کانال تلگرام ایران جیب
تکنولایفتکنولایف

سازوکار جریمه برای مشترکان پر مصرف


کدخبر:۸۸۰۴۶دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹:۱۲۱۳۶۱ بازدید

یک نماینده مجلس به‌منظور اصلاح روند مصرف در بخش برق پیشنهاد کرد علاوه بر اعمال تعرفه‌های مصرفی بدون درنظرگرفتن یارانه و با هزینه...
سازوکار جریمه برای مشترکان پر مصرف

یک نماینده مجلس به‌منظور اصلاح روند مصرف در بخش برق پیشنهاد کرد علاوه بر اعمال تعرفه‌های مصرفی بدون درنظرگرفتن یارانه و با هزینه تمام‌شده تأمین برق، جرائمی نیز متوجه پرمصرف‌ها شود تا موجب بازدارندگی آنها از ادامه روند مصارف اسراف‌گونه باشد.
محمد باقری، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: انرژی در ایران بسیار ارزان است و در زمینه آب و برق، شاهد اسراف در مصرف این دو مقوله مهم هستیم.

وی افزود: در دهک‌هایی با درآمد بالا، شاهد اسراف بیشتر در بخش آب و برق هستیم و اگر بین مشترکان تقسیم‌بندی صورت بگیرد، شاید حدود 3 یا 4 درصد جامعه جزو پرمصرف‌ها قرار بگیرند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه "در بخش برق حدود یک‌میلیون مشترک پرمصرف در کشور داریم"، گفت: برای مشترکان پرمصرف که بسیار بیشتر از مشترکان عادی به مصرف برق می‌پردازند، علاوه بر اینکه هزینه مصرف برق باید به‌صورت کامل و بدون یارانه دریافت شود، باید جرائمی نیز درنظر گرفته شود تا این دسته از مشترکان نیز راغب به اصلاح مصرف خود بر اساس الگوی مصرف شوند.

وی ادامه داد: نباید شاهد این باشیم که برای پرمصرف‌ها نیز یارانه داده می‌شود.

باقری مطرح شدن موضوع قبوض نجومی برق را موضوعی نادرست دانست و گفت: اگر قبوض برق برای آن دسته از مشترکان پرمصرف، ایجاد فشار کرده است، این دسته از مشترکان باید به فکر اصلاح الگوی مصرف خود باشند، نه اینکه انتظار داشته باشند به مصارف خارج از چهارچوب آنها، یارانه تعلق گیرد.

وی افزود: باید مشترکان پرمصرف بدانند اگر مصرف خود را اصلاح کنند، از معافیت‌های درنظر گرفته‌شده برای کاهش مصارف، بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش تسنیم، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر با مشترکان پرمصرف برخورد نشود و حتی جریمه نشوند، آن‌قدر روند مصرف برق در جامعه افزایش می‌یابد که هرچه در بخش نیروگاهی سرمایه‌گذاری شود نیز نمی‌تواند پاسخگوی افزایش تقاضا در بخش برق باشد.

وی ادامه داد: لذا به‌منظور اصلاح روند مصرف در بخش برق، پیشنهاد ما این است که علاوه بر اعمال تعرفه‌های مصرفی بدون در نظر گرفتن یارانه و با هزینه تمام‌شده تأمین برق، جرائمی نیز متوجه پرمصرف‌ها شود تا موجب بازدارندگی آنها از ادامه روند مصارف اسراف‌گونه باشد.

باقری خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم بخش تقاضای برق را با اصلاح مصارف بخش پرمصرف جامعه مدیریت کنیم، مشکلات کمبود برق نیز تاحدود زیادی برطرف خواهد شد.


اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها