کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

بهترین و بدترین استان ها برای کسب و کار


کد خبر : ۸۸۷۸۷دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۱:۵۶۸۰۳۶ بازدید

اتاق بازرگانی ایران در جدیدترین گزارش خود از وضعیت محیط کسب و کار در تابستان ۱۴۰۰، اصلی‌ترین مشکلات این حوزه را تشریح و وضعیت ...
بهترین و بدترین استان ها برای کسب و کاربهترین و بدترین استان ها برای کسب و کار

اتاق بازرگانی ایران در جدیدترین گزارش خود از وضعیت محیط کسب و کار در تابستان ۱۴۰۰، اصلی‌ترین مشکلات این حوزه را تشریح و وضعیت استان‌های کشور برای جذب سرمایه گذار را اعلام کرده است.

بر اساس بررسی‌هایی که از پایش ملی محیط کسب و کار در تابستان ۱۴۰۰ به دست آمده، عدد شاخص این محیط به ۵.۹۱ رسیده که نسبت به بهار امسال با عدد ۵.۹۰ تغییر محسوسی را نشان نمی‌دهد. در این بررسی هرچه عدد محیط کسب و کار به یک نزدیک شود، نشان دهنده بهبود فضا و هر چه به ۱۰ نزدیک شود، نشان دهنده دشوار شدن شرایط برای سرمایه گذاران است.

در تابستان ۱۴۰۰، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» و «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها» را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده‌اند.

بر اساس یافته‌های طرح، میانگین ظرفیت تولیدی (واقعی) بنگاه‌های اقتصادی شرکت‌کننده در فصل تابستان معادل ۴۰.۳۲ درصد بوده که نسبت به همین میزان در زمستان گذشته (۳۸.۶۴ درصد)، با افزایش ۱.۶۸ واحدی مواجه شده است.

فعالان اقتصادی به‌طور متوسط، میزان تأثیر کرونا بر کسب‌وکار را ۶.۴۴ ارزیابی کردند. لازم به ذکر است که شاخص کل کشور، شاخص استانی و سایر شاخص‌ها نیز در این فصل با در نظر گرفتن این عامل محاسبه و گزارش شده‌اند.

همچنین اتاق بازرگانی، وضعیت محیط کسب و کار را به تفکیک استان‌های کشور منتشر کرده و آنها را بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی صاحبان کسب و کار رتبه بندی کرده است. بر این اساس، استان‌های اردبیل، کرمان و کرمانشاه به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی و خراسان رضوی به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.

بر اساس نتایج این پایش در تابستان ۱۴۰۰، وضعیت محیط کسب‌وکار در بخش خدمات (۵,۸۸) در مقایسه با بخش‌های کشاورزی (۵.۷۲) و صنعت (۵.۸۴) نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

ایسنا نوشت: در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی نیز رشته فعالیت‌های «ساختمان»، «حمل‌ونقل و انبارداری» و «املاک و مستغلات» دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و رشته فعالیت‌های «مالی و بیمه»، «هنر، سرگرمی و تفریح» و «کشاورزی، جنگل‌داری و ماهیگیری» بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی در کشور داشته‌اند.

وضعیت محیط کسب‌وکار کشور برحسب سال تأسیس بنگاه اقتصادی در کارگاه‌های کمتر از ۲ سال، بدترین وضعیت (۶.۱۲) و در کارگاه‌های بیشتر از ۱۶ سال، دارای بهترین وضعیت (۵.۸۰) ارزیابی شده‌اند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها