۷چهارشنبه، ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱:۵۱۲۰۲۴ بازدید

سیف افزود: با خرید تضمینی حدود 4.5 میلیون تن نیاز به 8 میلیون تن دیگر داشتیم که با برنامه‌ریزی خوب قبلی از اردیبهشت ماه ...
گندم مورد نیاز کشور تامین شدگندم مورد نیاز کشور تامین شد

یزدان سیف، میزان خرید تضمینی گندم کشور در سال جاری را 4 میلیون و 532 هزار تن اعلام و پدیده خشکسالی را علت کاهش تولیدات محصول استراتژیک عنوان کرد.

سیف افزود: با خرید تضمینی حدود 4.5 میلیون تن نیاز به 8 میلیون تن دیگر داشتیم که با برنامه‌ریزی خوب قبلی از اردیبهشت ماه امسال خرید انجام شده و تاکنون بیش از 3 میلیون تن گندم وارد کشور شده است و مابقی در حال ورود به کشور است که در بنادر شاهد پهلوگیری و بارگیری محموله‌های گندم و انتقال آن به داخل کشور هستیم.

وی تاکید کرد: به لطف خداوند گندم و آرد کشور تا پایان سال تأمین شده و در سال آینده نیز مشکلی نخواهیم داشت و امیدواریم با بارش‌های مطلوب خشکسالی کمتر و از وابستگی برای تأمین گندم به خارج کاسته شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص تأثیر تغییر قیمت بر تولید گندم گفت: تولیدات بخش کشاورزی تحت تأثیر متغییرهایی است که اگر چه قیمت یکی از آن‌ها است اما تأثیر ریسک اقلیم نیز در آن موثر است به طوریکه از 6 میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم 4 میلیون دیم است و ارتباط مستقیم به بارش دارد و چشم کشاورزان دیم‌کار به نزولات آسمانی است و حدود 2 میلیون تن کشت آبی نیز که از ذخایر آبی استفاده می‌کند ارتباط با میزان بارش سالیانه دارد.

سیف قیمت خرید تضمینی 7500 تومان برای هر کیلوگرم گندم را با توجه به نرخ گندم در جهان مطلوب ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که اقلیم هم به کمک بیاید و خداوند دریچه رحمت خود را به سمت کشور ما بگشاید تا از خشکسالی به سمت تر سالی برویم، تولیدات داخلی افزایش پیدا کند و کار کشاورزان و کشاورزی رونق بیشتری بگیرد.

وی در خصوص مساله آرد و چند قیمیتی بودن آن که احتمال ایجاد خطا و تخلف را دارد نیز توضیح داد: در حال حاضر گندم با دو نرخ یارانه نوع یک که قیمت هر کیلوگرم آن 665 تومان است به واحدهای تولیدی آرد فروخته می‌شود و آرد حاصل با قیمت 820 تومان به واحدهای نانوایی می‌رسد و نرخ دیگر، یارانه نوع 2 است که گندم با قیمت 900 تومان به کارخانجات آرد فروخته می‌شود و پس از تولیدِ آرد توسط کارخانجات آرد سازی با قیمت 1150 تومان، در نانوایی‌ها تحویل می‌شود و ما شاهدیم که دولت حدود 4500 تا 5000 تومان برای هر کیلوگرم یارانه پرداخت می‌کند و البته که احتمال تخلف وجود دارد اما فرایند تأمین بر روی یک سامانه انجام می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد: تمامی فرایند فروش گندم و آرد به کارخانجات و واحدهای نانوایی که بر بستر سامانه انجام می‌شود رصد کامل می‌شود و با توجه به اینکه میزان مصرف واحدهای صنفی آرد و نان مشخص است نظارت می‌شود تا گندم و آرد خارج از شبکه توزیع نشود و تخلفات به حداقل برسد.

تسنیم نوشت: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تاکید کرد: اگر مردم تخلفاتی را در زنجیره‌ی تأمین گندم و آرد مشاهده می‌کنند یا در مورد نان، کم فروشی، گران  فروش، اجبار به فروش نان کنجدی و ... مشاهده می‌کنند تخلف را به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت دستگاه‌های نظارتی و تعزیرات و ادارات کل غله و خدمات بازرگانی استان گزارش دهند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها