کانال تلگرام ایران جیب
تکنولایفتکنولایف

قیمت لوازم خانگی داخلی باید کاهش یابد


کدخبر:۸۷۷۹۴یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۴:۱۵۲۸۴۴ بازدید

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم کاهش قیمت لوازم خانگی در بازار، گفت: حمایت از صنعت لوازم خانگی حمایت مطلق ...
قیمت لوازم خانگی داخلی باید کاهش یابد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم کاهش قیمت لوازم خانگی در بازار، گفت: حمایت از صنعت لوازم خانگی حمایت مطلق نیست، بلکه مشروط به حضور در بازار‌های خارجی و مشارکت با تولیدکنندگان خارجی جهت به دست آوردن بازار‌های منطقه‌ای است.

طی روزهای اخیر تولیدکنندگان لوازم خانگی از بیم احتمال تغییر سیاست‌های وارداتی و کم رنگ شدن حمایت از تولیدات داخلی، نامه نگاری‌هایی با دستگاه های مختلف انجام دادند. در پی این نامه نگاری‌ها، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور نیز به وزرای صنعت و اقتصاد دستور داد تا واردات لوازم خانگی از کره جنوبی ممنوع شود.

در این مورد، محمد رضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره توانایی تأمین لوازم خانگی بازار کشور توسط تولیدکنندگان داخلی اظهار داشت: با توجه به تصمیم‌هایی که در حوزه حمایت از تولید طی سال‌های اخیر انجام شده به ویژه مصوبه‌ای که در سال 97 درباره عدم واردات حدود 1430 قلم کالای وارداتی که امکان ساخت در داخل کشور داشت، ما این ظرفیت را در حوزه لوازم خانگی در کشور شاهد بودیم که هم بتواند ظرفیت تولید را افزایش دهد و هم عمق ساخت داخل را به شکلی ارتقاء ببخشد.

وی با بیان اینکه طبق گزارش ها تولیدکنندگان با حدود 25 درصد عمق داخل توانستند ظرفیت ساخت را در داخل کشور افزایش دهند، افزود: ما در بعضی از اقلام نیازمند این هستیم که تصمیم گیری بهتری داشته باشیم، در بعضی از اقلام صد درصد ظرفیت تولید پاسخگوی نیاز کشور است و ظرفیت صادراتی هم ایجاد شده است و میانگین صادرات ما سالانه حدود 300 میلیون دلار است که به راحتی می‌تواند تا یک میلیارد دلار افزایش پیدا کند و این ظرفیت وجود دارد.

وی با بیان اینکه در تولید لوازم خانگی عمق ساخت متفاوت است، خاطرنشان کرد: در بعضی از اقلام لوازم خانگی، عمق ساخت تا 100 درصد، در بعضی از اقلام تا 80 درصد و در بعضی از موارد هم حدود 30 تا 40 درصد است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره حق انتخاب برای کیفیت، تنوع و قیمت لوازم خانگی در بازار هم گفت: در بعضی از اقلام این چنین است، ولی در بعضی اقلام نیازمند این هستیم که کیفیت؛ ارتقای بیشتری داشته باشد و در رقابت با همکاری‌های مشترک سرمایه‌گذاری بتوانیم این ظرفیت را افزایش دهیم، اما در بعضی از اقلام این اتفاق رقم خورده است.

وی افزود: شرکت‌هایی هستند که ما صادرات آنها را در تولیداتی مانند بخاری و پکیج به کشور‌های اروپایی داریم و حتی آن‌ها مشارکت در سرمایه گذاری در ایران کردند بنابراین این ظرفیت در ایران وجود دارد و نمونه‌هایی از این لوازم خانگی امروز به اروپا صادر می‌شود، حتی قرارداد‌های یک ساله و دو ساله برای صادرات از ایران را در دستور کار قرار دارند.

پورابراهیمی تصریح کرد: در بخش قطعات کوچک لوازم خانگی به نظر می‌رسد، نیازمند یک ساختار جدیدی هستیم و در بخش قطعات بزرگ لوازم خانگی هم نیازمند افزایش کیفیت هستیم.

وی اضافه کرد: طی سال‌های اخیر تعداد شرکت‌ها گسترش پیدا کرده و مشارکت بعضی از شرکت‌های خارجی در این زمینه کمک کرده تا بتوانیم تحت همکاری و قرارداد‌های مشترک کار را به جلو ببریم. البته نگرانی از ایجاد عدم رقابت هم در بعضی از زمینه‌ها وجود دارد که با سیاست‌های وزارت صمت و حمایت‌های مجلس، این دغدغه برطرف می‌شود.

پورابراهیمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که تولیدکنندگان داخلی با تهدیداتی مواجه هستند، آیا در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای این تهدیدات تدابیری شده است؟ نیز گفت: مصوبه‌ای که در سال 97 انجام شد به قوت خود در جهت حمایت باقی است و اگر این ظرفیت‌های جدید که در کشور به جلو می‌رود نیازمندی ما را کاهش دهد، بنابراین میزان واردات را باید کاهش دهیم و عملاً تولید داخل را جایگزین واردات کشور می‌کنیم.

وی افزود: در حال حاضر شاهد روند رو به رشد در تولید لوازم خانگی هستیم ولی این میزان تولید پاسخگوی کل نیاز جامعه نیست و پیشنهاد ما به دولت این است که متناسب با شرکت‌های تولیدی در کشور که توانستند ظرفیت بازار‌های خارجی را بگیرند و از کیفیت بالایی برخوردارند و در حوزه رقابتی می‌توانند ورود کنند سیاست‌های حمایتی اتفاق بیفتد و شرکت‌هایی هم که به هر دلیل می‌خواهند هزینه‌های مازاد خود را به مردم تحمیل کنند و در فضای رقابتی نیستند برای آن‌ها هم یک تصمیم گرفته شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: حمایت مطلق از فعالیت در صنعت لوازم خانگی به صلاح کشور نیست اما مشروط به حضور در بازار‌های خارجی و مشارکت با تولیدکنندگان خارجی جهت به دست آوردن بازار‌های منطقه‌ای است. امروز اروپا محصولات بعضی از کارخانه‌های تولید داخل ما را یک ساله قرارداد می‌بندد، بنابراین اگر این شرط را در کیفیت محصول، صادرات و در همکاری با شرکت‌های خارجی برای ایجاد بازار منطقه‌ای فراهم کنند قطعاً سیاست‌های حمایتی جوابگو خواهد بود و در غیر این صورت اگر مطلق حمایت کنیم شاید منجر به انحصار، کاهش کیفیت، عدم رقابت و ضرر مردم شود.


پورابراهیمی درباره تمدید مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای ممنوعیت واردات لوازم خانگی هم اظهار داشت: هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است و تا پایان سال مصوبات گذشته وجود دارد و برای آینده، وضع بازار بررسی می‌شود و تصمیم گیری اتخاذ خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در قیمت گذاری محصولات لوازم خانگی، نگاه مجلس این است که دولت و وزارت صمت در حوزه قیمت گذاری ورود جدی داشته باشند و تولیدکنندگان باید بهای تمام شده را کاهش دهند و این قیمت‌هایی که در بازار وجود دارد، قطعاً باید کاهش پیدا کند.


اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها