کانال تلگرام ایران جیب
بلو بانکبلو بانککاهش نرخ دلار در بازار تهران


کدخبر:۸۷۸۹۷چهارشنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱:۳۰۷۲۴۵ بازدید

بازار آزاد ارز تهران نیز امروز چهارشنبه و در پی انتصاب رئیس کل جدید بانک مرکزی شاهد کاهش قیمت دلار آمریکا و تقویت ریال ...
کاهش نرخ دلار در بازار تهران

علی صالح آبادی در جلسه امروز چهارشنبه دولت به پیشنهاد احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، موافقت هیات وزیران و با حکم ابراهیم رئیسی، به مدت پنج سال به سمت رئیس کلی بانک مرکزی منصوب شد.

رئیس جمهوری در این جلسه، نقش بانک مرکزی درحفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم را «بسیار اساسی» خوانده و از رئیس جدید این بانک خواسته است تا «به‌صورت جدی» بر عملکرد بانک‌ها که به تعبیر او ردی از آنها در هر پرونده فساد وجود دارد، نظارت «دقیق» و نه نظارت «توصیه‌ای» داشته باشد.

بازار آزاد ارز تهران نیز امروز چهارشنبه و در پی انتصاب رئیس کل جدید بانک مرکزی شاهد کاهش قیمت دلار آمریکا و تقویت ریال بود؛ چنان که نرخ فروش هر دلار با 250 تومان کاهش ناچار به عقب‌نشینی از مرز 28 هزار تومان شد و به نرخ 27.900 تومان رسید.

اما آقای صالح آبادی چه دیدگاه‌هایی در مورد نرخ ارز و تورم و نیز مدیریت نظام بانکی دارد؟


توسعه شورای فقهی بانک مرکزی

صالح آبادی آن گونه که سه سال پیش و در آستانه برگزاری چهارمین همایش مالی اسلامی عنوان کرده، معتقد است که قرار گرفتن قانون بانکداری بدون ربا به عنوان مبنای کار نظام بانکی به تنهایی کافی نیست و باید خلاهای آن از جمله با توسعه و گسترش فعالیت شورای فقهی بانک مرکزی بر مبنای فقه شیعه برطرف شود.

او از حامیان جدی توسعه نهادها و ابزارهای پولی و مالی اسلامی است.
 

اصلاح سالانه نرخ ارز

رئیس کل جدید بانک مرکزی معتقد است که با مدیریت واردات و صادرات می توان ارز مورد نیاز کشور را تامین کرد. او پیشتر و در کسوت مدیرعاملی بانک توسعه صادرات گفته است: «اتکای زیاد به نفت، دشمن را برای تحریم آن وسوسه می‌کند؛ حال آنکه صادرات غیرنفتی کشور این ظرفیت را دارد که در شرایط مختلف برای کشور ارزآوری داشته باشد.» بر همین اساس او تاکید کرده که معیار ارائه خدمت بانک‌ها به صادرکنندگان، باید بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور باشد.

مدیرعامل سابق بانک توسعه صادرات ایران یکسال پیش گفته است: «نظر من این است که ارز بی‌شناسنامه نباید در کشور داشته باشیم و هر ارزی باید شناسنامه داشته و در چرخه تجاری کشور باشد البته قیمت آن هم باید عادلانه باشد.» او با رد سیاست تک‌نرخی کردن ارز، به نیاز برخی از کالاهای اساسی به ارز یارانه‌ای اشاره کرده و با ابراز مخالفت با پایین نگاه داشتن «مصنوعی» نرخ ارز، گفته است: «حداقل در سال معادل تورم (معادل تفاوت تورم داخل و خارج که قاعده علمی دارد) نرخ ارز هم باید اصلاح شود.»

راهکارهای کاهش نرخ تورم

صالح آبادی در گفتگویی که یکسال پیش با تسنیم انجام داده، تاکید کرده است: «استقلال بانک مرکزی به این مفهوم است که بانک مرکزی درگیر تامین ریال بودجه دولت نشود، این خیلی مهم است، من این را معنای استقلال بانک مرکزی می‌دانم.» او همچنین گفته است که سیاست‌های پولی و مالی مستقل از هم باشند و عدم این تفکیک یکی از ریشه‌های تورم بالا در ایران است. آقای صالح‌ آبادی در ادامه این گفتگو تصریح کرده که راه حل اساسی این مساله، عمل به توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر اداره کشور بدون اتکا به صادرات نفت است.

او همچنین به مجلس و دولت پیشنهاد کرده که تا برای کاهش نرخ تورم به جای این که نرخ مالیات را اضافه کنند، پایه‌های مالیاتی را گسترش دهند. آقای صالح آبادی به دولت حسن روحانی نیز پیشنهاد کرده بود که به جای تامین کسری بودجه از منابع بانک مرکزی، با انتشار اوراق بدهی و فروش سهام در بورس تهران، کسری بودجه خود را تامین کند.

کاهش بلندمدت نرخ بهره

صالح آبادی سه ماه پیش نیز در گفتگو با ایسنا بر لزوم کاهش نرخ سود بانکی تاکید کرده و به همین منظور خواستار کاهش بلند مدت نرخ بهره بین بانکی شده بود. البته او ضمن رد رویکرد کاهش «بی حساب و کتاب» نرخ سود بانکی معتقد است که کاهش نرخ تورم و هزینه‌های بانک‌ها از جمله اقدام‌های ریشه‌ای است که باید برای کاهش نرخ صورت گیرد.قاصدک 24قاصدک 24
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها