کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

شاخص بورس تهران بیش از 14 هزار واحد رشد کرد


کد خبر : ۸۸۸۲۵سه شنبه، ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹:۵۶۲۰۶۴ بازدید

بورس اوراق بهادار تهران امروز یک روند رو به رشد به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افزایش 14 هزار و 666 واحد به رقم یک ...
شاخص بورس تهران بیش از 14 هزار واحد رشد کردشاخص بورس تهران بیش از 14 هزار واحد رشد کرد

بورس اوراق بهادار تهران امروز یک روند رو به رشد به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افزایش 14 هزار و 666 واحد به رقم یک میلیون و 376 هزار و 81 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با افزایش 3 هزار و 532 واحد به رقم 366 هزار و 636 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 496 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 4.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 437 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 245 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از هزار و 690 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار به 5 هزار میلیارد تومان نزدیک شد.

شاخص‌های بورس امروز همگی سبز بودند، بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ  ارزشی هر کدام یک درصد رشد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 0.97 درصد افزایش یافتند، شاخص آزاد شناور 1.1 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 1.5 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس فقط 0.55 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای شاخص‌ساز شامل فولاد مبارکه، گل‌گهر، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی پردیس، ملی‌مس ایران، پالایش نفت اصفهان و ایران‌خودرو بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با افزایش 141 واحدی به رقم 19 هزار و 542 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 91 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم به بیش از 350 هزار میلیارد تومان افزون شد. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 249 هزار فقره معامله و به ارزش هزار و 704 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، فرابورس، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن اصفهان، نیرو برق دماوند، بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس تهران را داشته‌اند.

نماد هلدینگ گردشگری میراث فرهنگی هم بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

امروز نمایندگان مجلس در بورس تهران طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و زیرمجموعه آن را تصویب کردند که اعضای هیأت تحقیق و تفحص بعد از تصویب شدن نهایی قانون آن را شروع خواهند کرد.

با توجه به اینکه شاخص بورس از سال گذشته تا کنون روند رو به کاهش یافته و از 2 میلیون واحد در حال حاضر به یک میلیون و 300 هزار واحد رسیده که بیش از 35 درصد از شاخص افت کرده است، بنابراین نمایندگان مجلس تصمیم به تحقیق و تفحص از بورس گرفتند و آنها معتقدند در این ریزش شاخص بورس به ارزش 70 میلیارد دلار سرمایه‌های مردم در بورس آب شده است.

گرچه سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و مردم باید ریسک بازار را بپذیرند اما به هر حال با اصلاح قوانین و مقررات بازار نباید اجازه سوء استفاده عده‌ای از اطلاعات نهانی بورس داده شود بگونه‌ای که سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس امروز گفت یک شرکت کاغذی بدون داشتن مابه‌ازای خارجی در بورس پذیرش شده و سهام آن شرکت به ارزش 3 هزار و 200 میلیارد تومان در بورس به مردم فروخته شده و دارندگان سهام این شرکت اکنون فقط کاغذی در جیب دارند و سرمایه‌های آنها سوخت شده است.

به هر حال نهاد ناظر یعنی سازمان بورس و اوراق بهادار باید نظارت قوی و مؤثر بر شرکت‌ها و ناشران بورسی داشته باشد و از طرفی با توجه به مردمی شدن بورس، به گونه‌ای که در حال حاضر حدود 58 میلیون ایرانی در بورس حضور دارند قوانین و مقررات بازار باید به نفع سرمایه‌گذاران حقیقی تغییر پیدا کند.

همچنین روش‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم مردم طراحی شود تا مردم عادی از نوسان‌های وحشتناک بازار در امان بمانند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سرزمین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری