کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نسخه‌ای جدید برای نجات بورس


کد خبر : ۸۸۷۹۵سه شنبه، ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۴:۰۷۱۸۵۲ بازدید

بازار سرمایه همزمان با برگزاری نشست حقوقی ها با وزیر اقتصاد و ورود 230 میلیارد تومان پول توسط این بخش از بازار ...
نسخه‌ای جدید برای نجات بورسنسخه‌ای جدید برای نجات بورس

شاخص کل با ورود حقوقی ها 21 هزار واحد مثبت شد اما نسخه دولت برای اصلاحات اساسی در بورس با هماهنگی 3 وزارتخانه و بانک مرکزی در قیمت گذاری  برخی محصولات  از جمله خودرو، بازار سرمایه را نجات می دهد؟

بازار سرمایه همزمان با برگزاری نشست حقوقی ها با وزیر اقتصاد و ورود 230 میلیارد تومان پول توسط این بخش از بازار، سبز پوش شد. با این حال اظهارات وزیر اقتصاد نشان می دهد که اصلاح قیمت گذاری ها در بورس هدف اصلی وزارت اقتصاد و سه دستگاه دولتی دیگر برای برون رفت بازار سرمایه از وضعیت منفی فعلی است.

به گزارش ایران جیب از خراسان، در شرایطی که افت شاخص کل بازار سرمایه به کف سه ماهه در روز یک شنبه، انتقادها از آن را به اوج رساند، دیروز این مسیر تغییر کرد و صاحبان سهام شاهد رشد 21 هزار و 112 واحدی شاخص کل و نیز رشد 3121 واحدی شاخص هم وزن بودند. با این حال، گزارش اقتصادنیوز حاکی از این است که در روز گذشته، یازدهمین روز خروج سهامداران حقیقی از بورس با رقم بیش از 230 میلیارد تومان رخ داده و بنابراین، این رشد شاخص را باید به حساب حقوقی ها نوشت. البته این موضوع چندان هم دور از انتظار نبود چرا که مانند دفعات قبل، دیروز نیز فعالان این بخش از بازار با دولتی ها جلسه داشتند!


دولت به دنبال پوشش کسری با مولدسازی دارایی ها

با این همه، این نشست که با حضور وزیر اقتصاد و 30 هلدینگ و حقوقی بازار، برگزار شد، حاوی نکات جدید و مهمی در خصوص تصمیمات جدید دولت برای بازار سرمایه است.

خاندوزی، وزیر اقتصاد در این جلسه، درخصوص صورت وضعیت کنونی بورس گفت: «شواهد قطعی نشان می‌دهد بازار سرمایه در بلندمدت بیشترین بازدهی را در مقایسه با بازارهای رقیب داشته و نگاه ما به بازار حرفه‌ای و بلندمدت است. »وی در ادامه به شبهه اخیر تامین کسری بودجه دولت از طریق اوراق بدهی پاسخ داد و گفت: «خالص تأمین مالی دولت از اوراق در دو ماه دوره بنده بسیار اندک و ناچیز و در 40 روز اخیر صفر ریال بوده است هر چند فضای مجازی پر است از اطلاعات غیر دقیق. از این به بعد  هم دولت بیشتر به‌ دنبال جبران کسری بودجه از طریق مولدسازی دارایی و فروش اموال مازاد است.»

رئیس شورای عالی بورس با بیان این که «برنامه ما پیش‌بینی‌ پذیر کردن اقتصاد و حذف قیمت‌گذاری‌های مضر به بازار در صنایع بورسی است، اظهار کرد: به‌زودی خبر تغییر نظام قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صمت منتشر خواهد شد.»

خاندوزی خاطر نشان کرد: «من به‌ دنبال پیش‌بینی ‌پذیرکردن نرخ‌های کلیدی اقتصاد و بالطبع بورس هستم تا نااطمینانی از بازار زدوده شود. در گذشته برای تغییرات مکرر قیمت خوراک و نرخ تسعیر ارز بانک ها و قواعد پالایشی‌ها و فراخوان عموم به سهامداری مستقیم اشتباهات بزرگی صورت گرفته است که باید با همکاری وزارت‌های نفت و صمت و بانک مرکزی و سازمان بورس شاهد کاهش این اشتباهات و ایجاد اطمینان در بازار باشیم.»


خرید 25 هزار میلیاردی صندوق ها از بازار در سال جاری 

از سوی دیگر رئیس سازمان بورس نیز ابعاد دیگری از وضعیت کنونی بازار و برنامه های بلندمدت تر برای ایجاد ثبات بازار را تشریح کرد. به گزارش فارس، عشقی  افزایش شفافیت در اطلاعات و صورت های مالی را نخستین برنامه ای برشمرد که برای ثبات بازار سرمایه در دست اقدام دارد.

رئیس سازمان بورس در ادامه، دومین اقدام این سازمان برای بهبود ثبات بازار را حضور قوی تر صندوق های بازارگردانی و صندوق های سرمایه گذاری برای خرید سهام دانست. وی از اشتیاق شرکت های بزرگ برای خرید سهام در شرایط کنونی خبر داد و افزود: از ابتدای سال تاکنون ۲۵ هزار میلیارد تومان تنها توسط صندوق های بازارگردانی، توسعه بازار و سرمایه گذاری سهام از بازار سرمایه خریداری شده است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها