کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانکمختصات ساخت مسکن کم هزینه برای دهک‌های یک تا 5


کدخبر:۸۷۹۳۳شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳:۳۱۷۱۰۰ بازدید

مهم‌ترین بخش برنامه جدید مسکن، ساخت سالانه یک میلیون مسکن حمایتی برای دهک‌های یک تا پنجم، در زمین‌های رایگان دولتی و با ارائه ...
مختصات ساخت مسکن کم هزینه برای دهک‌های یک تا 5

مهم‌ترین بخش برنامه جدید مسکن، ساخت سالانه یک میلیون مسکن حمایتی برای دهک‌های یک تا پنجم، در زمین‌های رایگان دولتی و با ارائه تسهیلات ارزانقیمت است. ثبت‌نام متقاضیان این واحدها نیز از هفته آینده شروع می‌شود.

نخستین نشست شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم با موضوع «چگونگی اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن با هدف ساخت سالانه یک میلیون واحد» به ریاست آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری برگزار شد. بررسی اجرای برنامه جهش تولید مسکن و ساخت 4میلیون مسکن در زمان 4 سال، مهم‌ترین محورنشست شورای عالی مسکن، بود. در این نشست جزئیاتی از اجرای این برنامه اعلام شد که سیاستگذاری، نظارت و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، بررسی همکاری همه نهادها و فعال شدن ظرفیت‌های کشور برای ساخت مسکن را در بر می‌گیرد. رئیس‌جمهوری در جلسه شورای عالی مسکن تأکید کرد: «دولت مصمم است برای رفع دغدغه‌های مردم بویژه جوانان و تسهیل زمینه ازدواج آنان، همه ظرفیت‌های کشور را در حوزه مسکن فعال کند.» رئیسی ساخت و تولید مسکن را پیشران اقتصاد دانست و گفت: «احداث مسکن می‌تواند بسیاری از صنایع را در کشور فعال کند و اگرچه وزارت راه و شهرسازی مسئولیت حوزه مسکن را برعهده دارد، اما همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها باید در این زمینه کمک و همکاری کنند.»


زمین رایگان

مهم‌ترین ویژگی ساخت مسکن در طرح جهش تولید، ساخت مسکن در زمین‌های دولتی است. بر این اساس ساخت مسکن در این طرح با حذف هزینه زمین خواهد بود. به گفته رئیس جمهوری «زمین‌های متعلق به دستگاه‌های دولتی در سراسر کشور باید در سامانه‌ای ثبت شود و ضرورت دارد در جلساتی با وزارت اقتصاد و دارایی ابهامات احتمالی درباره این زمین‌ها به دقت و با اولویت رفع نیازهای مردم بررسی و برطرف شود.»

از مهم‌ترین الزامات پیش‌بینی شده برای تأمین زمین طرح جهش مسکن تشکیل بانک زمین طی سه ماه آینده، شناسایی اراضی موجود برای احداث ۴ میلیون واحد مسکونی در چهار سال است. در این خصوص رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که «مقرر است تا ظرف ۲ الی ۳ ماه آینده، بانک زمین، تکمیل شود. هم اکنون وضعیت اراضی موجود در ۱۳۰۰ شهر احصا شده و وضعیت شهرستان‌ها نیز تأمین زمین در ادارات راه و شهرسازی در دست بررسی است.» قاسمی افزود: «در خصوص اراضی سایر دستگاه‌ها و مراکز دولتی که در قانون پیش‌بینی شده و باید به اجرای طرح اقدام ملی مسکن تخصیص یابد، طبق قانون ظرف دو ماه آتی چنانچه از سوی وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها اعلام نشود، سازمان ثبت اقدام خواهد کرد و اراضی تحت اختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی به اجرای قانون جهش تولید مسکن اختصاص می‌یابد.»

به‌گفته قاسمی «استانداران به‌عنوان مسئول شورای مسکن استان‌ها باید زمین‌های درون شهرها را که متعلق به دولت است شناسایی و به اداره کل راه و شهرسازی استان‌ها اعلام کنند تا آن اراضی با تغییر کاربری در اختیار دهک‌های یک تا ۵ جمعیتی برای اجرای طرح جهش تولید مسکن قرار گیرد.اراضی حریم شهرها، کنار شهرها و خارج از حریم با پیشنهاد وزارت راه جزو حریم شهر خواهد شد تا برای ساخت مسکن و اجرای قانون جهش تولید مسکن استفاده شوند.»


شروع ثبت‌نام از هفته آینده

اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن و عضو شورای عالی مسکن، در گفت‌و‌گو با «ایران» در مورد جزئیات برنامه ساخت مسکن در طرح جهش تولید گفت: جزئیات برنامه شامل تأمین زمین، ارائه تسهیلات، میزان تسهیلات و آغاز ثبت‌نام متقاضیان مشخص و تبیین شده و قرار است هفته آینده به‌صورت رسمی اعلام شود. نیکزاد گفت: در این طرح در روستاها و شهرهای زیر 100 هزار نفر که ساخت در آنها بر عهده بنیاد مسکن است، تأمین زمین مشکلی ندارد و فقط در کلانشهرها برای تأمین زمین مشکلاتی داریم که بر اساس قانون برای رفع موانع، تمام دستگاه‌های دولتی باید زمین خود را در اختیار قرار دهند. اگر در شهری تأمین زمین با مشکل مواجه شد بانک زمین فعال می‌شود تا این مشکل برطرف شود.

نیکزاد گفت: اگر مردم زمین داشته باشند دولت با پرداخت تسهیلات برای ساخت به آنها کمک می‌کند و اگر زمین را دولت تأمین کند به‌صورت واگذاری 99 ساله برای دهک‌های پایین خواهد بود.

اختصاص زمین‌های دولتی در اختیار دستگاه‌ها برای طرح جهش تولید مسکن از مواردی است که در این قانون پیش‌بینی شده است. البته در قانون زمین شهری مصوب ۱۳۶۰ نیز بر عرضه زمین دولتی برای ساخت مسکن حمایتی تأکید شده اما سال‌هاست که دستگاه‌های اجرایی آن را اجرا نمی‌کنند؛ موضوعی که وزیر راه و شهرسازی هم در نشست شورای عالی مسکن به آن اشاره کرد. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پیش‌بینی مقاومت‌هایی از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌ها برای تخصیص زمین وجود دارد، گفت: «با تشکیل شورای عالی مسکن تلاش خواهد شد مقاومت‌هایی که برای تخصیص زمین به اجرای قانون جهش تولید مسکن وجود دارد، اصلاح شود. استانداران موظف شدند مشکل مسکن استان خود را حل و به اجرای قانون جهش تولید مسکن کمک کنند.»

وی گفت: «در ۱۰ اقدام راهبردی وزارت راه و شهرسازی ایجاد بانک زمین پیش‌بینی شده بود که این مورد اکنون پیشرفت خوبی دارد و بانک یا صندوق زمین برای تأمین زمین طرح جهش تولید مسکن بزودی تأسیس می‌شود. تأمین زمین برای این طرح مراحل مختلفی دارد. در مرحله اول از زمین‌های درون شهر که متعلق به دولت است با تغییر کاربری استفاده خواهیم کرد. در گام دوم زمین‌های در کنار شهرها با الحاق به شهر در این طرح به کار گرفته خواهند شد، به شرطی که بخش‌های زیرساختی آنها آماده باشد. مرحله سوم نیز احداث مسکن در شهرهای جدید است.»  بر اساس گزارشی که در شورای عالی مسکن ارائه شد، سهم هزینه مسکن از سبد هزینه خانوار در روستاها ۱۸ درصد، در شهرها حدود ۳۲ درصد و در کلانشهرها بالای ۴۵ درصد است. این سهم در تهران بالاتر است.


آغاز ثبت‌نام

در نشست شورای عالی مسکن، رئیس‌جمهوری از اعضای شورا خواست تا ۱۰ روز آینده ابعاد مختلف طرح جدید مسکن را به دقت بررسی کنند.وزیر راه و شهرسازی در این خصوص اعلام کرد که «در هفته آینده ثبت‌نام در سامانه تقاضای مسکن برای اجرای قانون جهش تولید مسکن آغاز خواهد شد.»

قاسمی با اشاره به فرایند شناسایی متقاضیان واحدهای مسکونی گفت: «تعدادی از نیازمندان شناسایی شده‌اند. ۵۲۰ هزار نفر با اسم و شماره ملی مشخص شده‌اند که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، اما در نهایت ثبت‌نام در این سامانه مشخص خواهد کرد که با توجه به فرم «ج» مشخص می‌شود که چه کسانی می‌توانند صاحب مسکن شوند.»


تسهیلات ساخت

در قانون پیش‌بینی شده است که ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در سال به بخش مسکن تسهیلات داده شود. بنابر پیشنهاد متولیان بخش مسکن، ارائه تسهیلات ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومانی و خدمات رایگان پیش‌بینی شده است. با توجه به اینکه ساخت مسکن در طرح جهش تولید، هدف تأمین مسکن دهک یک تا 5 است، کاهش هزینه نهایی عرضه مسکن در این طرح مورد توجه است. رئیس بنیاد مسکن با اشاره به این موضوع گفت: میزان تسهیلات ساخت در طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال مشخص شده اما هنوز به تصویب دولت نرسیده است. قرار است هفته آینده تصمیم‌گیری در این خصوص نهایی و اعلام شود.

نیکزاد افزود: بر اساس برنامه جهش تولید مسکن، ساخت 400 هزار واحد از مجموع ساخت سالانه یک میلیون مسکن بر عهده بنیاد مسکن است. از این 400 هزار واحد 200 هزار در روستاها و 200 هزار هم در شهرهای کوچک ساخته می‌شود. نیکزاد افزود: از سال 84 تا الان 2.5 میلیون مسکن روستایی نوسازی شده و میزان نوسازی از 10درصد در سال 84 اکنون به 50درصد رسیده است.


مشکلات مسکن مهر تکرار نمی‌شود

در نشست شورای عالی مسکن، رئیس‌جمهوری به این نکته تأکید کرد که «مسکن مهر اقدام خوب و قابل قبولی بود، اما نواقصی داشت و نباید در طرح جدید مسکن، نواقص قبلی وجود داشته باشد.» وزیر راه و شهرسازی نیز با تأکید بر مکان‌یابی درست در ساخت مسکن‌های جدید گفت: «از تجربه مسکن مهر و نمونه‌های ساخته شده در کشور بخوبی استفاده کردیم. از حسن این طرح‌ها با خبریم و معایب آنها را نیز دیده‌ایم. ساخت واحدهای مسکونی جدید تقاضا محور است، به این معنی که هرجا که تقاضا باشد، واحدهای مسکونی احداث می‌شود.» با شروع ثبت‌نام متقاضیان برای مسکن، در طرح جهش تولید مسکن، فقط کسانی که مسکن به‌نام آنان نیست و همچنین از تسهیلات دولتی مسکن استفاده نکرده‌اند، می‌توانند متقاضی دریافت مسکن در این طرح باشند که بنابر آمار، این متقاضیان در دهک‌های اول تا پنجم جمعیتی کشور قرار دارند./ روزنامه ایرانقاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها