کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

جزئیات مرگ 3 کارگر در کارخانه فولاد


کد خبر : ۸۸۷۹۳سه شنبه، ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸:۳۸۷۰۳ بازدید

با گذشت یک هفته از مرگ هولناک سه کارگر جوان بر اثر گازگرفتگی در «کارخانه فولاد ناب آرش» ابهر دادستان زنجان از تشکیل پرونده قضایی و برخورد قاطع با مقصران حادثه خبر داد.

  با گذشت یک هفته از مرگ هولناک سه کارگر جوان بر اثر گازگرفتگی در «کارخانه فولاد ناب آرش» ابهر دادستان زنجان از تشکیل پرونده قضایی و برخورد قاطع با مقصران حادثه خبر داد.

به‌ گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، صبح دیروز حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن کرمی، دادستان مرکز استان زنجان در این باره گفت: با اعلام این حادثه بلافاصله دستورات لازم به نیروی انتظامی و اداره کار برای پیگیری موضوع مرگ سه کارگر «کارخانه فولاد ناب آرش» صادر شد. عوامل انتظامی مأمور شدند که محل حادثه را تحت نظارت و کنترل قرار دهند و خطاب به مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز دستورات لازم برای تعیین بازرسان مجرب، شناسایی علت حادثه و پرداخت حق و حقوق اولیای دم و مصدومان صادر شد.

 ساعتی بعد از این حادثه بازرسان بررسی کارشناسانه خود را به‌منظور شناسایی دقیق مقصر یا مقصران حادثه آغاز کردند که به محض اعلام نتیجه و تکمیل تحقیقات و تحویل گزارش کارشناسان به مرجع قضایی با مسببان برخورد قاطع انجام خواهد شد.

همچنین در این رابطه محمدرضا انصاری سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به «ایران» گفت: عصر روز سه شنبه 4 آبان همزمان با اعلام خبر حادثه مرگبار برای سه کارگر کارخانه به‌نام‌های «علیرضا رحمانی»، «محمد فتحی» و «سیداحمد حسینی» که به‌عنوان کارگر ساده در کارخانه فولاد البرز ناب آرش مشغول کار بودند و دو نفر از آنها 25 ساله و یک نفر 38 ساله بود بلافاصله به محل حادثه رفته و حدود یک ساعت بعد تیم بازرسی که شامل معاون روابط کار، رئیس اداره بازرسی استان و کارشناسان اداره تعاون و اداره بازرسی ابهر بودند برای بررسی نکات فنی این حادثه و شناسایی مقصران و میزان قصور حادثه تشکیل شد. بعد از 18 ساعت کار مداوم و بررسی همه جانبه موضوع نتیجه این گزارش به‌همراه معرفی مقصر و شکایت اداره کار تحویل مرجع قضایی شد. در واقع از این جای کار به بعد منتظر اقدام مرجع قضایی برای تصمیم‌گیری و برخورد با عامل این حادثه هستیم.

انصاری در ادامه گفت: آنچه در این حادثه محرز است رعایت نشدن مفاد حفاظت فنی و ایمنی حین کار بوده است و البته نبود آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به کارگران چرا که در مخزن مخروطی شکل گندله که کارگر مورد نظر در حال تمیز کردن آن بوده اکسیژن وجود ندارد و با نیتروژن اکسیژن‌زدایی صورت می‌گیرد. به علاوه سنسوری که میزان پُرشدگی این مخازن را اندازه‌گیری می‌کند، درست عمل نکرده است، کارگر درِ مخزن را باز کرده و متوجه می‌شود مخزن پُر شده است و با بیل شروع به باز کردن مسیر می‌کند. در حین کار بیل درون مخزن می‌افتد و کارگر جوان به درخواست سرپرست خود برای برداشتن بیل وارد مخزن شده و از آنجا که مخزن مخروطی شکل بوده و ارتفاع زیادی داشته بعد از ورود کارگر به مخزن بلافاصله گاز او را خفه کرده‌ است. همچنین وقتی دو همکارش برای کمک به وی وارد مخزن شدند آنها نیز به سرنوشت وی دچار شدند و هر سه نفر جان باختند. البته همه این مسائل در گزارش کاملی درج شده است و ما منتظر تصمیم مرجع قضایی هستیم.سرپرست اداره کار استان زنجان افزود: ما روز دوشنبه به‌عنوان حامی حقوق کارگران برای دیدار با خانواده قربانیان و دلجویی به خانه آنها رفتیم و اطمینان دادیم تا حصول نتیجه نهایی و احقاق حقوق قربانیان، پرونده را پیگیری خواهیم کرد.

کارگرانی که قربانی سهل انگاری شدند

اصغر نجاری، دبیر خانه کارگر زنجان در این‌باره به «ایران» گفت: در این حادثه کوتاهی از جانب مسئولی بوده که مانع ورود کارگران به مخزن نشده‌ است. 3 کارگری که جان خود را از دست داده‌اند به‌تازگی جذب کارخانه فولاد البرز شده و دارای سابقه سه تا چهار ماهه بودند و این نشان می‌دهد که تجربه کافی نداشتند.  ورود کارگران به داخل مخزن آن هم بدون تجهیزات هیچ توجیهی غیر از اهمال و کم‌توجهی به جان کارگران ندارد.نجاری درباره ارتباط امنیت شغلی کارگران و وقوع این حادثه نیز تصریح کرد: اگر در نظر داشته باشیم که حتی کارگر درک درستی از میزان خطر داشته، باز هم ترس از اخراج و عدم تمدید قرارداد و مشکلات معیشتی باعث شده تا تن به خواسته‌ غیراصولی کارفرما یا سرپرست بدهد. افزایش قراردادهای موقت و نبود تشکل‌های مستقل کارگری که رابطه‌ درهم تنیده‌ای با هم دارند، از عوامل اصلی ضعف کارگران در مناسبات روابط کار هستند. کارگری که در موضع ضعف قرار دارد کمتر زبان به اعتراض می‌گشاید و بیش از آنکه به جانش بیندیشد به کار و درآمدش فکر می‌کند.

دبیر خانه کارگر زنجان در این‌باره که تاکنون چه برنامه‌های حمایتی برای خانواده‌های قربانیان درنظر گرفته شده گفت: روز دوشنبه با برخی از مسئولان استانی به دیدار خانواده‌های قربانیان رفتیم و از آنها دلجویی کردیم. هر 3 خانواده اذعان کردند که از طرف مدیرعامل شرکت مورد حمایت قرار گرفته‌اند. ضمن اینکه مدیر مجموعه با همکاری مضاعف از خانواده‌ها خواسته تا برای گرفتن تمامی حق و حقوق قربانیان شکایت‌شان را تا انتها دنبال کنند.وی اضافه کرد: در دولت قبل مسئولان وقت استانداری تمایلی به انتشار اخبار ناگوار کارگری نداشت و وقتی هم اخبار به‌درستی منعکس نشود، تصمیم‌ها بر‌اساس اخبار غیرواقعی گرفته می‌شود که ما سعی کردیم در خانه کارگر اخبار به درستی و موثق انعکاس پیدا کند. ما به عنوان یک صنف غیر وابسته از دولت مردمی و مجلس انقلابی می‌خواهیم تا برای تأمین امنیت کارگران برنامه ویژه‌ای داشته باشند تا دیگر شاهد قربانی شدن کارگرانی که به‌خاطر نبود امنیت شغلی قربانی می‌شوند نباشیم.اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها